Ispanijos futbolo legenda: vaikystėje Leonelis Messi savo gebėjimais išsiskyrė ne tik tarp bendraamžių, bet ir tarp vyresnių vaikų

Jau birželio 27 d  įvyks pirmoji Lietuvoje prestižinės sporto organizacijos Barca Academy futbolo stovykla-turnyras vaikams. Ši organizacija per daugelį metų yra išugdžiusi ne vieną garsų sportininką, tarp kurių ir daugkartinis Auksinio batelio prizo laureatas, futbolo superžvaigždė Lionelis Messi.

Tačiau apie šį talentą pasaulis galbūt apskritai nebūtų sužinojęs, jei jo savo laiku nebūtų pastebėjusi kita Barselonos sporto legenda Josepas Maria Fuste Blanchas.

J. M. F. Blanchas buvo vienas iš tų žmonių, kuris į skambias pergales legendinę FC Barcelona komandą vedė praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje.

Daugiau nei dešimt metų Katalonijos sostinės komandos marškinėlius vilkėjęs saugas savo sportinės karjeros metu ne tik užsitarnavo FC Barcelona komandos kapitono raištį, bet su Ispanijos nacionaline futbolo rinktine iškovojo ir Europos čempionų titulą. 

Tačiau šiandien 81-erių metų futbolo legenda gali pasigirti ne tik skambiais titulais futbolo aikštynuose, bet ir svarbiais pasiekimais baigus karjerą, kurie turėjo didelę įtaką FC Barcelona organizacijai istorijos raidai.

Ilgus metus tiesiog Fuste sporto bendruomenėje vadinamas sportininkas vis dar eina svarbias vyriausiojo organizacijos prezidento patarėjo pareigas Barselonos futbolo klubo administracijoje bei kadaise netgi buvo vienu iš kandidatų į klubo prezidento postą.

Būtent šiam žmogui priklauso ir nemaža dalis nuopelnų dėl Lionelio Messi atradimo.

Plačiau apie savo šlovingą sportinės karjeros praeitį, svarbias kiekvienam futbolininkui savybes ir ateities sporto talentų ugdymą J. M. F. Blanchas papasakojo atviro pokalbio metu.

Archyvų nuotr.

Šiandien po Barca Academy vėliava visame pasaulyje sportuoja dešimtys tūkstančių jaunuolių, kurie vieną dieną tikisi išbėgti į Camp Nou stadioną ir su pagrindinės FC Barcelona komandos marškinėliais. Ar prisimenate, kaip prasidėjo jūsų kelias šioje legendinėje organizacijoje? Gal net prisimenate emocijas iš pirmosios treniruotės ar rungtynių?

Futbolo treniruotes lankyti aš pradėjau, kai man buvo 12-a metų. Į Barselonos akademiją mane pakvietė iš Leridos miesto ir pradžioje aš žaidžiau savo amžiaus dublerių komandoje.

Būdamas 14-os metų buvau pakviestas rungtyniauti į Barselonos jaunių futbolo komandą, o sulaukęs 16-os retkarčiais buvau kviečiamas treniruotis jau ir su pagrindinės „FC Barcelona“ komandos nariais.

Tai buvo labai jaudinantys momentai.

Dar visai neseniai man vaikui „FC Barcelona“ žaidėjai atrodė lyg nepasiekiami mano futbolo idealai ir staiga vieną dieną jie tapo mano komandos draugais.

Legendinei Katalonijos komandai kaip žaidėjas atstovavote daugiau nei dešimtmetį. Jei reikėtų šiandien įvardinti pačias įsimintiniausiais rungtynes, kokia pirma dvikova šią akimirką iškiltų mintyse?

Sąžiningai atsakant, tikriausiai įsimintiniausios mano varžybos buvo vilkint nacionalinės rinktinės marškinėlius.

Tai buvo 1964 m. metu Europos čempionato finalas, kuris vyko sausakimšame „Santjago Bernabeu“ stadione Madride.

Šį finalą mes laimėjome ir tapome Europos čempionai.

Per savo karjerą, kaip oponentą ar komandos draugą, futbolo aikštėje jums teko sutikti ne vieną pasaulinio garso futbolo legendą. Kuri iš jų savo asmeninėmis savybėmis ar išskirtiniais sportiniais sugebėjimais jums paliko didžiausią įspūdį?

Jų buvo tikrai daug ir kiekvienas iš jų tikrai turėjo kažką savito.

Tačiau labiausiai likimui esu dėkingas už galimybę rungtyniauti su tokiais žaidėjais kaip Pele, Di Stefano, Kubala, Luisas Suarezas bei Franzas Beckenbaueris.

Savo sportinės karjeros metais jums buvo patikėtos ir FC Barcelona komandos kapitono pareigos. Kaip manote, kodėl būtent jums atiteko šis garbingas statusas?

Aš buvau labai komunikabilus ir atkaklus. Visuomet siekiau savo tikslų ir pergalių komandai.

Tikriausiai šios savybės padėdavo motyvuoti ir kitus komandos draugus, todėl tiek trenerių štabo, tiek komandos draugų sutarimu tuo metu buvau paskirtas į šias atsakingas pareigas.

Grįžkime į jūsų įsimintiniausias karjeros rungtynes, kurios 1964 m. jums atnešė ir Europos futbolo čempionato nugalėtojo titulą. Tuomet savo sirgalių akivaizdoje įveikėte buvusios Sovietų Sąjungos rinktinę. Kokia, jūsų nuomone, buvo tuometinės Ispanijos rinktinės sėkmės paslaptis?

1964 m. Europos čempionate Ispanijos rinktine turėjo labai daug puikių ir motyvuotų žaidėjų.

Be to, mus tikrai slėgė, bet tuo pačiu ir motyvavo didžiulė atsakomybė, nes čempionatas vyko mūsų namuose, Ispanijoje.

Džiaugiuosi, kad lemiamais momentais su šia atsakomybe mums tuomet pavyko susidoroti ir tapome Europos čempionais.

Baigęs sportinę karjerą nenutolote nuo FC Barcelona komandos ir pradėjo darbus organizacijos vadovybėje, kuo tuometinė FC Barcelona organizacijos virtuvė skyrėsi nuo šių dienų?

Kalbant atvirai ji nedaug kuo skiriasi. Gal skirtumas toks, kad šiomis dienomis organizacijai tenka didesnis krūvis dėl intensyvesnio rungtynių grafiko.

Juk anksčiau buvo tik du čempionatai, Ispanijos čempionatas ir „Generalissimo“ taurė (dabartinė Karaliaus taurė).

Šiuo metu tenka rungtyniauti ir aukščiausio lygio tarptautiniuose turnyruose.

Viešoje erdvėje ne kartą minėta, kad būtent jūs buvote tas žmogus, kuris į FC Barcelona organizaciją atvedė Lionelį Messį. Ar prisimenate tą momentą, kai pirmą kartą išvydote šį talentą?

Vienas Pietų Amerikos atstovas į „FC Barcelona akademijos peržiūras atvežė keletą talentingų vaikų ir aš buvau pakviestas įvertinti jų talentą.

Jau per pirmą treniruotę tuomet tik 12-os metų L. Messi labai išsiskyrė savo gebėjimais tiek kontroliuoti kamuolį, tiek matyti aikštę.

Jis šiomis savybėmis išsiskyrė ne tik tarp savo bendraamžių, bet ir tarp gerokai vyresnių vaikų.

Lionelis Messi FC Barcelona organizacijoje atsidūrė dar būdamas visiškai vaikas. Su kokiais iššūkiais teko susidurti ugdant tokį talentą nuo pat vaikystės?

Didžiausi iššūkiai buvo susiję su jo sveikata ir fizinėmis savybėmis. Visų pirma jis buvo gan žemo ūgio ir labai smulkaus kaulų sudėjimo.

Tam, kad galėtume jam padėti sutvirtėti, reikėjo net medikų įsikišimo.

Dėjome dideles pastangas, kad brendimo metu jis fiziškai pavytų savo bendraamžius ir fizinės savybės ateityje netaptų rimta kliūtimi jo talento atsiskleidimui.

FC Barcelona sporto akademijos išsiskiria ne tik išskirtinėmis sportinio talento puoselėjimo tačiau ir asmenybės ugdymo tradicijomis. Kokių asmenines charakterio savybes, jūsų nuomone, reikia puoselėti vaikui, kad jis ateityje galėtų tinkamai išnaudoti ir savo sportinio talento potencialą bei taptų sėkmingu atletu?

Pirmas ir turbūt svarbiausias dalykas yra moralinis vaiko asmenybės ugdymas - tai pagarba tėvams, treneriams ir aplinkiniams.

Taip pat svarbus atkaklumas, darbštumas ir gebėjimas siekti užsibrėžto tikslo.

Tačiau natūralu, kad ir šias savybes vaikui reikia išsiugdyti.

Todėl mes esame sukūrę specialias trenerių ruošimo programas, kurios apima ne tik vaikų fizinį bei taktinį pasirengimą, bet ir vaikų psichologiją bei įvairiais motyvacijos ugdymo sistemas.  

Archyvų nuotr.

Per paskutiniuosius keletą metų net porą kartų lankėtės Lietuvoje. Kokie buvo jūsų kelionės į mūsų šalį tikslai?

Prieš 4-5 metus vienas bičiulis pakvietė mane apsilankyti Lietuvoje dėl galimybės bendradarbiauti su „FC Barcelona“ organizacija.

Tada apsilankėme pas Lietuvos futbolo federacijos prezidentą, stebėjome keletą A lygos ir pirmos lygos rungtynių. Taip pat pusdienį praleidome viename vaikų futbolo turnyre.

Antra kelionė į Lietuvą jau buvo su tikslu inspektuoti Klaipėdos sporto infrastruktūrą. Patikrinti ar ji atitinka „Barca Academy reikalavimus.

Tuomet turėjom labai konstruktyvius susitikimus su Klaipėdos miesto administracija ir po beveik metų darbo, kaip jūs jau žinote, Klaipėdoje bus rengiamos dvi „Barca Academy“ futbolo stovyklos- turnyrai.

FC Barcelona komanda yra žinoma ir mylima visame pasaulyje. Kaip manote, kuo ši organizacija išsiskiria iš kitų, kad jai pavykstą suburti dideles gerbėjų minias net ir tose pasaulio šalyse, kur futbolas nėra populiariausia sporto šaka?

Turbūt atsakymas į šį klausimą yra labai paprastas ir jis telpa į trumpą oficialų „FC Barcelona futbolo klubo šūkį „Mas que un Club“ (liet. daugiau nei klubas).

Pirmoji Lietuvoje penkių dienų trukmės „Barca Academy“ organizacijos stovykla- turnyras Klaipėdoje startuos birželio 27-ą dieną., antroji – liepos 4-ąją.

Šiemetinės stovyklos bus skirtos berniukams ir mergaitėms nuo 8-ių iki 16-os metų amžiaus, o dalyvauti jose galės vaikai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš kitų Baltijos šalių.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder