Juodoji skylė

Žemės "kosminiame kieme" aptikta naujo tipo juodoji skylė yra artimiausia iš visų kada nors atrastų

(1)

Dvi neseniai atrastos juodosios skylės yra nepaprastai arti Žemės - ir jos gali atstovauti anksčiau nežinomai paslaptingų, masyvių objektų kategorijai. Tarptautinė astronomų grupė juodąsias skyles aptiko naudodama Europos kosmoso agentūros (EKA) misijos "Gaia" duomenis ir daugybę antžeminių teleskopų iš viso pasaulio, - paskelbė livescience.com. 

Gaja BH2, viena iš arčiausiai Žemės kada nors aptiktų juodųjų skylių, yra už 3 800 šviesmečių Kentauro žvaigždyne.

ESA teigimu, šios dvi juodosios skylės, pavadintos Gaia BH1 ir Gaia BH2, yra arčiausiai Žemės iš visų iki šiol atrastų juodųjų skylių.

Gaia BH1 yra vos už 1 560 šviesmečių nuo mūsų Saulės sistemos link Ofiūcho žvaigždyno, t. y. beveik tris kartus arčiau nei ankstesnė rekordininkė.

Gaia BH2 yra maždaug už 3 800 šviesmečių nuo mūsų planetos, Kentauro žvaigždyno link.

Abi jos yra maždaug 9 -10 kartų masyvesnės už mūsų Saulę ir išsidėsčiusios mūsų Paukščių Tako galaktikoje.

Kodėl astronomai taip ilgai nepastebėjo tokių masyvių juodųjų skylių? Nes jos praktiškai nematomos.

Anksčiau mokslininkai juodųjų skylių ieškodavo ieškodami jų paskutinių likučių; kai žvaigždė ar tarpžvaigždinių dujų debesis patenka į juodąją skylę, jis palieka elektromagnetinės spinduliuotės pliūpsnį, kurį astronomai gali aptikti ir iš jo spręsti apie juodosios skylės buvimą, teigia NASA (atveriama naujame skirtuke). 

Organizatorių nuotr.

Paukščių Tako galaktikos žemėlapis, atskleidžiantis itin artimų juodųjų skylių Gaia BH1 ir BH2 buvimo vietas (Paveikslėlio kreditas: ESA/Gaia/DPAC)

Tačiau, kitaip nei ankstesni atradimai, Gaia BH1 ir 2 yra visiškai tamsios; neatrodo, kad šiuo metu jos ką nors "užkandžiauja", todėl yra "miegančios" arba neaktyvios.

Vietoj to tyrėjai juodąsias skyles aptiko atidžiai stebėdami dviejų į Saulę panašių žvaigždžių palydovių, skriejančių aplink kosmines milžines, judėjimą.

Žvaigždės, keliaudamos erdve, šiek tiek svyravo, o tai rodo, kad jas traukė kažkas, turintis didelę gravitaciją, pavyzdžiui, kita žvaigždė.

Tačiau tyrėjai, patikrinę vietovę teleskopais, nieko, kas skleistų spinduliuotę, nerado.

Remiantis matematiniais skaičiavimais, šie judesiai turėjo prasmę tik tuo atveju, jei tai būtų juodoji skylė.

Nors abi juodųjų skylių sistemos buvo atrastos 2022 m. pabaigoje, astronomai tik dabar pradeda vertinti, kokie unikalūs yra netoliese esantys monstrai.

Organizatorių nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder