„Al Nassr“ klubas oficialiai paskelbė pasirašęs sutartį iki 2025-ųjų su penkiskart „Auksinio kamuolio“ laimėtoju Cristiano Ronaldo

Saudo Arabija fantastiškais atlyginimais vilioja futbolo legendas. Koks tikslas?

Futbolo pasaulis sujudo, kai praėjusių metų gruodžio pabaigoje „Al Nassr“ klubas oficialiai paskelbė pasirašęs sutartį iki 2025-ųjų su penkiskart „Auksinio kamuolio“ laimėtoju Cristiano Ronaldo. Metinė sutarties suma buvo vertinama maždaug 100 mln. eurų, tačiau, įvairių leidinių teigimu, dar pusę tiek 38-erių portugalas turi gauti per reklamines sutartis. Iš viso per 2,5 metų Saudo Arabijoje C. Ronaldo turėtų uždirbti apie pusę milijardo eurų.

Jo pėdomis šią vasarą pasekė prancūzai Karimas Benzema, N’Golo Kanté, senegaliečiai Kalidou Koulibaly ir Édouard’as Mendy bei daug kitų garsių futbolininkų.

Saudo Arabijos futbolo klubai viliojo ir Neymarą, Bernardo Silvą ar Lionelį Messi.

Tačiau iki C. Ronaldo atvykimo į šią valstybę Saudo Arabijos profesionalų lygoje nebuvo itin daug žinomų vardų.

„Europoje daugiau treniruojamės ryte, o čia – po pietų ar net naktį ramadano metu. Prasidėjus ramadanui kartais treniruodavomės 22 val., ir tai man labai keista.

Bet tai – nauja patirtis. Man patinka taip gyventi, juk mokomės iš naujų kultūrų. Taip, sunku, bet nieko, ko anksčiau nebuvau patyręs“, – pirmaisiais įspūdžiais dalijosi C. Ronaldo.

Naujajame klube portugalas per 16 rungtynių įmušė 14 įvarčių, tačiau tai nepadėjo triumfuoti čempionate ir iškovoti kitų trofėjų. „Tikėjausi kitokio scenarijaus. Jei atvirai, norėjau bent ką nors laimėti šiais metais, bet ne visada turi būti taip, kaip norime“, – sakė futbolininkas.

Jis įsitikinęs, kad, jei Saudo Arabijos lyga ir toliau plėsis, ji gali patekti į geriausių pasaulyje penketą. Šiuos jo žodžius tik patvirtina vasarą vykstanti žaidėjų invazija į Saudo Arabijos futbolo klubus.

Didžiausia šios vasaros naujiena – C. Ronaldo pėdomis pasekė Prancūzijos futbolo rinktinės puolėjas K. Benzema. Dabartinis „Auksinio kamuolio“ savininkas pasirinko ne portugalo atstovaujamą „Al Nassr“ ekipą, o seniausią ir populiariausią šalies klubą „Al Ittihad“ iš Džidos.

Keturiolika metų Madrido „Real“ komandoje praleidęs ir galiausiai su Ispanijos klubu atsisveikinęs 35-erių prancūzas sutartį pasirašė iki 2026 m. Skelbiama, kad už kiekvieną sezoną jis gaus 100 mln. eurų atlyginimą.

Saudo Arabija tikisi drauge su Graikija ir Egiptu surengti 2030 m. pasaulio futbolo čempionatą.

K. Benzema pasirinko „Al Ittihad“, nes tai yra šalies čempionas, kuris 2023 m. gruodį žais ne tik Azijos čempionų lygoje, bet ir pasaulio klubų taurės rungtynėse.

L. Messi pensijos lauks kitur

Dar didesnio dėmesio Saudo Arabijos futbolo lyga būtų sulaukusi, jei pasiūlymo nebūtų atsisakęs L. Messi. Argentinietis pasiekė viską, ką galėjo, futbole su klubais ir rinktine.

Paskutinį trofėjų – Pasaulio taurę – jis iškėlė 2022 m. pasaulio čempionate Katare.

Šių metų vasarą pasibaigus sutarčiai su Paryžiaus „Saint Germain“ klubu, kuriame L. Messi rungtyniavo nuo 2021 m. vasaros, žaidėjas sulaukė pasiūlymų ir iš savo buvusios „Barcelonos“ ekipos, ir iš Saudo Arabijos, ir iš JAV. 35-erių argentinietis pasirinko Šiaurės Amerikos lygos (MLS) klubą Majamio „Inter“.

Sutarties su Floridos ekipa detalės neatskleidžiamos, tačiau aišku, kiek septyniskart „Auksinio kamuolio“ laimėtojui siūlė Saudo Arabijos komandos „Al Hilal“ vadovai.

Kalbama, kad klubas jam siūlė dvejų metų sutartį už 1,2 mlrd. eurų. Tačiau futbolininkui, per visą karjerą uždirbusiam daugiau nei milijardą eurų, šiuo metu pinigai nėra pagrindinis dalykas. Svarbiausias argumentas, dėl kurio argentinietis nepasirinko Saudo Arabijos, – ten nenorėjo kraustytis jo šeima.

Susiję straipsniai

Vietos žaidėjų lygis JAV čempionate yra aukštesnis nei Saudo Arabijoje, o užsienio žaidėjų limito lankstumas leidžia pritraukti aukštos klasės futbolininkus.

Tiesa, MLS klubų galimybes riboja atlyginimų viršutinė riba, tačiau tai sykiu išlygina komandų jėgas, todėl lyga tampa nenuspėjama ir konkurencinga.

JAV, kuriose rungtyniauja nemažai pasaulio futbolo žvaigždžių, L. Messi bus lengviau ne tik dėl aukščiausio lygio varžovų, bet ir dėl lygos stiliaus. Futbolo grožis ten yra prioritetas.

O po trejų metų, 2026-aisiais, pasaulio futbolo čempionatas vyks JAV, Kanadoje ir Meksikoje. Amerikiečiai dės rimtas pastangas pagerinti futbolo reitingus šalyje. L. Messi pakvietimas yra vienas žingsnių populiarinant futbolą.

Argentinietis taps Šiaurės Amerikos lygos veidu. Ir kas žino, gal jis vėl norės žaisti pasaulio čempionate?

Traukia būriais

Žinomų vardų bus ir Saudo Arabijos čempionate. „Al Hilal“ komandą pasirinko buvęs „Chelsea“ gynėjas K. Koulibaly. 32 metų senegalietis prisipažino, kad Artimųjų Rytų šalies vertybės yra artimos jo sielai: „Esu musulmonas ir vyksiu į teisingą šalį, dėl to esu laimingas.“

Senegalietis per sezoną susižers maždaug 35 mln. eurų. Į tą patį klubą netrukus persikels ir 26-erių portugalas Rúbenas Nevesas.

31-ų vartininkas, taip pat vilkėjęs „Chelsea“ ir Sengalo nacionalinės rinktinės marškinėlius, E. Mendy karjerą tęs „Al Ahli“ ekipoje, nors jo sutartis su Londono komanda turėjo galioti iki 2025 m. birželio 30 d.

Geriausias 2020–2021 m. UEFA Čempionų lygos sezono vartininkas „Al Ahli“ ekipoje turėtų rungtyniauti iki 2025–2026 m. sezono pabaigos. Per sezoną vartininkas turėtų uždirbti apie 20 mln. eurų.

Karjerą „Chelsea“ klube baigė ir 32 metų prancūzas N’Golo Kanté. Atraminį saugą ketveriems metams už maždaug 100 mln. eurų įsigijo „Al Ittihad“, kuriame rungtyniaus K. Benzema.

Saudo Arabijos vilionėms pasidavė ir legendinis Anglijos futbolininkas Stevenas Gerrardas. Jis tapo „Al Ettifaq“ komandos treneriu. 43-ejų specialistas su klubu sudarė dvejų metų sutartį, per metus jis uždirbs 14 mln. eurų.

Net neabejojame, kad Europoje rungtyniavusių garsių futbolininkų Saudo Arabijoje atsiras daugiau.

Kodėl arabai taip stengiasi?

Saudo Arabija buvo įsitikinusi, kad C. Ronaldo pakvietimas čia žaisti padės populiarinti futbolą šalyje ir už jos ribų. Juk tokio ryškumo žvaigždės čia dar nebuvo. Ir neklydo. C. Ronaldo perėjus į „Al Nassr“, Saudo Arabijos čempionatas buvo pradėtas transliuoti didelėse šalyse.

Sausio viduryje PRO lyga pasirašė sutartį su agentūra IMG, kuri padeda čempionatui parduoti žiniasklaidos teises pasaulinėje rinkoje.

Vietos žiniasklaida pranešė, kad 37 kanalai iš viso pasaulio gavo Saudo Arabijos lygos rungtynių transliacijas. Ir tai tik pradžia – lyga sulaukia vis daugiau užklausų dėl televizijos transliacijų.

Portugalijos sporto televizija rodė visas „Al Nassr“ rungtynes, Italijoje „SportItalia“ įsigijo ne tik transliacijų paketą, bet ir reportažus apie komandų gyvenimą, kad žiūrovams daugiau papasakotų apie egzotišką čempionatą, į kurį išvyko C. Ronaldo.

Į „Al Nassr“ atvykęs C. Ronaldo teigė, kad vienu savo tikslų taip pat mato moterų futbolo plėtrą regione.

Panašioje iniciatyvoje portugalas jau yra dalyvavęs. Tuomet „Juventus“ žaidėjas tapo vienu iš projekto „Futbolui reikia moterų“ pranešėjų. Projektas rėmė futbolininkes, teisėjas ir kitose vyrų futbolo srityse dirbančias moteris kovoje su stereotipais.

Moterų futbolas Saudo Arabijoje nuo 2017-ųjų nebedraudžiamas, o oficialios paramos sulaukė visai neseniai. 2020 m. šalyje atsirado futbolo čempionatas, kuris vėliau buvo pavadintas moterų „Premier“ lyga.

Tiesa, nors turnyrą organizuoja Saudo Arabijos futbolo federacija, čempionatas neturi profesionalų statuso, laikomas mėgėjų.

Bene svarbiausia priežastis, dėl kurios Saudo Arabija pradėjo kviestis žvaigždes ir joms mokėti pasakiškus pinigus, yra siekis drauge su Graikija ir Egiptu surengti 2030 m. pasaulio futbolo čempionatą.

Tai vertinama kaip ketinimas varžytis su kaimynu Kataru, kuris praėjusiais metais sėkmingai surengė planetos pirmenybes. Sprendimą, kur vyks pasaulio čempionatas, atviru balsavimu priims FIFA kongresas kitų metų rugsėjį.

Profesorius Simonas Chadvickas, sporto ir geopolitinės ekonomikos specialistas, dėstantis Paryžiuje, atskleidė ir politinius bei sociokultūrinius futbolo žvaigždžių perviliojimo motyvus: „Saudo Arabija nori projektuoti minkštąją galią.

Ji nori panaudoti futbolą kaip priemonę diplomatiniams santykiams su viso pasaulio šalimis plėtoti. Yra ir socialinis bei kultūrinis aspektas.

70 proc. Saudo Arabijos gyventojų yra jaunesni nei 35 metų ir, kaip dauguma tokio amžiaus žmonių, jie nori leisti laiką užsiimdami įdomiais ir įtraukiančiais dalykais. Taip Saudo Arabijos vyriausybė stengiasi patenkinti šio tūkstantmečio ir Z kartos poreikius.“

iq.lt

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder