Ar Lionelis Mesis „sumedžios“ vokiečio rekordą?

Katare vykstantis pasaulio futbolo čempionatas yra jau 22-asis, taigi turnyras turi gilią istoriją ir ilgą įvairių rekordų sąrašą. Kai kurie iš svarbiausių rekordų Katare tikrai nebus pagerinti.

Pavyzdžiui, niekas nepavys titulų skaičiumi brazilo Pelės (Pele), nelabai realu ir susilyginti įvarčiais su vokiečiu Miroslavu Kloze (Miroslav Klose).

Tačiau yra ir pasiekiamų rekordų. Jei argentinietis Lionelis Mesis (Lionel Messi) bus sveikas, o jo rinktinė eis toli, gali kristi vokiečio Lotaro Mateuso (Lothar Matthaus) sužaistų rungtynių rekordas.

Vieną dėmesio vertą rekordą Katare jau pasiekė portugalas Krištiano Ronaldo (Cristiano Ronaldo).

Daugiausiai aukso

Pelė nusipelnė būti vadinamas futbolo karaliumi ne tik dėl puikaus žaidimo, bet ir dėl to, kad visus lenkia pasaulio čempionatuose iškovotų aukso medalių skaičiumi. Jis vienintelis čempionu tapo tris kartus.

1958 m. Švedijoje Pelė debiutavo būdamas 17-mečiu ir per 4 rungtynes įmušė 6 įvarčius.

1962 m. Čilėje turnyras puolėjui susiklostė prastai, nes jis jau antrosiose rungtynėse patyrė traumą, tačiau brazilai užkopė ant aukščiausio pakylos laiptelio ir be savo lyderio.

Taip Pelė gavo antrąjį aukso medalį, o trečiasis iškovotas 1970 m. Meksikoje. 1970-aisiais futbolo legenda įmušė keturis įvarčius, vieną iš jų - finale, kuriame brazilai 4:1 nugalėjo italus. Tai buvo Pelės gulbės giesmė rinktinėje.

Pelė pelnė įvarčius ne tik trijuose „auksiniuose" čempionatuose, bet ir nesėkmingame brazilams 1966 m. turnyre. Dar visai neseniai jis buvo vienas iš penkių futbolininkų, pasižymėjusių keturiuose pasaulio čempionatuose.

Tarp šio rekordo bendraautorių buvo ir K.Ronaldo.

Portugalui nereikėjo ilgai laukti savo įvarčio Katare, pirmame mače su Gana jis realizavo 11 metrų baudinį ir tapo vienvaldžiu rekordo savininku.

O trijų aukso medalių rekordas kris dar ne greit, jei apskritai kada nors kris. Nuo 1962 m. nė vienai rinktinei nepavyko apginti čempionės titulo.

Tarp šio čempionato dalyvių nėra nė vieno futbolininko, auksu pasipuošusiu daugiau nei vieną kartą.

Beje, nors Pelė susišlavė daugiausiai aukso, daugiausiai medalių turi ne jis, o M.Klozė. Vokietis 2014 m. tapo čempionu, 2002 m. - vicečempionu, o 2006 ir 2010 m. pelnė bronzą.

Daugiausiai įvarčių

Per keturis čempionatus M.Klozė atseikėjo varžovams 16 įvarčių ir tai yra rekordas. 2002 ir 2006 m. puolėjas pasižymėjo po 5 kartus, 2010 m. - 4, 2014 m. - 2.

Rekordiniu tapo paskutinis M.Klozės įvartis rinktinėje, įmuštas pusfinalio mače su brazilais, pasibaigusiame vokiečių triumfu 7:1.

Brazilai tą dieną išliejo ašarų upes, prie ašarojančių turbūt prisidėjo ir tuo metu karjerą jau baigęs Ronaldo, kuriam priklausė ankstesnis rekordas - 15 įvarčių.

14 įvarčių pasaulio čempionatuose įmušė vokietis Gerdas Miuleris (Gerd Muller), 13 - prancūzas Žiustas Fontenas (Just Fontaine), 12 - Pelė.

Dar žaidžiantiems futbolininkams Katare bus sunku pasivyti ne tik M.Klozę, bet ir Ronaldą ar G.Miulerį.

Pastarojo tėvynainis ir bendrapavardis Tomas Miuleris (Thomas Muller) savo sąskaitoje turi 10 įvarčių - daugiausia tarp šio čempionato dalyvių.

Po 7 įvarčius yra įmušę L.Mesis, K.Ronaldo ir urugvajietis Luisas Suaresas (Luis Suarez), po 6 - anglas Haris Keinas (Harry Kane) ir brazilas Neimaras (Neymar).

33-ejų T.Miuleris vokiečių atakose dabar jau nevaidina tokio svarbaus vaidmens kaip anksčiau, iš jo sunku tikėtis įvarčių lietaus.

Kiti yra per daug atsilikę nuo M.Klozės, kad pasivytų jį jau Katare.

Bene daugiausiai šansų kada nors pagerinti rekordą turi jauniausias šio sąrašo narys - 29-erių H.Keinas. Be abejo, šio čempionato anglui neužteks, reikėtų išlaikyti gerą formą iki 2026 m.

Sunku įsivaizduoti, kad kas nors šiuolaikiniame futbole pagerintų kitą - Ž.Fontenui priklausantį - rekordą. Prancūzas visus 13 savo įvarčių pelnė per vieną (1958 m.) čempionatą. Jame Ž.Fontenas sužaidė 6 rungtynes, taigi įvarčių vidurkis buvo įspūdingas - 2,17.

Sunkiai pasiekiamas ir Olego Salenkos rekordas. Šis puolėjas įmušė 5 įvarčius per vieną mačą - 1992 m. čempionato rungtynes, kuriose Rusija 6:1 sutriuškino Kamerūną.

Daugiausiai čempionatų

Iki Katare vykstančio turnyro penkiuose pasaulio čempionatuose buvo sužaidę trys futbolininkai.

Vienvaldžiu rekordininku ilgą laiką buvo Meksikos rinktinės vartininkas Antonijus Karbachalis (Antonio Carbajal), dalyvavęs 1950-1966 m. pirmenybėse. 1966-aisiais vartininkui buvo 37-eri. Ilgaamžis jis yra ne tik aikštėje - 93-ejų A.Karbachalis vis dar gyvas.

Praėjus keliems dešimtmečiams, su A.Karbachaliu čempionatų skaičiumi susilygino L.Mateusas, žaidęs 1982-1998 m. turnyruose.

Vėliau rekordininkų sąrašą papildė meksikietis Rafaelis Markesas (Rafael Marquez), dalyvavęs 2002-2018 m. čempionatuose. Penkis kartus į sudėtį buvo įtrauktas ir Italijos rinktinės vartininkas Džanluidžis Bufonas (Gianluigi Buffon), tačiau jis 1998 m. neišbėgo į aikštę, tad prie rekordininkų neprisijungė.

Katare prie jų prisijungė du futbolininkai - penktuosiuose savo čempionatuose žaidžia L.Mesis ir K.Ronaldo. Gali būti, kad prisijungs ir meksikietis Andresas Gvardado (Andres Guardado), bet jis dar nebuvo išleistas į aikštę. Jauniausiam iš šio trejeto - L.Mesiui - yra 35-eri, jis, bent kol kas, neplanuoja tęsti karjeros rinktinėje iki 2026 m., todėl vargu ar taps vienvaldžiu rekordininku. Dar mažiau šansų turi 36-erių A.Gvardado ir 37-erių K.Ronaldo.

Įdomu, kad moterys šiuo atžvilgiu lenkia vyrus. Japonė Homarė Sava ir brazilė Formiga pasaulio čempionatuose yra dalyvavusios po šešis kartus.

Daugiausiai rungtynių

L.Mesis turbūt netaps vienvaldžiu rekordininku pagal čempionatų skaičių, tačiau jo pavardė gali atsidurti kito sąrašo viršuje.

Šiuo metu pagal sužaistų rungtynių skaičių pirmauja L.Mateusas, kurio sąskaitoje - 25 mačai.

Nedaug iki jo rekordo pritrūko 24 kartus į aikštę išbėgusiam M.Klozei. 23 rungtynes yra sužaidęs italas Paolo Maldinis (Paolo Maldini).

Kuo į tai gali atsakyti L.Mesis? Pirmadienį vykęs mačas su Saudo Arabija jam buvo 20-asis pasaulio čempionatuose.

Jei komanda nueina iki finalo arba mažojo finalo, ji turnyre sužaidžia septynerias rungtynes.

Teoriškai L.Mesis Katare gali sužaisti dar šešis mačus, tokiu atveju jis aplenktų L.Mateusą.

Nors, be abejo, argentiniečių pralaimėjimas Saudo Arabijai sukėlė nemažai abejonių jų galimybėmis nužygiuoti toli.

Tarp čempionate dalyvaujančių futbolininkų yra dar keli veteranai, perkopę 15-os rungtynių ribą.

17 rungtynių sužaidė K.Ronaldo, po 16 - vokiečiai T.Miuleris, Manuelis Nojeris (Manuel Neuer) ir urugvajietis Fernando Muslera. Jie L.Mateuso tikrai nepasivys.

Pagal sužaistų atkrintamųjų varžybų skaičių (14) pirmauja M.Klozė, pagal sužaistas minutes (2217) - P.Maldinis. Finale daugiausiai kartų žaidė brazilas Kafu (Cafu). 1994 ir 2002 m. jis tapo čempionu, 1998 m. - vicečempionu.

Jauniausias ir vyriausias

1982 m. čempionate, kai Šiaurės Airijos saugas Normanas Vaitsaidas (Norman Whiteside) išbėgo į aikštę rungtynėse su Jugoslavija, jis buvo 17 metų ir 41 dienos amžiaus.

Tai iki šiol yra rekordas. N.Vaitsaido pavardė jaunesniems sirgaliams gal ir nėra girdėta, tačiau jis buvo solidus futbolininkas, 8 sezonus praleido „Manchester United" klube ir sužaidė 38 mačus nacionalinėje komandoje.

Jauniausio visų laikų finalo dalyvio vardas priklauso Pelei. 1958 m., kai brazilai kovojo dėl aukso, jis buvo 17 metų ir 249 dienų amžiaus.

Vyriausias pasaulio čempionate žaidęs futbolininkas yra Egipto rinktinės vartininkas Esamas El Hadaris.

Jis 4 kartus tapo Afrikos čempionu, tačiau rinktinei ilgai nesisekė kitame fronte - atrankos į planetos pirmenybes. Egiptiečiams galų gale pavyko patekti į 2018 m. čempionatą ir E.El Hadaris išbėgo į aikštę trečiosiose grupės rungtynėse su Saudo Arabija.

Jis buvo 45 metų ir 161 dienos amžiaus.

Veteranas netgi atrėmė 11 metrų baudinį, tačiau egiptiečiai pralaimėjo ir tuo savo pasirodymą baigė. E.El Hadaris - ne tik vyriausias visų laikų futbolininkas, pasirodęs pasaulio čempionate, bet ir vyriausias debiutantas.

Vyriausias finalų dalyvis - Italijos ekipos vartininkas Dino Dzofas (Dino Zoff). 1982 m. finalą jis žaidė būdamas 40 metų 133 dienų amžiaus.

Šiuo metu vykstančiame čempionate jauniausias futbolininkas yra Jusufa Moukoko (Youssoufa Moukoko) iš Vokietijos, kuriam lapkričio 18 d. sukako 18 metų. Vyriausias - 40-metis Meksikos komandos vartininkas Alfredo Talavera.

Organizatorių nuotr.

Pagal čempionatuose įmuštus įvarčius niekas neprilygsta Miroslavui Klozei. EPA-Eltos nuotr.

Organizatorių nuotr.

Pelė - vienintelis futbolininkas, pasaulio čempionu tapęs tris kartus. EPA-Eltos nuotr.

respublika.lt

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder