Visata

Vanduo rastas netikėtoje kosmoso vietoje: ką tai reiškia į Žemę panašioms planetoms

Astronomai, naudojantys Webbo kosminį teleskopą, pirmą kartą aptiko vandens ir kitų cheminių junginių dujų diske, supančiame labai karštą žvaigždę.



Vandens ir kitų molekulių rasta vidinėje protoplanetinio disko dalyje (čia formuojasi planetos), o tai reiškia, kad į Žemę panašios planetos gali atsirasti net ekstremaliausiomis aplinkos sąlygomis.

Tyrimo rezultatai pateikti žurnale "The Astrophysical Journal Letters", rašo "Live Science".

Webbo kosminis teleskopas yra vienintelė observatorija, galinti tirti protoplanetinius diskus, supančius jaunas žvaigždes tose srityse, kuriose pastarosios atsiranda.

Mokslininkai stebėjo dujų ir dulkių diską, pavadintą XUE 1, kuris susiformavo aplink jauną žvaigždę NGC 6357 miglotyje.

Tai vienas iš arčiausiai Žemės esančių ir jauniausių naujų žvaigždžių formavimosi regionų, esantis 5,5 tūkst. šviesmečių atstumu nuo mūsų.

Organizatorių nuotr.

Nuotrauka: NASA

Šioje miglotoje šviesoje taip pat yra keletas masyviausių mūsų galaktikos žvaigždžių, kurių temperatūra daug aukštesnė nei Saulės.

Todėl šios žvaigždės skleidžia daugiau ultravioletinės šviesos.

Ši spinduliuotė naikina protoplanetinius diskus, todėl jie negali egzistuoti labai ilgai ir išnyksta maždaug po 1 mln. metų.

Todėl mokslininkai manė, kad tokiuose diskuose sąlygos per daug ekstremalios, kad juose galėtų atsirasti į Žemę panašios uolėtos planetos.

XUE 1 diskas yra aplink jauną masyvią žvaigždę, kurios spinduliuotė stipriai naikinanti. Todėl mokslininkai tikėjosi rasti įrodymų apie neigiamą masyvios žvaigždės ultravioletinių spindulių poveikį.

Protoplanetinis diskas

Organizatorių nuotr.

Nuotrauka: ESO

Astronomų nuostabai, nepaisant ekstremalių sąlygų protoplanetiniame diske, jo viduje yra kristalinių silikatinių dulkių, kurios yra uolinių planetų pagrindas.

Šioje disko dalyje mokslininkai taip pat aptiko vandens, anglies monoksido, anglies dioksido, vandenilio cianido ir acetileno.

Pasak mokslininkų, tai pirmas kartas, kai šiuos cheminius junginius jie aptiko tokiomis labai nepalankiomis jiems egzistuoti sąlygomis. naujasis atradimas leidžia manyti, kad Žemės tipo planetos gali susiformuoti tokiose labai ekstremaliose vietose, o tai paneigia esamus pasiūlymus.

Mokslininkai mano, kad uolinės planetos gali atsirasti protoplanetiniuose diskuose aplink skirtingos masės žvaigždes ir įvairesnėse kosminėse aplinkose, nei manyta iki šiol.

Dabar mokslininkai stebės kitus protoplanetinius diskus šioje miglotoje šviesoje, kad išsiaiškintų, kaip dažnai Žemę primenančių planetų statybiniai elementai atsiranda šalia labai karštų žvaigždžių, kurių spinduliuotė yra intensyvi.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder