Jūrą gelbėsianti meninė instaliacija iškeliauja po Lietuvą: ryt  - kruize Klaipėdoje

Visuomenininko Giedriaus Bučo meninė instaliacija „Jūra prasideda čia“ pradeda kelionę po Lietuvą. 

Pirmosiomis vasaros dienomis aplankiusi Kauną bei Vilnių, rytoj, birželio 14 d. lankysis Klaipėdoje, Suomijos aplinkos instituto (SYKE) Aranda“ tyrimų laive.

Ryte 7:30 laivas prisišvartuos Klaipėdos kruizinių laivų terminale, 29 prieplaukoje, nuo 9:00 priims moksleivių grupės, nuo 14:00 rinksis mokslo bei institucijų atstovai.

Kviečiami žurnalistai, vietiniai, miesto svečiai bei visi, norintys išvysti laisvą bei meninę instaliaciją.

Iš Suomijos atplauksiantis kruizas, kuriame bus eksponuojamas G. Bučo kūrinys, priklauso SYKE ir kelių Baltijos pakrantės miestų projektui „BALTICITIES“.

Šis susivienijimas siekia geriau suprasti jūros būklę, vietinį bei regioninį poveikį jūros aplinkai ir imtis veiksmų. Jame eksponuojamą instaliaciją autorius G. Bučas sukūrė norėdamas atkreipti visuomenės dėmesį į „avarinę“ Baltijos jūros būklę.

Kūrinys - originalus ir akį traukiantis kasdien naudojamų buityje daiktų bei poetiškai įrėmintų, mokslu paremtų tekstų junginys. 

Eksponavimo metu autorius dalyvauja ir fiziškai, diskutuoja su žiūrovais apie kūrinį, tvarumo temomis, atsako į rūpimus klausimus.

G. Bučo teigimu, menas yra puikus būdas kalbėti su žmonėmis nepatogiomis temomis. „Instaliacija noriu paprastai ir aiškiai parodyti, kokie daiktai bei mūsų įpročiai teršia Baltijos jūrą.

Kažkas kūrinyje pamatys skalbimo mašiną, kažkas vonią, tai galbūt pakvies stabtelti perskaityti aprašymų tekstus, įkvėps tose srityse įpročius keisti tvaresniais.

Mano pozicija, kad turime ne peikti ar gėdyti žmones, o parodyti jiems vizualiai, kokia yra situacija, kokios galimybės ją keisti. Ką žmogus iš to pasiims, kiekvieno reikalas, - sako Giedrius Bučas. 

Anot jo, Baltijos jūra šaukiasi pagalbos, kenčia nuo eutrofikacijos, turi vieną didžiausių pasaulyje „negyvųjų zonų“. Tai - dėl taršos susidarę plotai, kuriuose yra labai mažai deguonies.

Dėl to šiose zonose išnyko gyvūnai ir augalai, nuo kurių priklauso ir mūsų pačių gerovė. Šių zonų plotas Baltijoje užima maždaug tiek, kiek visa Lietuva.

G. Bučas kelia klausimą, ką paliksime savo vaikams bei anūkams ir nori parodyti, kad Baltijos jūra prasideda kiekvieno namuose ir mes galime situaciją pagerinti. 

„Plauname indus, tręšiame veją, prausiamės, skalbiame su sintetinėmis priemonėmis ir retas susimąstome, kad visa tai niekur nedingsta, nuteka į dirvožemį, upes, galiausiai, jūrą, teršia ir žaloja ją“, – pasakoja G. Bučas.

Instaliacija yra pirmasis ateinančiais metais vyksiančios ekspedicijos „Išsaugokime Baltiją“ komunikacijos kampanijos žingsnis.

Šią jūros gelbėjimo nuo taršos, eutrofikacijos misiją vykdys komanda mokslininkų, visuomenininkų bei ekologijos aktyvistų. Aplink Baltijos jūrą, per 8 valstybes kasdien pėsčiomis jie žygiuos kone visus 2024 metus. Žygio sumanytojas ir vedlys - gamtosauginės Prezidento Valdo Adamkaus premijos laureatas, visuomenininkas Giedrius Bučas.

Po vizito Klaipėdoje, kruizas plauks į Latviją, o meninė instaliacija „Jūra prasideda čia kol kas tęs kelionę Lietuvoje. Savivaldybės bei įvairios bendruomenės, įmonės, renginiai ar festivaliai kviečiami susisiekti su ekspedicijos „Išsaugokime Baltiją“ komanda, pasikviesti meninę instaliaciją pas save, šviesti savo bendruomenę apie situaciją jūroje bei būdus jai padėti, kelti klausimus, diskutuoti tvarumo temomis. Taip prisidėsite prie kilnios misijos - gėlbėti mūsų visų jūrą.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder