Žvaigždės

Žvaigždės vampyrės gali "iščiulpti" gyvybę iš kaimyninės žvaigždės: jos turi bendrininką

Nauji tyrimai rodo, kad keistos, itin ryškios žvaigždės, apsuptos didžiulių karštų dujų diskų, gali susiformuoti, kai jos "išsiurbia gyvybę" iš kitos savo sistemos žvaigždės, padedant pasislėpusiai trečiajai žvaigždei.

Anksčiau manyta, kad šios "Ve" žvaigždės vagia masę iš kaimyninių žvaigždžių dviguboje žvaigždžių sistemoje.

Tačiau iš tikrųjų jos gali susidaryti trigubose žvaigždžių sistemose, kai trečioji žvaigždė stumia antrąją į savo žvaigždžių valdovę-vampyrę, rašo "Newsweek", remdamasis žurnale "Monthly Notifications of the Royal Astronomical Society" paskelbtu tyrimu.

Šios Ve žvaigždės-vampyrai yra B klasės žvaigždžių poaibis, kurios yra nuo 3 iki 20 kartų masyvesnės už mūsų Saulę, kuri yra G klasės žvaigždė.

Žvaigždės klasifikuojamos pagal jų spektrines charakteristikas, arba jų skleidžiamos šviesos spalvas, kurios dažnai priklauso nuo temperatūros, kurioje jos dega.

B klasės žvaigždės paprastai yra melsvesnės spalvos, o jų temperatūra yra nuo 17 000 iki 53 000 laipsnių pagal Farenheitą.

"B" klasės žvaigždės nuo "B" klasės žvaigždžių skiriasi tuo, kad jas supa dujų ir dulkių diskas. Jų diskai susidaro dėl to, kad Ve žvaigždės sukasi labai greitai, ir dėl to nuo žvaigždės paviršiaus išmetama medžiaga", - sakė tyrimo bendraautorius, astrofizikas Džonatanas Dodas (Jonathan Dodd).

Šios Ve žvaigždės pirmą kartą buvo atrastos daugiau nei prieš 100 metų, tačiau iki šiol tiksliai nežinoma, kaip jos susiformavo.

"Iš pradžių manėme, kad Ve žvaigždės susiformuoja dvigubų žvaigždžių sistemose, o medžiaga iš antrosios žvaigždės perduodama besiformuojančiai Ve žvaigždei - dėl šio medžiagos perdavimo besiformuojanti Ve žvaigždė sukasi vis greičiau ir galiausiai susiformuoja jai būdingas diskas.

"Perkeliant medžiagą taip pat lieka vadinamoji "nuplėšta žvaigždė", t. y. žvaigždė, kurios išoriniai sluoksniai nuplėšti, ir ji būtinai bus labai arti naujai susiformavusios Be žvaigždės, be to, ji bus labai silpna", - sakė Doddas.

Dabar mokslininkai mano, kad Ve žvaigždės susiformuoja išsiurbdamos gyvybę iš žvaigždės kaimynės, tačiau ta kaimynė gali būti trigubos sistemos žvaigždė, kurią trečioji žvaigždė stumia arčiau Ve žvaigždės.

Mokslininkai rado įrodymų, kad Ve žvaigždės yra trigubos sistemos, analizuodami Europos kosmoso agentūros palydovo "Gaia" duomenis.

Pirmiausia mokslininkai atkreipė dėmesį į tai, kad Ve žvaigždės turi mažiau palydovų nei B žvaigždės, tačiau padarė išvadą, kad taip yra todėl, kad palydovas yra absorbuotas tiek, kad yra per silpnas, jog jį būtų galima įžiūrėti.

Nagrinėdami kitą duomenų rinkinį, kuriame buvo toliau esančios žvaigždės, jie pastebėjo, kad Ve ir B žvaigždės turėjo tiek pat palydovų, o tai reiškia, kad Ve žvaigždės turėjo du kaimynus: vieną, kuris buvo "išsiurbtas", ir paslėptą trečiąjį, kuris stūmė jas link jų likimo.

"Manome, kad Ve žvaigždės susidaro iš trejetų, nes savo tyrime statistiškai įrodėme, kad Ve žvaigždžių dvilypumas skiriasi nuo B žvaigždžių dvilypumo.

Dvilypumo skirtumą galima paaiškinti šių "dryžuotų žvaigždžių" buvimu, nes jos turės priartėti prie besiformuojančios Ve žvaigždės.

Taip dažniau nutinka trigubose sistemose, ir mes pastebime, kad dauguma mums žinomų Ve žvaigždžių, turinčių "nublokštą" palydovą, iš tikrųjų taip pat yra trigubose sistemose", - sakė Doddas.

"Šie rezultatai ne tik pagerins mūsų supratimą apie Ve žvaigždes, bet ir gali turėti įtakos mūsų supratimui apie tokius dalykus kaip juodosios skylės, neutroninės žvaigždės ir gravitacinių bangų šaltiniai, nes šios sistemos gali būti šių objektų pirmtakai", - sakė Doddas.

Organizatorių nuotr.

Žvaigždės vampyrės (kairėje), "siurbiančios" medžiagas iš savo aukos, meninis atvaizdas / ESO nuotr. Kornmesser/S.E. De Mink

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder