Profesionalūs Klaipėdos sportininkai suka trenerių keliu: tikslas - įskiepyti vaikams meilę sportui

Klaipėdos sporte pastaruoju metu pastebima gera tendencija: buvę, o kai kurie dar esami profesionalūs sportininkai vis dažniau suka trenerių keliu - vien į Klaipėdos „Viesulo“ sporto centro kolektyvą per 2022 metus įsiliejo būrys ryškiausių savo sričių profesionalų. Taigi, pastebimas tęstinumas - Klaipėdoje įgūdžius įgiję tituluoti atletai savo patirtį perteikia jaunajai kartai.

Tarp jų tituluočiausi - olimpietis, planetos prizininkas, prestižinių dviračių lenktynių „Giro d'Italia“ ir „Tour de France“ etapų nugalėtojas Ramūnas Navardauskas, Europos sunkiosios atletikos čempionas, universiados prizininkas Žygimantas Stanulis, daugkartinis Europos ir pasaulio laisvųjų imtynių čempionatų dalyvis Lukas Krasauskas.

Taip pat trenerių gretas papildė ir buvęs Lietuvos aukščiausiosios tinklinio lygos žaidėjas, I lygos prizininkas Tomas Šniauka, rankinio arenose žibėjusi Aušra Stroputė ir aerobinės gimnastikos atstovas Aleksandras Maškovas.

Visi jie „Vakarų ekspresui“ sakė, kad trenerio duona nėra lengva, bet meilė sportui juos atvedė ten, kur dabar yra.

Atbaido jaunimą nuo pagundų

„Baigiau profesionalaus sportininko karjerą, tad norisi perteikti savo patirtį jaunimui. Bandau priprasti prie trenerio vaidmens - dar kažkiek keista, bet sykiu ir labai malonu. Turiu įvairaus amžiaus auklėtinių - nuo 6 iki 16 metų“, - „Vakarų ekspresui“ sakė puikiai klaipėdiečiams žinomas sunkiaatletis Ž. Stanulis.

Jis per savo sportinę karjerą pasiekė išties daug ir reikšmingų pergalių: 2012 metais Izraelyje vykusiame Europos jaunimo (iki 20 metų) čempionate neturėjo lygių, 2013 metais Kazanėje pasaulio studentų universiadoje iškovojo trečiąją vietą, Albanijoje vykusiame Europos suaugusiųjų čempionate pelnė čempiono titulą, 2014 metais Kipre tapo Europos jaunimo (iki 23 metų) vicečempionu, 2015 metais Klaipėdoje vykusiose Europos jaunimo (iki 23 metų) pirmenybėse įrodė savo vertę ir tapo nugalėtoju, vėliau jis dar dukart (2016 metais Norvegijoje ir 2018 metais Rumunijoje) Europos suaugusiųjų čempionatuose iškovojo vicečempiono titulą.

Ž. Stanulis apie dešimt kartų buvo nominuotas į geriausių Klaipėdos miesto sportininkų dešimtuką, o 2018 metais pripažintas ir geriausiu Klaipėdos miesto sportininku.

„Džiaugiuosi, kad galėjau pajusti pergalių skonį ir ką reiškia žengti profesionaliojo sporto keliu. Perėjau ugnį ir vandenį, patirties sukaupta labai daug, tad kodėl gi ja nepasidalijus su jaunąja karta?“ - kalbėjo Ž. Stanulis.

Europos čempionas pripažino, kad sporto dėka pavyko pakeisti ir savo gana sudėtingą charakterį, išmokti laikytis režimo, suprasti, ką reiškia kantrybė, nuoširdus darbas ir tikslų siekimas.

Tą patį jis stengiasi įskiepyti ir savo auklėtiniams.

„Jei bent keliems jaunuoliams pavyks įskiepyti meilę sportui visam gyvenimui - tai jau bus pasiekimas. Jei auklėtiniai pamils sportą, neabejotinai su laiku bus pasiektos ir pergalės tarptautinėse arenose“, - įsitikinęs Ž. Stanulis.

Jis teigė, kad deda visas pastangas, kad jaunuoliai visą savo energiją nukreiptų į sportą ir neturėtų laiko trainiotis gatvėje su abejotinos reputacijos žmonėmis.

„Kai atiduodi visą savo širdį tikslų siekimui, tada gali pasiekti ir skambių pergalių. Džiaugiuosi, kad ne kartą ir ne du svarbiausiose tarptautinėse varžybose per nugalėtojų apdovanojimo ceremoniją į viršų kėliau Lietuvos vėliavą“, - kalbėjo tituluotasis sunkiaatletis.

Ž. Stanulis pripažino, kad sportas atvėrė plačias galimybes susipažinti su daugybe žmonių, aplankyti beveik visą Europą ir net tolimas šalis - Malaiziją, Gvatemalą, Taivaną, Ameriką, Turkmėnistaną.

„Džiaugiuosi, kad profesionaliai sportuodamas paraleliai studijavau ir Klaipėdos universitete, įgijau kūno kultūros ir sporto pedagogikos bakalauro laipsnį. Taigi, mokslai dabar praverčia realizuojant save kaip trenerį“, - kalbėjo Ž. Stanulis.

TRENIRUOTĖ. Ramūnas Navardauskas kartu su auklėtiniais dviračiais važiuoja ir iki Palangos, ir iki Platelių, ir iki Malkų įlankos, su mažesniaisiais treniruojasi dviračių takuose. Asmeninio archyvo nuotr.

TRENIRUOTĖ. Ramūnas Navardauskas kartu su auklėtiniais dviračiais važiuoja ir iki Palangos, ir iki Platelių, ir iki Malkų įlankos, su mažesniaisiais treniruojasi dviračių takuose. Asmeninio archyvo nuotr.

Ieško rakto į vaikų širdis

Kitas buvęs tituluotas sportininkas R. Navardauskas teigė, kad jo kaip trenerio tikslas, kad į treniruotes atėję vaikai visų pirma sportuodami mėgautųsi ir tą darydami jaustų malonumą.

„Tik pradėjusių lankyti treniruotes vaikų niekada negalima spausti ir iš jų per prievartą reikalauti tik kuo geresnio rezultato. Viskas turi vykti savu laiku ir palaipsniui. Dviračių sporte stulbinančių rezultatų per metus ar dvejus nepasieksi. Reikia dirbti metų metus. Aš savo auklėtiniams nuolat sakau: “Kiek įdėsite darbo, tiek ir turėsite.„ Tai galioja ne tik sporte, bet ir gyvenime“, - savo darbo metodiką atskleidė tituluotasis dviratininkas R. Navardauskas.

Jis teigė, kad tarp jo treniruojamų auklėtinių yra ir aštuonmečių vaikų, ir jau šešiolikos metų sulaukusių paauglių.

"Į savo treniruotes priimu visus - su mažesniaisiais treniruojamės 3 kartus per savaitę, o su vyresniaisiais - 5-6 kartus. Negi atėjusiam į treniruotes vaikui pasakysi: ne, tavęs nepriimsiu.

Stengiuosi rasti raktą į kiekvieno vaiko širdį. Man dirbti su vaikais - malonumas. Svarbiausia - pasitikėjimas vienų kitais, nebijoti vietoje ir laiku pagirti, o reikalui esant ir paguosti bei subarti", - sakė R. Navardauskas.

Jis savo auklėtiniams treniruočių krūvius paskirsto pagal amžių.

"Jaunuosius visų pirma mokau disciplinos, tvarkos, kultūros dviračių takuose, saugumo. Visų pirma reikia išmokyti važiuoti su dviratininkams skirtais kojų fiksatoriais.

Būna pradžioje ir griūčių. Sustoja prie šviesoforo, pamiršta, kad kojos pritvirtintos prie pedalų ir griūva ant žemės. Tačiau tai normalu. Būna, kad ir profesionalūs dviratininkai griūva.

Nežinau nė vieno profesionalaus dviratininko, kuris nėra griuvęs dėl fiksatorių. Jei jums kas sakys, kad nėra, esu įsitikinęs - meluoja. Laikui bėgant visi pripranta prie fiksatorių ir tai nebekelia jokių problemų", - kalbėjo R. Navardauskas.

Ramūnas teigė, kad baigęs profesionalaus dviratininko karjerą apie trenerio duoną pernelyg nemąstė, tačiau jį įkvėpė trenere „Viesulo“ sporto centre dirbanti kita buvusi profesionali dviratininkė Vilija Šulskienė.

„Ji mane atvedė į šį kelią ir motyvavo. Iš pradžių buvo sudėtinga: trenerio darbe yra ir popierizmo, tačiau Vilija man labai padeda ir moko. Su ja kartu dirbti - vienas malonumas“, - teigė ne tik patirtimi, bet ir krimsdamas knygas (Klaipėdos universitete įgijo sporto pedagogikos magistro laipsnį) daug žinių įgijęs R. Navardauskas.

Jis kartu su auklėtiniais dviračiais važiuoja ir iki Palangos, ir Platelių, ir iki Malkų įlankos, su mažesniaisiais treniruojasi dviračių takuose.

„Pažaidžiame kartu ir futbolą, ir krepšinį, nueiname ir į treniruoklių salę. Vaikams per treniruotes turi būti įdomu. Pamenu, kad vaikystėje mes lankėme treniruotes, nes buvo smagu susitikti su draugais, kartu pažaisti, pajuokauti, o vėliau palaipsniui išsiugdo ir meilė sportui. Pradžioje svarbu vaikus sudominti, o per kiekybę galima pasiekti ir kokybę“, - įsitikinęs dviračių sporte aukštumų pasiekęs R. Navardauskas.

GERAS POŽIŪRIS. „Pradžioje reikia daryti viską, kad vaikams susiformuotų teigiami sportavimo įpročiai, o vėliau jau matysime, kaip mano auklėtiniams seksis siekti sporto aukštumų varžybose“, - sako imtynininkas Lukas Krasauskas. Jis treneriu pradėjo dirbti vos prieš kelias dienas. Asmeninio archyvo nuotr.

GERAS POŽIŪRIS. „Pradžioje reikia daryti viską, kad vaikams susiformuotų teigiami sportavimo įpročiai, o vėliau jau matysime, kaip mano auklėtiniams seksis siekti sporto aukštumų varžybose“, - sako imtynininkas Lukas Krasauskas. Jis treneriu pradėjo dirbti vos prieš kelias dienas. Asmeninio archyvo nuotr.

Tikslas - nuolat tobulėti

Panašiai kaip R. Navardauskas mąsto ir laisvųjų imtynių atstovas 25-erių L. Krasauskas. Jis treneriu dirba vos kelias dienas ir dar pats profesionaliai sportuoja.

"Iš pradžių vaikus supažindinu su bendru fiziniu pasirengimu. Taip pat pažaidžiame įvairius žaidimus, mokomės atlikti kūlversčius, užsiimame akrobatika. Iš pradžių bandau daryti viską, kad vaikai būtų fiziškai aktyvūs ir pamiltų sportą.

Mano auklėtiniai - vaikai nuo 6 iki 10 metų. Kol jie mažiukai, nereikia susikoncentruoti vien tik ties imtynėmis. Norisi, kad jie būtų universalūs. Būna, kad susikoncentruoja tik ties imtynėmis ir nemoka kamuolio mesti, arba krepšininkas, bet nemoka padaryti kūlversčio. Tai yra spraga, ir aš tą bandau ištaisyti.

Pradžioje reikia daryti viską, kad susiformuotų teigiami sportavimo įpročiai, o vėliau jau matysime, kaip seksis siekti sporto aukštumų varžybose.

Patirties esu sukaupęs daug: juk įvairiose amžiaus grupėse dalyvavau pasaulio ir Europos čempionatuose, važinėjau po įvairias tarptautines stovyklas. Tos patirties tikrai yra pakankamai ir atėjo tas laikas, kai ją jau reikia perteikti kitiems. Jau įsijaučiu į trenerio vaidmenį", - sakė L. Krasauskas.

Jis Klaipėdos universitete baigė kūno kultūros ir sporto pedagogiką, o ateityje planuoja krimsti magistro studijas.

„Noriu dar tobulintis ir labiau gilintis į mokslus, įgyti dar daugiau žinių, kad jas perteikčiau jaunimui. Mano pozicija tokia: treneriai nuolat turi tobulėti ir sekti naujausias sporto tendencijas, kad jaunimą nuolat sudomintų kažkuo nauju“, - sakė L. Krasauskas.

Jis yra daugkartinis Lietuvos laisvųjų imtynių čempionas, tarptautinių turnyrų nugalėtojas, Europos čempionate buvo devintas, o pasaulio čempionate - keturioliktas. Taip pat 2021 metais buvo pripažintas ir geriausiu Klaipėdos universiteto sportininku bei pateko į geriausių Klaipėdos olimpinių sporto šakų sportininkų trejetuką.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder