Elenos Adomaitienės (1930–2019) primityvistinės tapybos paroda „Gyvenimo vaizdeliai“

Klaipėdos etnokultūros salėje nuo spalio 13 d. iki lapkričio 18 d. (II-V nuo 10 iki 16 val.) bus eksponuojama Elenos Adomaitienės (1930–2019) primityvistinės tapybos paroda „Gyvenimo vaizdeliai“.

E. Adomaitienė paveiksluose atkuria senojo lietuviško kaimo gyvenimą, juose atgyja valstietiškos sodybos vaizdas su jos gyventojais, vienur užsiėmusiais kasdieniais darbais, kitur – švenčiančiais vestuves, Užgavėnes.

Jos paveikslams būdinga kompozicinė darna, kolorito jausmas, o drauge ir jautrus, vaikiškai nuoširdus išsipasakojimas.

Beveik visų paveikslų jungiamasis elementas yra aplinkos vaizdas: žmonių gyvenimas, įvykiai vyksta gamtos fone, kuriame visada yra medžiai, krūmai, gėlės, žolės, debesys.

E. Adomaitienė gimė 1930 m. Vervedžių kaime tarp Papilės ir Akmenės. Ištekėjusi Elena išėjo gyventi į Akmenę. Kasdieniai darbai, vaikų auginimas, namo statyba – toks eilinio lietuvio, eilinės lietuvės moters gyvenimo kelias.

Ir nežinia, kaip būtų susiklosčiusi tolesnė eiga, jei ne sūnaus Stasio pomėgis piešti ir jo mokslas Telšių dailės technikume. Sūnaus paraginta tapyti pradėjo kai jai buvo 53-eji, prieš pat pensiją.

Sukurta per 100 darbų. Autorė buvo apdovanota Pauliaus Galaunės premija (1992 m.), Respublikine Adomo Varno premija (1992 m. ir 1996 m.), Kultūros ministerijos Valstybinė stipendija (2003 m.).

Stanislovas Adomaitis prisimena: „ Patapius ant paletes likdavo dažo, o mama iš žemaitiško taupumo paimdavo tą likutį ir sutepdavo ant mano paveikslo, dažniausiai labai ne vietoj.

Tai aš jai daviau kartoną, kad pati galėtų paišyt, ką nori. Mama mažai kalbėdavo, bet buvo labai darbšti. Aš tapyti pradėjau dešimt metų anksčiau už mamą, kai man tebuvo vienuolika metų.

Mama paveikslus komponavo pagal save. Pradeda tapyt ir galvoja: aha, čia dar yra vietos, čia arkliuką nupaišysiu, žmonės turguj krepšiuose triušius laikydavo, tai ji tuose krepšiuose ausiukių išlindusių pripaišo.

Visa ko būdavo, balaganais ji vadindavo. Ji dar prisiminė tuos turgus, o aš jau nebuvau jų matęs. Viską tapė iš atminties, iš prisiminimų. Kur atlaidai kokie, kur darbai“.

Sūnaus ir mamos tandemas – unikalus Lietuvos dailės fenomenas. Įvyko nuostabus dalykas: sūnus – profesionalus dailininkas sužadino mamos – paprastos moters kūrybinius polinkius, padėjo jai atsiskleisti ir tapti pilnavertei Lietuvos dailės atstovei.

Ši Klaipėdos etnokultūros centre eksponuojama paroda žiūrovus nukels į jaukų lietuvišką kaimą, pilną džiugaus rūpesčio ir darbštumo. Tai pirmoji, po autorės iškeliavimo amžinybėn, išvažiuojamoji Elenos Adomaitienė tapybos darbų paroda.

Visas kūrybinis palikimas saugomas Akmenos krašto muziejuje.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder