Nuodijimas Rusijoje

Vladimiro Putino valdoma Rusija tapo pasaulio lydere pagal politinių apnuodijimų skaičių

Nė vienoje kitoje šalyje valdžia taip aktyviai nesistengia pašalinti politinių oponentų naudodama nuodus kaip Rusijoje. Be to, jie dažnai persekiojami ir užsienyje. Tokie yra Pasaulinio politinio nuodijimo projekto (Global Political Poisoning Project) atlikto tyrimo rezultatai.

Ataskaitoje išanalizuoti 77 atvejai per pastaruosius 90 metų, pateikta daug informacijos apie apsinuodijimus, simptomus, nuodus ir pan.

Sophia Browder, Poisonreporting.org įkūrėja, pabrėžia, kad atsižvelgiama tik į aktyvistų, kuriuos galima laikyti politiniais režimo priešininkais, apnuodijimo atvejus (priešingai nei kriminalinius ar buitinius nusikaltimus).

Daugelis tokių atvejų lieka nežinomi, ypač autoritarinėse šalyse ir diktatūrose.

Pavyzdžiui, tik du užfiksuoti atvejai Kinijoje rodo, kad viešos informacijos apie šį metodą, taikomą prieš oponentus, paprasčiausiai nėra.

Be to, kai kuriais atvejais nustatyti, kad asmuo buvo nunuodytas, galima tik tuo atveju, jei jis yra kitoje šalyje, kurioje nėra kliūčių ištirti jo būklę ir paskelbti atitinkamą informaciją.

Tai ypač pasakytina apie Aleksejų Navalną, kuris Rusijoje pasijuto blogai ir ten jam buvo suteikta pirmoji pagalba, tačiau nustatyti, kad jis buvo apnuodytas "Novičiok", buvo galima tik tada, kai politikas buvo nuvežtas į ligoninę Vokietijoje.

XX amžiuje kai kuriais metais pasaulyje buvo užfiksuotas ne daugiau kaip vienas atvejis, tačiau XXI amžiuje dažnai pasitaikydavo po kelis apsinuodijimus per metus kelerius metus iš eilės.

Ypač smarkiai jų padaugėjo 2004-2006 m. (po penkis kasmet).

Pavyzdžiui, tik 2006 m. Londone mirė buvęs FSB pareigūnas Aleksandras Litvinenka.

Atlikus tyrimą ir po jo Jungtinėje Karalystėje vykusį teismo procesą paaiškėjo, kad A. Litvinenka buvo nunuodytas poloniu-210 per specialią FSB operaciją, kuriai, matyt, pritarė Vladimiras Putinas.

Ataskaitoje teigiama:

Tai, kad padaugėjo atvejų, apie kuriuos pranešta, gali būti tiesiogiai susiję su apnuodijimais, kuriuos Rusija organizavo nuo 1999 m., kai į valdžią atėjo V. Putinas, pradėjęs naudoti nuodus, anksčiau buvusius išskirtiniu KGB įrankiu, kad sunaikintų oponentus.

Iš viso Rusijoje įvyko 18 politinių apsinuodijimų. Sudaryta duomenų bazė aiškiai rodo, kad "Rusijos Federacija nuodijimą kaip nužudymo būdą naudoja dažniau nei bet kuri kita valstybė ir kad daugelis aukų yra medžiojamos Europoje".

Tai, be kita ko, paaiškina, kodėl Jungtinėje Karalystėje nustatytas antras pagal dydį atvejų skaičius - 10.

Be A. Litvinenkos, tai apima, pavyzdžiui, Sergejaus Skripalio ir jo dukters istoriją.

Dar penki atvejai užfiksuoti Vokietijoje, po du - Prancūzijoje, Šveicarijoje ir Ukrainoje (su Viktoru Juščenka, kai jis kovojo dėl prezidento posto).

Rusijos saugumo tarnybos toliau persekioja V. Putino režimo oponentus.

Spalio mėnesį Prancūzijos prokuratūra pradėjo tyrimą dėl galimo žurnalistės Marinos Ovsiannikovos, kuri priešinosi karui Ukrainoje ir išvyko iš Rusijos, nunuodijimo.

Buvusi "Novaja Gazeta" žurnalistė Olena Kostiučenko vasarą taip pat pareiškė, kad ją bandyta nunuodyti: jos teigimu, tai įvyko 2022 m. rudenį, kai ji atvyko į Vokietiją po verslo kelionės į Ukrainą.

Šaltinis: "The Moscow Times"

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder