Ir vėl sveikinasi „Materia Magica“!

Gegužės 2 d. Klaipėdoje prasidėjo tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“. Šešias dienas truksiančio festivalio metu bus pristatyti lėlių bei objektų teatro spektakliai, lėlinės kino animacijos programa, žiūrovai bus kviečiami apsilankyti edukacijose „Lėlininko kiemas“, o teatro kritikai – jiems skirtose dirbtuvėse. 

Nuo kūdikių iki senolių, nuo vaikų ir paauglių iki suaugusiųjų – tokiai plačiai auditorijai skirtame festivalyje kiekvienas ras būdų susipažinti ar dar geriau pažinti lėlių teatro įvairumą, tendencijas, galimybes.

Antradienį vykusios festivalio spaudos konferencijos metu buvo pristatyti pagrindiniai festivalio renginiai ir veiklos.

Šiandienos lėlių teatro gravitacija

Šiemet festivalio organizatoriai kviečia visus reflektuoti gravitacijos tema. Nuo 1997 m. gyvuojantis festivalis per šį laiką klaipėdiečiams ir miesto svečiams pristatė gausybę pačių išskirtiniausių lėlių teatro spektaklių.

Pastaruosius dešimtmečius pastebima, kad meniniams eksperimentams atviras ir patrauklus lėlių teatras vis labiau plečia savo žanrines ribas, tad žvelgiant į lėlių teatro kontekstą, tendencijas, bus siekiama analizuoti, pastebėti grynųjų ir alternatyviųjų formų slinktis, įvertinti, kas vis dar yra gravitaciniame centre, o kas – jau nuo jo nutolę.

Festivalio prodiuserė Agnė Pulokaitė dalijasi, kad „gravitacijos tema atsirado natūraliai ir iki jos ėjome palaipsniui: daug metų rengdami festivalį ir vis galvodami, susitikdami, kalbėdami apie programą, svarstydavome, kas vis dėlto yra tas lėlių teatras, kokios yra jo žanro ribos.

Šiemet nutarėme, kad galbūt atėjo puiki proga apie tai pasikalbėti, taip pat pristatyti spektaklius, kurie yra arčiau to gravitacijos centro, sukasi arčiau Saulės, ir kitus, kurie yra labiau nutolę ir sunkiau klasifikuojami, sunkiau apibrėžiami“.

Siekiant įvardinti nūdienos teatro pokyčius, surengtos ir teatro kritikams, žurnalistams, tyrinėtojams skirtos dirbtuvės su Jonu Klinkenbergu, kurios gegužės 2 d. atidarė festivalį. Dirbtuvėse ne tik bus nagrinėjama šios meno rūšies istorija ir kaita, bet ir šių dienų tendencijos bei perspektyvos.

Ryškiausios žvaigždės

Gegužės 4–7 d. žiūrovų dėmesiui – itin gausi spektaklių programa: net 15 spektaklių iš Lietuvos, Belgijos, Vokietijos, Ispanijos, Izraelio, Slovėnijos, Lenkijos, tarp kurių yra ne tik teatro scenoms sukurti spektakliai, bet ir lauko reginys bei elektroakustinis performansas savadarbiais instrumentais.

Tarp įvairioms amžiaus auditorijoms skirtų spektaklių – ir spektakliai suaugusiesiems:  „Džiaugiamės, kad per tiek festivalio gyvavimo metų jau yra susiformavusi suaugusiųjų, nuolat besidominčių, sekančių naujienas, analizuojančių raiškos priemones, klausiančių rekomendacijų, publika.

Neseniai buvo atėjusi garbaus aštuoniasdešimtmečio sulaukusi ponia ir prisipažino, kad dar nėra buvusi lėlių teatro spektaklyje suaugusiesiems. Gražiausia, kad tai pasakiusi pridūrė: „Bet aš manau, kad dabar atėjo laikas pabandyti“.

Smagu, kad žmonės randa tą laiką. Labai kviesčiau visus tai padaryti – nesustoti, nes tai yra augimas: ir kultūrinis, ir meninis, ir vidinis“, – pastebi festivalio direktorė Aušra Juknevičienė.

Lėlinės kino animacijos kosminiai ūkai...

Lėlinės kino animacijos programos koordinatorė ir programos sudarytoja Monika Mikalauskaitė-Baužienė akcentuoja, kad kino programoje bus daug įvairių technikų, temų, skirtingų šalių kūrėjų filmų, skirtų vaikams ir suaugusiesiems: „Šiemet filmų programoje itin pastebimi kultūriniai skirtumai – skirtinga šiauriečių ir pietiečių stilistika, temomis išsiskiria Vakarų Europos kūrėjų darbai.

Kalbant apie vaikų programą, pastebėtina, kad ji skirta vyresniems vaikams – nuo šešerių metų. Filmai daugiaplaniai, keliantys klausimus, vietomis – nepatogūs, tačiau itin aktualūs vaikams: kino kūrėjai lėlinės animacijos priemonėmis kalba apie baimę, vienišumą, nepritapimą, bet ir visa gelbstinčią draugystę.

Šių metų suaugusiųjų programos išskirtinumas tai, jog beveik visuose filmuose veikia žmogus ir gyvūnas, vaizduojamas jų santykis.

Filmuose nagrinėjamos tiek tradicinės temos (apie meilę, draugystę, vienišumą, kitoniškumą), tačiau pastebima ir specifiškesnių temų tendencija, pavyzdžiui, tikrais įvykiais paremtame filme kalbama apie diktatūrą ir jos pasekmes žmogui.

Tokie filmai galbūt nekelia malonių jausmų, tačiau yra itin paveikūs.

Pastebėčiau, kad filmai skiriasi ir savo žanrais – yra tradicinę struktūrą turinčių, tačiau sutiksime ir interviu grįstų siužetų, siurrealistinių filmų, detektyvų, kuriuose galiausiai sunku suvokti, ar visa, kas matoma, vyksta dabar, ar taip jau yra atsitikę.“

Lėlinės kino animacijos programa – gegužės 4 d. kino teatre „ArleKinas“.

... ir edukacijų laukai

Gegužės 6 d. Klaipėdos lėlių teatro edukacinio centro kiemelyje (Vežėjų g. 4) ir šiemet įsikurs „Lėlininko kiemas“. Pasak festivalio edukacijų šeimoms koordinatorės Ūkanos Kapačauskaitės, „Turėsime keturias edukacijas, skirtingas tiek savo temomis, tiek amžiaus kategorijomis.

Viena iš edukacijų „Lėlininko kieme“ – „Pirščiukų teatro“ edukacija, padėsianti kiekvienam dalyviui pasigaminti savo lėlytę, kurią bus galima iš dirbtuvių išsinešti.

Taip pat turėsime visiškai kitokio tipo edukaciją, susijusią su muzika, – „Muzikinės improvizacijos ir meno žaismas“. Nereikėtų išsigąsti, jei iš pirmo žvilgsnio pasirodys, jog lėlių teatras su muzika neturi nieko bendra: edukacijoje ne tik apstu teatrališkų motyvų, bet bus galima ir išbandyti įvairius instrumentus.

„Psilikono teatras“ pristatys dar kitokio pobūdžio edukaciją: „Kopūstgalvio cirke“ bus animuojamos mažos lėlytės, o vaizdas projektuojamas gyvai dideliame ekrane.

Sužinoti apie komiksų kūrimo ypatybes kvies „Komiksų ir veikėjų kūrimo dirbtuvės“. Kiekvienas atras tai, kas jam labiausiai patinka. Labai džiaugiuosi, kad šį festivalį turime Klaipėdoje ir kad kiekvienais metais sulaukiame didelio žmonių susidomėjimo.

Svarbu paminėti, kad „Muzikinės improvizacijos ir meno žaismas“ edukacija yra nemokama, lauksime visų, norinčių prisijungti. Akcentuotina, kad tėveliai edukacijose taip pat laukiami: edukatoriai kviečia tėvelius prisijungti, nepalikti savo vaikučių edukacijose vienų – bus įdomu ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems“.

Intensyvi festivalio programa skries plačiai po miestą ir kvies žiūrovus į Klaipėdos lėlių teatrą, Klaipėdos dramos teatrą, Klaipėdos kultūros fabriką, Klaipėdos lėlių teatro edukacinį centrą bei Edukacinio centro kiemelį, „Apeirono“ teatrą, kino teatrą „ArleKinas“, Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros centrą „Žvejų rūmai“, Teatro aikštę; dirbtuvės su Jonu Klinkenbergu vyks  Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje, o festivalio dalyvius, svečius, organizatorius, savanorius, ir žiūrovus kiekvieną vakarą po spektaklių bus galima sutikti festivalio klube „10 TILTŲ kiemas“. Daugiau informacijos apie festivalio renginius ieškokite „Materia Magica“ interneto svetainėje, feisbuko paskyroje. Bilietus platina www.bilietai.lt.

Gravitacijos yra!

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder