Vienas super plėšrūnas Afrikoje kelia dar didesnę baimę nei liūtai

Dėl savo ašmenimis nusagstytų letenų, kurias valdo banguojanti grynų raumenų masė, aštrių akių, vikrių refleksų ir gniuždančių dantytų žandikaulių liūtai tikrai nėra plėšrūnai, su kuriais dauguma gyvūnų norėtų susigrumti. Ypač turint omenyje, kad jie medžioja būriais.

„Liūtai yra didžiausi grupėmis medžiojantys sausumos plėšrūnai planetoje, todėl turėtų būti baisiausi“, - 2023 m. sakė Vakarų universiteto Kanadoje gamtosaugos biologas Maiklas Klinčis (Michael Clinchy).

Tačiau daugiau nei 10 000 Afrikos savanos laukinių gyvūnų įrašų duomenimis, 95 proc. stebėtų rūšių gyvūnai kur kas baisiau reagavo į visai kito žvėries garsą. Šis gyvūnas net techniškai nėra aukščiausios klasės plėšrūnas. Tai mes - žmonės.

Mes esame monstrai, tykantys po kitų žinduolių lovomis.

„Žmonių baimė yra įsišaknijusi ir plačiai paplitusi, - sakė Clinchy. „Egzistuoja idėja, kad gyvūnai pripras prie žmonių, jei nebus medžiojami. Tačiau mes įrodėme, kad taip nėra“.

Praėjusiais metais paskelbtame tyrime Vakarų universiteto ekologė Liana Zanetė (Liana Zanette) su kolegomis paleido gyvūnams prie Pietų Afrikos Respublikos Didžiojo Krugerio nacionalinio parko vandens telkinių keletą vokalizacijų ir garsų ir įrašė jų atsaką.

Šioje saugomoje teritorijoje gyvena didžiausia pasaulyje likusi liūtų (Panthera leo) populiacija, todėl kiti žinduoliai gerai žino, kokį pavojų šie plėšrūnai kelia.

Tyrėjai transliavo žmonių pokalbių garsus vietinėmis kalbomis, įskaitant tsongų, šiaurės sotų, anglų ir afrikanų, taip pat žmonių medžioklės garsus, įskaitant šunų lojimą ir šūvius. Jie taip pat leido tarpusavyje bendraujančių liūtų garsus.

„Svarbiausia, kad liūtai riaumodami ir riaumodami tarsi „kalbasi“, o ne riaumoja vienas ant kito“, - sakė Clinchy. „Tokiu būdu liūtų vokalizacijas galima tiesiogiai palyginti su žmonių pokalbio vokalizacijomis“.

Tačiau ne visi bandomieji vertino tyrėjų pastangas.

„Vieną vakarą liūto įrašas taip supykdė vieną dramblį, kad jis puolė ir viską sudaužė, - sakė Zanetė, turėdama omenyje kameros įrenginį.

Atrodo, kad tai sąžiningas atsakas!

Beveik visos 19 eksperimentų metu stebėtų žinduolių rūšių, išgirdusios žmonių kalbą, dvigubai dažniau palikdavo vandens telkinius, palyginti su liūtais ar net medžioklės garsais. Tarp žinduolių yra raganosių, dramblių, žirafų, leopardų, hienų, zebrų ir karštakošių, iš kurių kai kurie patys gali kelti pavojų.

Tačiau šių padarų baimė retai sulaiko mus nuo jų likimo sprendimo. Nuo didžiulių mamutų nugalabijimo iki pavojingiausio šiuolaikinio dinozauro priežiūros, mes priimsime bet kokį iššūkį.

Būdami iki šiol mirtingiausi planetos gyvūnai ir pagrindinis evoliucijos variklis, žmonės, deja, nusipelnė kiekvieno širdį virpinančio baimės smūgio, kurį sukeliame kitiems.

„Didžiausią baimę kėlė būtent girdimas žmonių vokalinis garsas, - aiškina komanda savo straipsnyje, - tai rodo, kad laukiniai gyvūnai atpažįsta žmones kaip tikrąjį pavojų, o susiję trikdžiai, pavyzdžiui, lojantys šunys, yra tik menkesni pakaitalai.“

Atsižvelgiant į tai, kad žmonės dabar yra visur, pabėgimas nuo mūsų visada bus tik laikina situacija, o tai reiškia, kad šių žinduolių baimė, deja, ir toliau kils.

Tai nėra gerai daugeliui savanų rūšių, įskaitant žirafas, populiacijų, kurios ir taip mažėja . Kaip rodo ankstesni komandos tyrimai, vien dėl nuolatinės baimės per kelias kartas gali sumažėti plėšriųjų gyvūnų populiacijos.

Tačiau gamtosaugos biologai gali pasinaudoti šiomis žiniomis, kad padėtų ir šioms rūšims. Paleisdami žmonių pokalbius Pietų Afrikos vietovėse, kuriose žinoma apie brakonieriavimą, jie tikisi saugiai apsaugoti nykstančius pietinius baltuosius raganosius raganosius.

„Manau, kad baimės paplitimas visoje savanos žinduolių bendruomenėje yra tikras žmonių daromo poveikio aplinkai įrodymas“, - sakė A. Zanette'as.

„Ne tik dėl buveinių nykimo, klimato kaitos ir rūšių išnykimo - visa tai labai svarbu. Tačiau vien mūsų buvimas tame kraštovaizdyje yra pakankamas pavojaus signalas, kad jie tikrai stipriai reaguotų. Jie mirtinai bijo žmonių, kur kas labiau nei bet kurio kito plėšrūno.“

Šaltinis: sciencealert.com

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder