"Viskas yra kaip su samdomais kariais, bet atleidimo nebebus": kas laukia kalinių, kurie dabar vyksta kariauti į Ukrainą

Jau pusantrų metų Rusijos valdžia siunčia kalinius į karą Ukrainoje. Anksčiau juos į frontą viliojo malonės ir teistumo panaikinimo perspektyva - net nuteistieji už smurtinius nusikaltimus po šešių mėnesių sutarties galėjo atsidurti laisvėje, - paskelbė BBC.

Dabar vietoj prezidento V. Putino malonės kaliniai gauna tik lygtinį paleidimą ir siunčiami tarnauti iki vadinamosios specialiosios karinės operacijos pabaigos.

"Sutartis bus pratęsta automatiškai"

"Mes išvykome spalio mėnesį, mūsų pažymėjime įrašytas lygtinis paleidimas".

"Mano brolis išvyksta spalio mėnesį, jie visi žinojo, kad turės lygtinį paleidimą, o ne malonę".

"Popieriuje esate paleistas lygtinai. Viskas lygiai taip pat, kaip ir sutartininkams, tik nebėra malonės, o jūs tarnaujate iki savo PĮT pabaigos."

Panašaus turinio žinučių dabar galima rasti daugelyje grupių, kuriose internetu bendrauja rusų, išvažiavusių į Ukrainos frontą iš pataisos kolonijų, artimieji.

Masinis kalinių verbavimas į karą prasidėjo 2022 m. vasarą.

Iš pradžių tuo užsiėmė "Wagner" samdinių vadovas Jevgenijus Prigožinas (2023 m. rugpjūtį jis žuvo per paslaptingą lėktuvo katastrofą), paskui prie bylos prisijungė Rusijos gynybos ministerija.

Nuo 2023 m. vasario mėn. kalinių siuntimu į frontą rūpinosi tik kariškiai.

Sąlygos, kuriomis iš pradžių Prigožinas, o vėliau Gynybos ministerijos atstovai viliojo kalinius į karą, buvo tos pačios: prezidento malonė, šeši mėnesiai fronto linijoje, o tada grįžimas namo.

Kaip teigė Jevgenijus Prigožinas, pagal šią schemą į frontą išvyko beveik 50 tūkst. rusų, panašius skaičius minėjo žmogaus teisių gynėjai ir žurnalistai, tyrinėję Federalinės įkalinimo įstaigų tarnybos duomenis.

Tūkstančiai kalinių žuvo, tačiau kai kurie, tarp jų dešimtys nuteistų už sunkius smurtinius nusikaltimus, grįžo namo.

Kaip jau ne kartą pasakojo BBC, "specialiosioms pajėgoms" (taip kariškiai vadina vakarykščius kalinius) priskiriami kovotojai paprastai buvo priskiriami savanorių kategorijai.

Jie buvo priskiriami vienam ar kitam kariniam daliniui (tai priklausė nuo regiono, iš kurio kovotojai vyko į karą), o vėliau vietoje paskirstomi į įvairias karines formuotes.

Tačiau didžioji dalis užverbuotų kalinių buvo vienijami į specialias kuopas bendru pavadinimu "Audra Z".

Šie daliniai buvo metami į karščiausias fronto vietas; ir patys kovotojai, ir karo analitikai, kalbėdami apie "Audrą Z", dažnai vartojo posakį "patrankų mėsa".

Iš pokalbių "Audra Z" kovotojų giminaičių pokalbių pokalbių kambariuose galima daryti išvadą, kad verbavimas į šias specialiąsias kuopas faktiškai nutrūko 2023 m. rugpjūtį.

O nuo rugsėjo kaliniai pradėti registruoti į dalinius nauju pavadinimu - "Audra V".

BBC kalinių artimųjų grupėse rado daugybę žinučių iš šeimų, bandančių ką nors sužinoti apie artimųjų likimą.

Kaip išsiaiškino BBC, į "Audros V" kuopas (jos išsibarsčiusios po visą frontą nuo Bachmuto iki Zaporožės ir priskirtos skirtingiems kariniams daliniams) siunčiami rusai iš tiesų tarnauja labai skirtingomis sąlygomis.

Tai matyti ir iš "Audros V" specializuotose grupėse tarnaujančių giminaičių pranešimų, ir iš kovotojų bei jų šeimos narių, su kuriais kalbėjosi BBC, pasakojimų.

Viena Užbaikalės regiono gyventoja, laikydamasi anonimiškumo sąlygos, BBC papasakojo, kad jos vyras rudens pradžioje buvo užverbuotas į vieną iš "Audros V" dalinių.

Ji nenorėjo įvardyti straipsnio, pagal kurį buvo nuteistas jos vyras:

"Bet straipsnis sunkus. Šių metų vasarį būtų buvę 15 metų, kaip jis sėdi, dar buvo likę ketveri metai.

Sąlygos kolonijoje buvo normalios, būtų buvę galima sėdėti toliau, bet tai [išsiuntimas į frontą] buvo mūsų su juo pasirinkimas.

Neturėjo kitų galimybių kuo greičiau grįžti namo.

Pasak BBC pašnekovės, jos vyras išvyko į frontą kaip visateisis kontraktinis karys, jis turi savo numerio ženklelį.

Tačiau jo sutartis su Gynybos ministerija yra ne šešių mėnesių, kaip anksčiau, o metų. Jai pasibaigus vyras negalės grįžti namo: "Ji bus pratęsta automatiškai".

Kitų rusų, kurių giminaičiai kovoja "Audroje V", pranešimai taip pat rodo, kad jie turės likti fronte iki vadinamosios specialiosios karinės operacijos (taip Rusijos valdžia vadina karą Ukrainoje) pabaigos: kaliniai apie tai įspėjami dar sutarties pasirašymo metu.

Taip yra dėl 2022 m. rugsėjį Vladimiro Putino pasirašyto dekreto: juo faktiškai draudžiama nutraukti sutartis dalinės mobilizacijos metu, net jei jos baigiasi

Rusijos belaisviai dabar kariauja tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir eiliniai kontraktiniai kariai ir, pavyzdžiui, mobilizuoti kaliniai, kuriems taip pat nebus leista grįžti namo iki karo pabaigos.

Tai, kad buvę kaliniai anksčiau buvo privilegijuotoje padėtyje ir grįždavo po šešių mėnesių, papiktino daugelį mobilizuotųjų šeimų.

ve.lt

Audros V kuopos nariai per krikšto apeigas 2023 m. gruodį

BBC atpažino kelis nuotraukoje esančius asmenis - paaiškėjo, kad jie yra nuteisti Čeliabinsko srities gyventojai

2023 m. gruodžio pradžioje tapo žinoma, kad buvęs "Jeralaš" direktorius Ilja Belostockis buvo užverbuotas į frontą iš kolonijos.

2022 m. liepą Maskvos Solncevo rajono teismas pripažino direktorių kaltu dėl vaiko (Baudžiamojo kodekso 132 straipsnio 4 dalies "b" punktas), jaunesnio nei 14 metų amžiaus, išžaginimo.

Tačiau tų pačių metų lapkritį Maskvos miesto teismas sumažino bausmę iki 6,5 metų laisvės atėmimo, perkvalifikuodamas Belostockio nusikaltimą į Baudžiamojo kodekso 135 straipsnio 2 dalį - "nepadorūs veiksmai nenaudojant smurto".

Jis buvo fronte kaip būrio "Audra V" narys, BBC pasakojo Belostockis.

Jis teigia tik netiesiogiai dalyvavęs kovose.

Jaunystėje būsimasis režisierius porą metų mokėsi medicinos mokykloje, todėl buvo priskirtas prie evakuacijos grupės, kuri užsiima sužeistųjų kūnų išvežimu iš mūšio lauko.

Pasak Belostockio, jis pasirašė vienerių metų sutartį, tačiau supranta, kad 2024 m. pabaigoje ji bus pratęsta.

BBC pašnekovė iš Užbaikalės sakė, kad jos vyras negavo prezidento malonės, kaip anksčiau kaliniai.

Ji sakė, kad karinio komisaro biure jai buvo pažadėta, jog tai dar gali įvykti ateityje, tačiau jis buvo oficialiai paleistas iš kolonijos "lygtinai".

"Audros V" kovotojų direktorius Belostockis BBC patvirtino, kad jis kovoja "lygtinio paleidimo" statusu.

Formuluotę apie lygtinį paleidimą galima rasti ir dešimtyse pranešimų grupėse, kuriose bendrauja kalinių artimieji.

Dar vienas "lygtinis paleidimas"

Teisiniu požiūriu procedūros, pagal kurią dabar kaliniai paleidžiami iš kalėjimo, negalima vadinti "lygtiniu paleidimu".

Dėl lygtinio paleidimo sprendžia teismai: ši norma leidžia paleisti kalinius iki bausmės pabaigos, jei teismas padaro išvadą, kad asmeniui nereikia likti pataisos kolonijoje.

Tiems kaliniams, kurie pageidavo vykti į frontą, taikoma "lygtinio paleidimo" norma.

Teisės aktuose ji atsirado visai neseniai - įstatymą, kurio autoriai yra deputatas Pavelas Krašeninikovas ir senatorius Andrejus Klišas, Valstybės Dūma paskubomis priėmė 2023 m. birželį.

Šiuo dokumentu faktiškai įteisintas kalinių siuntimas į frontą: jame siūloma, kad rusai, pasirašę sutartį su Gynybos ministerija arba mobilizuoti, gali būti lygtinai paleidžiami iš kalėjimų ir kardomojo kalinimo įstaigų.

Įstatymas leidžia daugumai kalinių užsirašyti į kariuomenę. Negali būti paimti į frontą tie, kurie sėdi už "ekstremistinius" ir "teroristinius" straipsnius.

Kliūtimi taps ir dauguma nusikaltimų prieš nepilnamečių seksualinį neliečiamumą.

Tokie asmenys bus visiškai paleisti ir teistumas panaikintas tik tuo atveju, jei gaus valstybinius apdovanojimus arba bus atleisti iš darbo karo metu leistinais pagrindais - pasibaigus karui, praradus sveikatą arba sulaukus maksimalaus amžiaus.

Tai yra daug griežtesnės sąlygos nei tos, kurios buvo siūlomos kaliniams iki praėjusio rudens.

Teismo dėl tokio lygtinio paleidimo, kitaip nei dėl lygtinio paleidimo procedūros, apskritai nereikia: klausimą iš esmės sprendžia kolonija ir regiono, kuriame asmuo pasirašo sutartį, karinė komisija.

Reikia tik paties kalinio prašymo.

Šiame procese taip pat nereikia dalyvauti Rusijos prezidentui, kuris anksčiau turėdavo asmeniškai pasirašyti dekretus dėl kalinių malonės suteikimo.

Dabar jo įsikišimo nebereikia, o tai reiškia, kad žiniasklaidoje nebeliks antraščių apie tai, kad prezidentas suteikia malonę nuteistiesiems, įskaitant nuteistuosius už žmogžudystes ir seksualinius nusikaltimus.

V. Putinas suteikė malonę Kemerovo studentės Veros Pechteljevos žudikui. Jos tėvai apie tai sužinojo po šešių mėnesių

"Šventvagystė, mūsų visų įžeidimas". Kaip dalyvavusiems kare žudikams suteikiama malonė, o aukų motinos bando su tuo kovoti

Remiantis teismų praktika, su kuria susipažino BBC, lygtinio kalinių paleidimo norma jau aktyviai veikia. Dažnai nuteistajam gavus leidimą vykti į frontą, kolonija prašo teismo nustatyti jam administracinę priežiūrą.

Pavyzdžiui, šių metų gruodį Kamyšlovsko teismas Sverdlovsko srityje per vieną dieną išnagrinėjo du vietos 52-osios pataisos kolonijos ieškinius, kuriuose buvo reikalaujama nustatyti priežiūrą dviem rusų recidyvistams, nusprendusiems vykti į frontą iš šios kolonijos: vienas jų buvo nuteistas 13 metų už narkotikų gamybą ar pardavimą stambiu mastu, kitas - 14 metų už išžaginimą ir nužudymą.

Šiuo atveju ir nagrinėdami panašius ieškinius kituose regionuose teismai paprastai sutinka su kolonijos reikalavimais.

ve.lt

Į frontą lydimi "Storm V" kovotojai 2023 m. lapkritis

Pažymėtina, kad "sąlyginio paleidimo" taisyklė leido į frontą vykti tiems kaliniams, kuriems anksčiau buvo atsisakyta leisti vykti į frontą.

Jos dėka buvęs "Jeralaš" direktorius Belostockis, nuteistas pagal straipsnį dėl nepadoraus elgesio su mažamečiu vaiku, išvyko į karą "Audros V" sudėtyje.

BBC paklausė Belostotskio, kodėl jis nepasirinko atlikti bausmės, kol galės kreiptis dėl lygtinio paleidimo (iki verbavimo režisierius jau buvo atbuvęs trejus metus).

Belostockis atsakė, kad jokiu būdu negalėjo tikėtis lygtinio paleidimo.

"Taip, kaip sutvarkytas mūsų gyvenimas, egzistuoja daugybė neišsakytų taisyklių ir įstatymų.

Ir pagal vieną iš šių taisyklių žmonės, nuteisti pagal 131-135 straipsnius (nusikaltimai lytinei neliečiamybei), niekada nepaleidžiami lygtinai."

Belostockis sako, kad jūsų, žurnalistų, dėka šie straipsniai yra labai nuodingi visuomenės sąmonėje.

Dėl to Belostockis nusprendė eiti į frontą.

Tačiau, anot jo, iki praėjusios vasaros, kai iš pradžių Prigožinas, o paskui Gynybos ministerija buvo atsakingi už verbavimą, "nebuvo aiškios teisinės bazės, reglamentuojančios kalinių dalyvavimą SVO": "Toks dalyvavimas buvo įgyvendinamas per malonės mechanizmą (kuris yra Rusijos Federacijos prezidento prerogatyva), kuris visiškai nepritaikytas šiam tikslui ir turi daug tarpinių grandžių.

Štai kodėl pagal tą pačią neišsakytą taisyklę kelias į SVO buvo uždarytas 131-135 straipsnius turintiems kaliniams".

Šią vasarą priimtas lygtinio paleidimo įstatymas taip pat draudžia sudaryti sutartis su tais rusais, kurie buvo nuteisti pagal kelis straipsnius dėl nusikaltimų vaikų seksualiniam neliečiamumui.

Tačiau 135 straipsnio antroji dalis, pagal kurią galiausiai buvo nuteistas Belostotskis, į šį sąrašą nebuvo įtraukta.

Dėl to jis galėjo eiti į karą.

Belostockis atsisakė kalbėti apie tai, kokia kryptimi jis vyko, motyvuodamas slaptumu: "Naujuosius metus sutikau sargyboje su kulkosvaidžiu rankose.

Pats neįprasčiausias Naujųjų metų sutikimo būdas mano gyvenime", - pasakojo jis apie savo gyvenimą fronte, kol buvo bazinėje stovykloje, o kitą dieną vėl išvyko į fronto liniją.

"Jei dabar pasirašysi, būk pasiruošęs mirti, seneli", - sakė jis

"Ar dabar tarnybos sąlygos tokios pat, kokios buvo šešis mėnesius?" - klausia kalinys, vardu Leonidas, pokalbių kambaryje, kuriame sėdi tie, kurie išvyko į frontą "Audros V" metu.

"Na, sąlygos tarsi geresnės. Piniginė pašalpa yra pilna, kaip kariuomenėje, ir pilnai visos išmokos ir kitos išmokos", - atsako Leonidas.

Jam rašo du žmonės, kurie, pasak jų, fronte praleido kelis mėnesius. Vienas iš jų sako, kad neseniai buvo sužeistas ir dabar guli ligoninėje, kitas teigia esąs Ukrainoje netoli fronto linijos.

"Vadinasi, dabar yra daugiau galimybių išgyventi, vaikinai?"

"Klystate, oi, taip klystate.

Galimybės išgyventi yra kažkur apie 25 %, šturmanu esu jau penkis mėnesius, ir kiekviena kovinė misija yra tarsi gimimas iš naujo. Iš kuopos (motorizuotųjų šaulių kuopą paprastai sudaro apie 100 vyrų - BBC) gyvi liko tik 38".

"Gaila, teks tada sėdėti, bet aš taip tikėjausi", - reziumuoja Leonidas.

Nuo sausio 23 d. BBC, "Mediazona" (kurią Rusijos valdžia pripažino "užsienio agentu") ir savanorių komandai pavyko nustatyti 8 011 belaisvių, žuvusių Ukrainos teritorijoje kovojant Rusijos daliniuose, pavardes.

Mažiausiai 1100 iš jų kovojo "Audros Z" arba "Audros V" daliniuose.

Šioje kategorijoje fiksuojami tik tie žuvusieji, kurių nuosprendis patvirtintas paskelbtu teismo sprendimu.

Tačiau ne visi nuosprendžiai yra suskaitmeninti ir ne apie visas mirtis viešai pranešama. Iš tikrųjų kalinių mirčių skaičius yra daug didesnis.

"Audros V" kovotojai nuolat patenka į nelaisvę: BBC rado du vaizdo įrašus, kuriuose užfiksuota, kaip Ukrainos kariškiai apklausia tokius belaisvius.

Viename iš jų užfiksuotas Čeliabinsko srities gyventojas Jevgenijus Rumiancevas.

Už kadro esančiam operatoriui (režisieriaus balsas pakeistas) jis pasakoja, kad nuo 2014 m. kelis kartus buvo įkalintas pagal straipsnius dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo - tai yra už kovą - ir vagystės (BBC informaciją apie šiuos nuosprendžius rado teismų aktų duomenų bazėje).

"Sutikau išeiti anksčiau laiko, jie pasiūlė "visišką amnestiją", - sako vyras.

2023 m. spalį Rumiancevas pasirašė sutartį su Gynybos ministerija ir iš specialaus režimo kolonijos Kirovo srityje išvyko į frontą.

Pasirašius sutartį kaliniai pirmiausia buvo išsiųsti į Rostovą prie Dono (šiuo maršrutu važiuoja beveik visi rusai, kurie iš kolonijų vyko į karą), o paskui į Luganską, kur būsimieji užpuolikai mėnesį treniravosi poligone.

Netrukus Rumiancevas buvo paimtas į nelaisvę.

Per apklausą jis pareiškė, kad "Audros V" kovotojai reguliariai siunčiami į "beprasmiškus puolimus", iš kurių grįžta "tik keletas".

Tie, kurie atsisako, esą įkišami į duobes ir negauna maisto.

BBC kalbėjosi su vieno "Audros V" kovotojo iš Užbaikalės regiono žmona, kuriai apie tokių bausmių praktiką papasakojo jos vyras.

Kitas "Audros V" kalinys, kurio tardymo vaizdo įrašas pasirodė socialiniuose tinkluose, yra Radimiras Chanovas.

Jis į frontą pateko iš kolonijos Urale, kur atlikinėjo bausmę už vagystę (BBC rado Chanovo nuosprendžius teismų aktų duomenų bazėje).

Kaip ir Rumiancevas, jis pasakojo, kad po to, kai buvo išsiųstas į Rostovą prie Dono, mėnesį treniravosi šaudykloje. Viename iš mūšių jis buvo sužeistas ir po to pateko į nelaisvę.

ve.lt

Dingusio "Storm V" kario paieškos ekrano nuotrauka

Daugelis "Audros" kuopose kovojusių rusų artimųjų jau kelis mėnesius bando ką nors sužinoti apie jų likimą - dažnai per viešas grupes socialiniuose tinkluose

Nustatyti žuvusių "Audros" kovotojų skaičių yra nepaprastai sunku.

Tiek išgyvenusieji, tiek žuvusiųjų giminaičiai vienbalsiai tvirtina, kad daugelio žuvusiųjų kūnai nebuvo evakuoti ištisas savaites.

Kai kurie artimieji negali rasti kalinių, su kuriais paskutinį kartą buvo bendrauta 2023 m. birželio-rugpjūčio mėn.

"Šis pragaras niekada nesibaigs. Niekada nemaniau, kad džiaugsiuosi, jei pavyks rasti kaulus.

Kad tik būtų tinkamai palaidoti. Kasdien meldžiuosi, kad jie rastų mano sūnų, bent gabalėlį jo kūno, kad galėtų jį atiduoti į žemę.

Mano sūnus mirė dar birželio mėnesį. Kūnas, deja, dar neišvežtas", - viename iš pokalbių kambarių rašo mirusiojo motina.

Net tie kariai, kurių mirtį patvirtino keli kolegos kariai ir vadas, gali būti dingę dar ne vieną mėnesį.

Tačiau tų, kurie išnešami iš lauko, dažnai ilgai nepavyksta identifikuoti.

Daugelis jų su savimi neturi dokumentų.

O "Audros Z" belaisviams išduoti asmens numerio ženkleliai nebuvo susieti su jokia karine duomenų baze, todėl morgo darbuotojai neturi su kuo sutikrinti ženklelio numerio.

"Penkis mėnesius ieškojau bendraklasio. Jis žuvo rugsėjį netoli Rabotino.

Paskambino vadas ir pasakė, kad kūnai išvežti į Rostovą.

Skambinau ten daug kartų, sako, kad jo nėra tarp identifikuotų.

Tėvai davė DNR, bet vis dar jokių žinių", - rašo, pavyzdžiui, kalinių, kovojančių būriuose "Audra", artimųjų pokalbių kambaryje.

Kartu jie sako, kad tie, kurie pasirašė sutartį su "Audra V", šios problemos neturės, jų ženkleliai yra įtraukti į Krašto apsaugos ministerijos duomenų bazę, nes užverbuotieji registruojami kaip sutartininkai, o ne savanoriai.

Audra V padaliniai, kaip ir prieš tai buvusi Audra Z, dislokuojami sudėtingiausiose fronto vietose.

Prieš siunčiant į fronto liniją, vakarykščiai kaliniai ne ilgiau kaip 10 dienų mokomi poligone.

Yra dešimtys atvejų, kai nuteistieji į fronto liniją buvo siunčiami po 3-5 dienų mokymų.

Palyginimui, sovietų karo prievolininkai prieš siunčiant į Afganistaną buvo mokomi 4 - 6 mėnesius.

"Jei dabar pasirašysi sutartį, būk pasiruošęs mirti, seneli.

Anksčiau dar buvo galima kažkaip prasimušti. Pusę metų galėjai prasimušti.

Bet iki karo pabaigos jokios sėkmės neužteks.

Jau supratau, kad man nepavyks", - pokalbių kambaryje rašė Sergejus, kuris, pasak jo, "Audroje" kovoja nuo spalio mėnesio.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder