Xi Jipingas ryšius su Rusija vadina „prisidedančiais prie taikos“

Kinijos vadovas Xi Jinpingas, ketvirtadienį Pekine susitikęs su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, ryšius su Rusija įvertino  kaip „prisidedančius prie taikos“.

Tai pirmoji V. Putino kelionė į užsienį nuo jo perrinkimo kovo mėnesį ir antroji per kiek daugiau nei šešis mėnesius – į Kiniją, kuri dabar yra ekonominis Rusijos gelbėjimosi ratas, nes Vakarai jai įvedė beprecedentes sankcijas dėl karo Ukrainoje.

V. Putiną, siekiantį didesnės Kinijos paramos savo karo veiksmams Ukrainoje ir izoliuotai ekonomikai, Xi pasitiko per iškilmingą ceremoniją šalia Pekino centrinės Didžiosios liaudies salės, kurią transliavo valstybinis transliuotojas CCTV.

Per ceremoniją, kuria prasidėjo V. Putino dviejų dienų vizitas, skambėjo abiejų šalių nacionaliniai himnai ir karinės melodijos. Per šį susitikimą, kaip tikimasi, abi šalys toliau gilins savo „beribę partnerystę“.

Susitikimo metu Xi sakė V. Putinui, kad „Kinijos ir Rusijos santykiai atitinka ne tik pagrindinius abiejų šalių interesus..., bet ir prisideda prie taikos“, sakoma Pekino užsienio reikalų ministerijos pranešime.

„Kinija yra pasirengusi bendradarbiauti su Rusija, kad... pasaulyje būtų laikomasi sąžiningumo ir teisingumo, – pridūrė jis. – Šiandieniniai Kinijos ir Rusijos santykiai yra sukurti sunkiu darbu, todėl abi šalys turi juos puoselėti ir branginti.“

Rusijos vadovas atvyko praėjus kelioms valandoms po sveikinimo savo kariuomenei, kuri pradėjo naują didelį sausumos puolimą ir žengia į priekį „visais frontais“ Ukrainos mūšio lauke.

Xi, kuris praėjusią savaitę grįžo iš kelionės į tris Europos valstybes, atmetė Vakarų kritiką dėl savo šalies ryšių su Maskva, džiaugdamasis pigiu energijos importu iš Rusijos ir galimybe naudotis didžiuliais gamtiniais ištekliais, įskaitant nuolatinį dujų tiekimą dujotiekiu „Sibiro jėga“.

„Tai pirmoji V. Putino kelionė po inauguracijos, todėl ja siekiama parodyti, kad Kinijos ir Rusijos santykiai pereina į naują lygmenį, – AFP sakė nepriklausomas Rusijos politikos analitikas Konstantinas Kalačiovas. – Jau nekalbant apie akivaizdžiai nuoširdžią asmeninę abiejų lyderių draugystę.“

Tačiau Vakarams atidžiai stebint šią ekonominę partnerystę, Kinijos bankai, baimindamiesi JAV sankcijų, galinčių juos atkirsti nuo pasaulinės finansų sistemos, pradėjo didinti spaudimą Rusijos įmonėms.

Kremlius šią savaitę pranešė, kad abu lyderiai aptars savo „visapusišką partnerystę ir strateginį bendradarbiavimą“, taip pat „apibrėš pagrindines Rusijos ir Kinijos bendradarbiavimo plėtros sritis ir apsikeis nuomonėmis tarptautiniais ir regioniniais klausimais“.

Prieš vizitą paskelbtame interviu naujienų agentūrai „Xinhua“ V. Putinas sveikino Pekino „nuoširdų norą“ padėti išspręsti Ukrainos krizę.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas, praėjusį mėnesį Pekine susitikęs su Xi, perspėjo, kad Kinijos parama Rusijos „brutaliam agresijos karui“ Ukrainoje padėjo Rusijai padidinti raketų, dronų ir tankų gamybą – nors tiesioginis ginklų eksportas nebuvo vykdomas.

Kinija teigia esanti neutrali šalis karo Ukrainoje atžvilgiu, o Užsienio reikalų ministerija Pekine pranešė, kad abu lyderiai apsikeis nuomonėmis apie „dvišalius ryšius, bendradarbiavimą įvairiose srityse ir abiem šalims aktualius tarptautinius bei regioninius klausimus“.

Gresia JAV sankcijos

Kinijos ir Rusijos prekyba nuo karo Ukrainoje pradžios labai išaugo ir, remiantis Kinijos muitinės duomenimis, 2023 metais pasiekė 240 mlrd. dolerių.

Tačiau Vašingtonui pažadėjus imtis sankcijų prieš Maskvai padedančias finansų institucijas, Kinijos eksportas į Rusiją kovo ir balandžio mėnesiais sumažėjo, palyginti su mastais, buvusiais metų pradžioje.

JAV prezidento Joe Bideno gruodžio mėnesio įsaku leidžiama taikyti antrines sankcijas užsienio bankams, turintiems reikalų su Rusijos karo mašina, o tai leidžia JAV iždui šalinti juos iš doleriu paremtos pasaulinės finansų sistemos.

Dėl šios priežasties, taip pat dėl pastarojo meto pastangų atkurti trūkinėjančius ryšius su JAV, Pekinas gali vengti atvirai skatinti glaudesnį bendradarbiavimą su Rusija, nors Maskva to ir norėtų, teigia analitikai.

Kinijoje V. Putinas taip pat susitiks su ministru pirmininku Li Qiangu – antruoju pagal svarbą Kinijos pareigūnu – ir vyks į šiaurės rytinį Harbino miestą, kur rengiama prekybos ir investicijų paroda.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder