HIMARS Ukrainoje - veiksminga, bet reikia daugiau laiko

Žiniasklaida: HIMARS Ukrainoje - veiksminga, bet reikia daugiau laiko

(4)

Ukrainos kariuomenė praneša, kad po to, kai buvo atgabentos raketos HIMARS MLRS, jie sėkmingai smogė Rusijos karinės logistikos objektams okupuotose teritorijose. Ar ateinančios savaitės bus lūžio taškas karo veiksmų eigoje? -  skelbia "Deutsche Welle".

Pastarosiomis savaitėmis Rusijos pajėgos surengė keletą puolimų Donbase ir privertė Ukrainos pajėgas trauktis.

Ukrainos kariuomenė buvo priversta pasitraukti iš Severodonecko.

Tačiau jau pastarosiomis dienomis Ukrainos kariuomenė, pasitelkusi ką tik atgabentas vakarietiškas tolimojo nuotolio sistemas, akivaizdžiai bando pakeisti šią tendenciją.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis anądien kalbėjo apie "labai apčiuopiamus smūgius sandėliams ir kitiems okupantų logistikai svarbiems taškams".

"Tai labai sumažina Rusijos kariuomenės puolamąjį potencialą", - sakė jis.

Vakarų stebėtojai taip pat rašė apie tai, kad Ukraina sėkmingai vykdo artilerijos operacijas.

Ar yra HIMARS poveikis

Gegužės pabaigoje Baltiesiems rūmams paskelbus, kad jie Ukrainai pristatys pirmuosius keturis iš aštuonių planuotų HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) daugkartinių raketų paleidimo įrenginių, daugelis karinių apžvalgininkų prognozavo, kad tai iš karto turės įtakos karo veiksmų eigai.

Žiniasklaidos duomenimis, pirmieji HIMARS daliniai atvyko paskutinėmis birželio dienomis.

Netrukus Ukrainos kariškiai pademonstravo vaizdo įrašą apie savo operatyvinį darbą fronte.

Filadelfijoje įsikūrusio Užsienio politikos tyrimų instituto (Foreign Policy Research Institute, FPRI) vyresnysis mokslinis bendradarbis Robas Lee teigia, kad HIMARS padėjo išstumti Rusijos pajėgas iš strategiškai svarbios Gyvatės salos Juodojoje jūroje, kurią Rusija užėmė pirmosiomis karo dienomis.

Be to, socialinėje žiniasklaidoje platinamos Ukrainos kariuomenės nuotraukos, vaizdo įrašai ir kiti įrodymai rodo, kad pastarosiomis dienomis Ukrainos kariuomenė naudojo šiuos ginklus daugeliui sėkmingų didelio tikslumo atakų prieš Rusijos logistikos objektus okupuotose Melitopolio, Svatovės, Išumio, Perevalsko, Stachanovo, Naujosios Kachovkos ir daugelyje kitų vietovių.

Liepos 4 d. buvo surengti galingi smūgiai prieš karinius sandėlius Donecke ir Sniežne.

"Stebime, kaip ukrainiečiai naudoja HIMARS, ir matome, kad jiems tai sekasi", - liepos pradžioje Pentagone surengtame brifinge sakė aukštas JAV kariuomenės pareigūnas ir pavadino tai "teigiama tendencija".

 

Liepos 8-ąją Ukrainos raketinei artilerijai sunaikinus vieną iš Rusijos ginkluotųjų pajėgų bazių, buvo likviduota mažiausiai 11 okupantų.

Apie tai paskelbė rusų karys, anonimiškai prisistatantis „Tryliktojo“ slapyvardžiu.

„Šiandien į mūsų bazę atskrido raketos, vienuolika žmonių - „dušimtieji“ (tai yra žuvusieji – redakcijos pastaba).

Apie sužeistuosius kol kas net nekalbu. Trūksta žodžių“, – piktinosi jis ir patikslino, kad jam pasisekė likti nenukentėjusiam, nes smūgio metu jis buvo toli nuo bazės.

Liepos 8-osios naktį okupuotose Ukrainos teritorijose buvo sunaikinti du dideli okupantų ginkluotųjų pajėgų sandėliai: Šachterske ir Nova Kachovkoje. 

Pastarosiomis savaitėmis Ukraina HIMARS pagalba pradėjo intensyvią Rusijos karinių bazių ir sandėlių demilitarizaciją.

Rytų ir pietų frontuose jau sunaikinta apie dvi dešimtis rusų karinių objektų.

Organizatorių nuotr.

Asociatyvi en.wikipedia.org/ nuotr.

HIMARS techninės charakteristikos

Kaip savo straipsnyje aiškina "Forbes" nacionalinio saugumo apžvalgininkas Laurenas Thompsonas, HIMARS buvo skirta smogti taktiniams taikiniams, pavyzdžiui, oro gynybos objektams, artilerijos aikštelėms ir amunicijos sandėliams.

Kiekviena valdomoji raketa turi maždaug 90 kg sveriančią kovinę galvutę.

Kita svarbi HIMARS savybė - didelis mobilumas, kaip rodo jos pavadinimas.

Todėl ją galima dislokuoti, pataikyti į konkrečius taikinius ir nedelsiant pasišalinti, net priešininkui nespėjus nustatyti tikslios raketų paleidimo vietos.

Didžiausias į Ukrainą siunčiamų sistemų veikimo nuotolis yra apie 70 km.

Vašingtonas iki šiol atsisakė tiekti Ukrainai didesnio nuotolio sistemas.

Tačiau net ir jau tiekiamos sistemos, pirmą kartą sukurtos 1970-aisiais, dėl savo didelio tikslumo ir mobilumo kelia rimtą grėsmę Rusijos kariuomenės grupės paramos objektams, visų pirma amunicijos sandėliams, teigia apžvalgininkai.

"Jie gali vienu metu paleisti šešias raketas, yra pasirengę operatyviniam naudojimui per 16 sekundžių, gali šaudyti, skubiai pasitraukti iš įvykio vietos.

Būtent tokių ginklų ukrainiečiams prireiks, kad atgrasytų ir įveiktų rusus artimiausiais mėnesiais", - "Sky News" sakė gynybos ir žvalgybos analitikas Forbesas McKenzie iš "McKenzie Intelligence Services" Londone.

Kokius dar ginklus gaus Ukraina 

HIMARS nėra vieninteliai galingi daugkartiniai raketų paleidimo įrenginiai, kuriuos Ukrainai pažadėjo Vakarų partneriai.

Prancūzija tiekia Ukrainai mažiausiai 12 savaeigių artilerijos sistemų CAESAR.

Be to, artimiausiu metu Ukrainos fronto artileriją sustiprins dar 18 M270 MLRS sistemų, kurias pažadėjo Vokietija, Didžioji Britanija, Nyderlandai ir Norvegija.

Kariniai apžvalgininkai pažymi, kad klausimas, kiek sistemų reikia Ukrainai ir kiek dar Vakarų partneriai yra pasirengę tiekti, lieka atviras.

Anksčiau prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Oleksijus Arestovičius apskaičiavo, kad mažiausias fronto linijai reikalingas jų skaičius yra 60 vienetų.

Organizatorių nuotr.

HIMARS © commons.wikimedia.org/ nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder