„Neptūno“ krepšininkų dubleriams - paskaita
„Kiekvienas sportininkas stengiasi pasiekti aukščiausių rezultatų. Kad maistas yra vienas iš būdų, kuris galėtų tam padėti, suprato net antikinės Graikijos olimpiečiai. Deja, tyrimai rodo, kad tiek įvairių sporto šakų žaidėjų, tiek trenerių žinios nėra pakankamos, tad jas reikia gilinti.
Pagal visapusišką sporto mitybos koncepciją, ja rūpintis reikia ne tada, kai susergame ar patiriame traumą, o aktyviai - tinkamai aprūpindami kūną energija, atsistatydami po krūvio, ruošdami užduočiai specifišką kūno kompoziciją, pasirengdami sudėtingai aplinkai, ar netgi proaktyviai - kad mityba stiprintų imuninę sistemą, saugotų nuo lėtinių ligų vystymosi“, - akcentavo L. Rapolienė.
Ji pabrėžė, kad sportuojančiajam reikia daugiau maistinių medžiagų, biologiškai vertingo maisto, t. y. reikia užtikrinti, kad organizmui netrūktų būtinų medžiagų.
„Kad būtų sveikas ir darbingas, žmogaus kūnui reikia 7 pagrindinių maisto medžiagų: baltymų, angliavandenių, riebalų, vitaminų, mineralų, skaidulų ir vandens“, - sakė L. Rapolienė.
Jos teigimu, mityba turi būti visavertė, subalansuota, taip pat būtina rinktis sveikus produktus įvertinant, ar maisto medžiaga suteikia energijos, ar ją atima.
„Buvo įvardintos maisto medžiagos ar jų ruošimo būdai, kurie pridaro daugiau žalos nei duoda naudos. Ypač akcentuota greito maisto ir energinių gėrimų žala. Visi sutarėme, kad angliavandeniai iš vaisių, daržovių, grūdų yra vertingas “kuras„ treniruotėms, o baltymai būtini auginti ir atkurti raumenis. Būtina papildyti įvairius, ypač su prakaitu netenkamus mineralus, nepamiršti vitaminų B, C, E, D, omega 3.
Yra naudingi geležis, fosforas, varis, chromas, selenas ir cinkas, įrodyta jodo, magnio, kalio, fosfatų, bikarbonatų papildymo sportuojančių mityboje nauda. Ypatingas dėmesys skirtas ir vandens funkcijoms, jo poreikiui, nes nuo vandens kiekio organizme labiausiai priklauso smegenų, širdies, plaučių ir raumenų veikla“, - apie paskaitos medžiagą kalbėjo Klaipėdos universiteto doc. dr. L. Rapolienė.
„Neptūno-Akvaservis“ vyriausiasis treneris Simonas Serapinas buvo iniciatorius supažindinti jaunimą su sveikos gyvensenos principais, nes, kaip minėjo Simonas, jei neklauso trenerio, gal paklausys specialisto.
„Tik perkopęs trisdešimt aš pats pradėjau domėtis subalansuota mityba ir pajaučiau skirtumą, kai prižiūri save, kokių sportinių rezultatų gali pasiekti. Paklausinėjęs jaunųjų žaidėjų, kaip jie maitinasi prieš rungtynes, buvau labai nustebintas, kad jų racione vyrauja greitai paruošiamas maistas, pavyzdžiui, sumuštiniai ar sausi pusryčiai. Supratau, kad jaunuoliams trūksta žinių ir informacijos apie maisto svarbą jų organizmams“, - sakė S. Serapinas.
Rašyti komentarą