Už branduolinių paslapčių atskleidimą pagrobtas ir 18 metų kalintas mokslininkas

(1)

Izraelio branduolines paslaptis atskleidusiam mokslininkui vis dar draudžiama išvykti iš šalies ar bendrauti su užsieniečiais, praėjus beveik 40 metų nuo tada, kai jį pagrobė „Mossad“.

Nuo 1960-ųjų Izraelis buvo įtariamas turintis branduolinių ginklų, tačiau iki šiol tai nepripažįsta ir neneigia.

Tačiau tai nebuvo tik vienas ar du. Izraelis turėjo visą arsenalą - net 200 tokių ginklų, sukurtų požeminėje gamykloje po Negevo dykuma, todėl buvo šešta pagal dydį branduolinė galia pasaulyje.

Beveik neabejotinai pradėjo gaminti termobranduolinius ginklus, kurių galingumo užtektų sunaikinti ištisus miestus“, - 1986 m. spalio 5 d. rašė „The Sunday Times", remdamasis Mordechai Vanunu nuotraukomis ir informacija.

Maroke gimęs žydas, aštuonerius metus dirbęs branduolinių technologijų specialistu slaptame Dimonos bunkeryje, Vanunu vis labiau palaikė palestiniečių teises ir priešinosi 1982 m. Izraelio karui Libane.

Tačiau iki šios istorijos pasirodymo 31 metų amžiaus jaunuolis buvo dingęs. Rugsėjo 30 d. jis išvyko iš savo viešbučio Londone, policija tai pavadino „nepaaiškinamomis aplinkybėmis“.

Iš pradžių draugas baiminosi, kad jis buvo pagrobtas iš savo Londono viešbučio, ir tai nebuvo visiškai toli nuo tiesos.

Izraelio žvalgyba jį sučiupo per „medaus spąstus“, kuriais siekta išvengti santykių su Didžiosios Britanijos vyriausybe pablogėjimo.

Po kelias savaites trukusio darbo prie šios istorijos Vanunu „pradėjo nekantrauti“, - sakė tuometinis „The Sunday Times“ redaktorius Andrew Neilas.

„Jis pasimetė ir pasidarė pažeidžiamas“.

Todėl jis išskrido atostogauti į Romą su Mosado agente Cheryl Bentov, kuri apsimetė amerikiečių turiste Cindy, kad išviliotų jį iš slėptuvės tiesiai į prie oro uosto laukiantį taksi su dar dviem agentais viduje.

„Mes sėdėjome gale, - vėliau jis pasakojo BBC, - ji išnaudojo laiką, kad mane pabučiuotų, kad nukreiptų mano dėmesį, daug bučiavosi“.

Ten jis buvo sučiuptas, apnuodytas narkotikais ir išsiųstas atgal į Izraelį, kur bus teisiamas už šnipinėjimą ir išdavystę.

Tiesą jis atskleidė mirksėdamas ant delno užrašytais žodžiais ir šaukdamas „Italija“ žurnalistams prie Jeruzalės teismo, kol gruodžio mėn. policija uždengė jo burną.

Jaučiu, kad prieš jį buvo įvykdyta neteisybė, - sakė jo brolis Ašeris prie saugomos teismo salės, kai 1988 m. Vanunu buvo įkalintas.

„Teismo procesas nebuvo teisėtas. Niekas nebuvo viduje, kad pamatytų, kas vyksta“.

Pagrobimas paskatino laikraščius, kurie anksčiau ignoravo „The Sunday Times“ straipsnį, pradėti skelbti jo teiginius apie Izraelio branduolinius ginklus.

J. Neilas sakė „Sky News“: „The Telegraph“ teigė, kad tai buvo nesąmonė. Tik tada sužinojome, kad Izraelis buvo taip susirūpinęs dėl šios istorijos, kad pasiuntė savo slaptuosius agentus pagrobti Vanunu Didžiosios Britanijos žemėje, paspęsdamas spąstus su blondine, kuri sakėsi esanti iš Kalifornijos“.

Vanunu sprendimas padaryti 57 nuotraukas į du juostos ritinėlius prieš išeinant iš darbo po aštuonerių metų, praleistų branduolinių ginklų gamykloje, vis dar kainuoja jam laisvę.

Net ir po 11 metų, praleistų vienutėje per 18 metų laisvės atėmimo bausmę, Vanunu gyvena su dideliais Izraelio teismų nustatytais apribojimais.

Išėjęs į laisvę Vanunu sakė: „Nesigailiu, nors sumokėjau didelę bausmę, didelę kainą.“ (Pavel Wolberg/EPA/REX/Shutterstock nuotr.)

Jo taip nekentė bendrapiliečiai, kad tėvai jo išsižadėjo, o 2004 m., kai jis buvo paleistas į laisvę, prie Šikmos kalėjimo susirinkusi minia skandavo „Mirtis išdavikams“.

Tačiau Vanunu išliko nepaklusnus ir improvizuotoje spaudos konferencijoje sakė: „Visiems, kurie mane vadina išdaviku, sakau: didžiuojuosi ir džiaugiuosi, kad padariau tai, ką padariau“.

Nuo to laiko jam taikomas vienerių metų draudimas išvykti iš šalies, bendrauti su užsieniečiais, artintis prie ambasadų ar sienų, kuris kasmet pratęsiamas.

Jis taip pat privalo informuoti saugumo tarnybas, kur gyvena ir su kuo planuoja susitikti, be to, stebima jo veikla internete ir telefone.

Vanunu ne kartą buvo suimtas ir įkalintas už šių paleidimo sąlygų pažeidimą.

Norvegijoje jam leista persikelti gyventi pas žmoną norvegę, tačiau tam reikia, kad Izraelis leistų jam išvykti.

Gindamas apribojimus jo paleidimo metu, tuometinis teisingumo ministras .Josephas Lapidas sakė:

„Mes manome, kad yra dalykų, kuriuos jis žino ir kurių dar neatskleidė.

„Jis gali tai padaryti - jis velniškai trokšta pakenkti šiai šaliai, jis nekenčia šios šalies".

Kartą policija surengė reidą knygyne, kuriame Vanunu susitiko su dviem turistais (nuotr. Dan Porges/Getty Images)

Tačiau Vanuno nuomone, „paslaptis yra mirusi“. Jis sakė: „Viskas buvo paviešinta“.

Neilas sutinka, sakydamas: „Jis nebeturi jokios informacijos. Tiesą sakant, dėl to, kad taip ilgai jo klausinėjome, jis ėmė prarasti kantrybę. 

Vis dar gailiuosi, kad negalėjome padaryti daugiau, kad išplėštume jį iš Mossado rankų. Bet manau, kad jei turi reikalų su Izraelio slaptosiomis tarnybomis, o tu esi tik laikraštis, jei jie nori pavogti tavo šaltinį, jie tai ir padarys.“

Kiekvieno mėnesio pirmąją dieną Vanunu X puslapyje skelbia tą pačią žinutę: „Dar vieni metai be laisvės nuo 1986 iki 2024 m., dabar laukiu savo laisvės, laisvės išvykti iš Izraelio, lauksiu tol, kol ateis mano laisvė, gimęs būti laisvas, pasimatysime laisvėje.“

Taip buvo iki liepos mėn., kol apribojimai buvo atnaujinti, kai Vanunu, kuriam netrukus sukaks 70 metų, pasakė: „Kita žinia ateis tik iš laisvosios pusės“.

Manoma, kad Izraelis šiuo metu turi mažiausiai 90 branduolinių galvučių ir dar 300 skiliųjų medžiagų atsargų, tačiau niekada viešai jų neišbandė.

Šaltinis: metro.co.uk

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder