Smagus žaidimas ir labai rimtas tikslas

Lietuvos moterų krepšinio rinktinė nepateko į tris pastaruosius Europos čempionatus, o tai užkerta kelią į kitus didžiuosius turnyrus - pasaulio pirmenybes ir olimpines žaidynes. Ką tokiu atveju daryti, kaip krepšininkėms išpildyti olimpinę svajonę? Vienas iš kelių - 3x3 krepšinis. Juo pasuko ilgametė rinktinės narė Gabrielė Šulskė, su komandos draugėmis nuolat važinėjanti į trijulių turnyrus.

Krepšininkė neslepia, kad iš pradžių apie olimpines žaidynes negalvojo, jai tiesiog patiko greitas, dinamiškas žaidimas. Dabar, rezultatams gerėjant, olimpinis kelialapis jau neatrodo kažkas iš fantastikos srities.

Vyro pavyzdys

Kokią naudą gali atnešti rimtas požiūris į 3x3 krepšinį, pernai parodė kaimynai latviai, jų vyrų komanda Tokijuje tapo olimpine čempione. Lietuvoje ši niša kurį laiką buvo apleista, bet, žaidimui trys prieš tris tapus olimpinės programos dalimi, federacija sukruto. Iš pradžių - vyrų krepšinyje.

Pernai Lietuvos vyrams šiek tiek pritrūko iki olimpinio kelialapio, bet jie tapo Europos vicečempionais.

Kiek anksčiau - 2020-aisiais - trijulių krepšinio populiarumą padidino „Hoptrans" turnyrų serija. To sezono didžiajame krepšinyje nepavyko baigti dėl pandemijos, todėl 3x3 krepšinis vasarą tapo gaivaus oro gurkšniu.

Pernai ledai pajudėjo ir moterų trijulių krepšinyje. Lietuvos moterų komanda pateko į Europos čempionatą, kuriame nukeliavo iki ketvirtfinalio. Viena iš komandos narių buvo G.Šulskė.

31-erių gynėja yra sukaupusi didelę patirtį tradiciniame krepšinyje, ji daug metų atstovauja Lietuvos rinktinei. Klubų varžybose G.Šulskė pastaruosius tris sezonus buvo Vilniaus „Kibirkšties" narė. Su sostinės ekipa ji tiek pernai, tiek šiemet laimėjo Lietuvos čempionatą ir Karalienės taurę.

Gabrielė neslepia, kad pasukti į 3x3 krepšinį paskatino vyro - Utenos „Juventus" puolėjo Vytauto Šulskio - pavyzdys: „Labiau domėtis pradėjau užpernai, kai „Hoptrans" turnyre pradėjo žaisti vyras. O pernai gavau kvietimą ir pabandžiau pati." V.Šulskis tarp didžiojo ir trijulių krepšinio „migruoja" jau ne pirmus metus. Užpernai „Hoptrans" varžybose jis su Utenos ekipa tapo čempionu.

G.Šulskės nereikėjo ilgai raginti išbandyti save naujoje srityje. „Pačiai patiko tas žaidimas. Trijulių krepšinyje viskas vyksta labai greitai, žaidimas yra patrauklus akiai. Išbandžiusi supratau, kad žaidimas labai smagus. Be to, komandoje yra puiki atmosfera. Viskas labai patiko, tad „užsikabinau", - pasakojo krepšininkė.

Žaidimas trys prieš tris dabar yra dažna jos pokalbių su vyru tema. „Po varžybų visada aptariame, ką padarėme blogai, ką - gerai, kur reikėtų pasitaisyti. Jis truputį geriau supranta 3x3 krepšinį, nes mes, moterys, kol kas žaidėme mažiau turnyrų. Vyras tikrai duoda patarimų", - sakė G.Šulskė.

Sezono startas Izraelyje

Šiemet Lietuvos trijulių rinktinėje kartu su Gabriele žaidžia Kamilė Nacickaitė, Monika Grigalauskytė ir Martyna Petrėnaitė. Kompanija tikrai rimta, nes G.Šulskė, K.Nacickaitė bei M.Grigalauskytė yra nuolatinės rinktinės narės ir didžiajame krepšinyje.

Rimti ir rezultatai. Gegužės 28-29 d. lietuvės debiutavo FIBA „Women's Series" turnyre Tel Avive, kuriame pasiekė keturias pergales ir tik finale 14:17 nusileido vokietėms.

Praėjusį savaitgalį komanda vėl žaidė Izraelyje, bet ne Tel Avive, o Jeruzalėje.

Ten vyko Europos čempionato atrankos turnyras. Lietuvės lemiamose rungtynėse 8:13 nusileido portugalėms, liko ketvirtos ir iš pradžių negavo kelialapio.

Laimei, po kito, Rumunijoje vykusio, turnyro paaiškėjo, kad Lietuvos rinktinė tapo geriausia ketvirtąja atrankos komanda. Taip kelias į rugsėjo 9-11 d. Austrijoje vyksiančias Europos pirmenybes visgi atsivėrė.

Siauro profilio neužtenka

Trijulių krepšinyje G.Šulskė mato ne vieną patrauklų aspektą: „Jis yra dinamiškesnis, jame daugiau fizinio kontakto. Kontaktas man patinka, tad jaučiuosi savo vietoje.

Trijulių krepšinis turbūt ir mažiau prognozuojamas. Viena komanda gal ir yra stipresnė, bet kitai per 10 min. gali pakristi tritaškiai ir ji turės galimybių laimėti. Nenuspėjamumas daro trijulių krepšinį įdomesniu."

Paprašyta įvardinti, kuo gali padėti komandai, gynėja pradėjo nuo gynybos: „Ji yra pagrindas ir žaidžiant penki prieš penkis, ir trys prieš tris. Be jos, galiu duoti komandai ir prasiveržimą, ir tritaškį. Bet pagrindinis mano dalykas yra gynyba bei perdavimai, kuriais stengiuosi padėti kurti žaidimą".

Trijulių krepšinyje sunkiau „paslėpti" savo silpnąsias puses, jame neužtenka būti, pavyzdžiui, geru tritaškių metiku. „Šiaip snaiperiai trijulių krepšinyje labai reikalingi, nes viskas sukasi apie tritaškius. Tačiau krepšininkas, gerai atliekantis tik vieną žaidimo elementą, vargu ar tiktų. Trijulių krepšinyje reikia universalumo.

Čia nėra taip, kad vienas žmogus įžais kamuolį ir sukurs tau progą. Kartais ir pats turi ją susikurti. Reikia ir apsiginti, o giniesi prieš visas žaidėjas, nėra taip, kad turi vieną savo pozicijos varžovę.

Tenka dirbti ir su mažomis žaidėjomis, ir su vidurio puolėjomis. Reikia visų savybių po truputį, nors snaiperio įgūdžiai šiame krepšinyje yra didelis pliusas", - svarstė G.Šulskė.

Nors didysis krepšinis yra kitoks, jame sukaupti įgūdžiai matosi ir žaidime trys prieš tris. Didžiajame krepšinyje Lietuvos rinktinėje lyderės vaidmens dažniausiai imasi K.Nacickaitė.

Panašiai yra ir žaidime trys prieš tris. „Faktas, kad ji yra mūsų lyderė, - neabejojo G.Šulskė. - Ji atlieka svarbiausius metimus ir pateisina lyderės vaidmenį. Kita vertus, šiame krepšinyje niekada nežinai, kas gali iššauti, nes rungtynės vyksta tik 10 min., viskas greitai keičiasi."

Prieš trijulių varžybas merginas treniruoja Dainius Novickas, kuriam tenka svarbiausias vaidmuo, tempiant Lietuvos 3x3 krepšinio vežimą. Jis treniruoja tiek vyrus, tiek moteris ir kol kas viską suspėja.

Pasak G.Šulskės, suspėti padeda tai, kad moterų ir vyrų komandos dažniausiai stovyklauja kartu.

Reitingas - svarbu

Gabrielė į 3x3 krepšinį atėjo ne dėl aukštų tikslų, bet požiūris keičiasi. „Tiesiog norėjau save išbandyti, pažaisti. Moterų krepšinio sezonas trunka tik aštuonis mėnesius. Lieka keturi mėnesiai be krepšinio ir norėjosi vasarą kažką veikti. Tačiau dabar, kai pasirodymai gerėja, kartais ateina mintys, kad yra galimybė patekti į olimpines žaidynes", - pripažino krepšininkė.

Tam, kad šalis gautų tiesioginį kelialapį į 2024 m. Paryžiaus olimpines žaidynes, išvengiant atrankos, reikia 2023 m. lapkričio 1 d. būti tarp keturių aukščiausiai FIBA reitinge besirikiuojančių valstybių. Lietuvės po sėkmingo pasirodymo Izraelyje pakilo iš devintosios į penktąją poziciją.

Reitingo taškai bus kaupiami „Women's Series" turnyruose. Šį sezoną numatyta 10 šių varžybų etapų, tačiau lietuvės dalyvaus tikrai ne visuose.

„Mes tikrai tikime, kad yra šansų. Nenorime garsiai kalbėti, dirbame, o kur atsidursime po vasaros - pamatysime", - sakė G.Šulskė. Tel Avive finale lietuves įveikusios vokietės yra FIBA reitingo lyderės.

Grupės varžybose mūsiškės sugebėjo jas nugalėti. „Šiame krepšinyje visos komandos yra „įkandamos". Labai daug lemia sėkmė - kaip kris tritaškiai. Vokietės, be abejo, yra stiprios. Jos daug dirba, žaidžia ir žiemą. Tačiau mes jau įrodėme, kad galime kovoti su visomis komandomis", - akcentavo G.Šulskė.

Traukia ir kelionės

3x3 krepšinyje daug gali pasiekti ir valstybės, didžiajame krepšinyje visiškai neturinčios tradicijų. Šeštoje moterų reitingo vietoje, iškart už Lietuvos, yra Mongolija. Didžiajame krepšinyje tai atrodytų kaip nesusipratimas. Tiesa, G.Šulskei mongolės didelio įspūdžio nepaliko: „Jos žaidžia daug turnyrų ir dėl to turi aukštą reitingą. Jos važinėja, tobulėja, bet meistriškumu europietėms tikrai nusileidžia."

Plati 3x3 krepšinio geografija yra dar vienas patrauklus jo aspektas. „Tikrai malonu pakeliauti. 3x3 krepšinyje ir atmosfera yra truputį kitokia nei didžiajame. Viskas vyksta greitai, savaitgalį įvyksta turnyras ir grįžti namo, kitą savaitgalį vėl važiuoji. Ne taip, kaip penki prieš penkis krepšinyje, kur su rinktine ruošiesi mėnesį", - teigė G.Šulskė.

Pamatyti miestus, kuriuose vyksta varžybos, pavyksta ne visada. Lietuvės neturėjo galimybės paklaidžioti po Jeruzalę, bet Tel Avive spėjo pasivaikščioti po miestą, nueiti prie jūros. Izraelis - anaiptol ne tolimiausia vieta, kur gali nuvesti 3x3 krepšinis. Liepos pradžioje ketvirtas „Women's Series" turnyras vyks Mongolijos sostinėje Ulan Batore. „Dar neaišku, ar būsime ten pakviestos, bet būtų tikrai įdomu", - neslėpė Gabrielė.

Artimiausias komandos tikslas yra birželio 21-25 d. Belgijoje vyksiantis pasaulio čempionatas. Atsirinkinėti į jį nereikės, lietuvės gavo tiesioginį kelialapį.

Pasirengimas čempionatui šiandien prasidės Kaune. Kaip bus su „Women's Series", kol kas neaišku. Kol kas patvirtina tik tai, kad lietuvės liepos 6-7 d. žais Prancūzijos mieste Bordo.

G.Šulskė mano, kad dalyvavimas 3x3 turnyruose nesikirs su atstovavimu „Kibirkščiai" didžiajame krepšinyje: „Rugsėjį bus 3x3 Europos čempionatas, bet pernai klubas geranoriškai išleido. O šiemet „Kibirkštis" dar ir remia mūsų 3x3 komandą, žaidžiame su jos vardu. Manau, problemų nebus".

Jei ateityje visgi prisieitų rinktis, kuriai krepšinio atšakai skirti savo laiką, Gabrielė liktų didžiajame krepšinyje. „Jei būtų vienodi pinigai, gal netgi pasirinkčiau trijulių krepšinį. Tačiau moterys trijulių krepšinyje nelabai gali užsidirbti, tad reikia žaisti ir penki prieš penkis", - teigė G.Šulskė.

Archyvų nuotr.

Gabrielė Šulskė (dešinėje) sukaupė didelę patirtį tradiciniame krepšinyje, o nuo praėjusių metų atstovauja Lietuvai ir 3x3 krepšinio turnyruose. 3x3 krepšinio asociacijos nuotr.

Respublika.lt

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder