Jurijus Ignatas

Ukrainos karinių oro pajėgų atstovas Jurijus Ignatas: "Turime priemonių pasiekti priešą ten, kur jis nelaukia"

Ukraina turi jėgų nutraukti raketinį terorą ir beveik prieš dvejus metus Rusijos pradėtą didelį karą. Susidoroti su priešu padės naikintuvai F-16 ir aukštųjų technologijų tolimojo nuotolio ginklai.

Rusijos lėktuvų A-50 ir Il-22 sunaikinimas - tai ne tik specializuotos technikos praradimas, bet ir rimtas įvaizdžio smūgis V. Putino režimui.

O ukrainiečių bepiločių lėktuvų ataka prieš naftos saugyklą Leningrado srityje - dar kartą pademonstravo priešo priešlėktuvinės gynybos "skyles".

Apie skaudžiausius Rusijos kariuomenės nuostolius, apie ginklus, galinčius pakeisti karo eigą, ir apie tai, kaip oro pajėgos saugo Ukrainos dangų, išskirtiniame interviu "Focus" su Jurijumi Ignatu.

- Praėjusių metų gruodžio pabaigoje ir šių metų pradžioje patyrėme masiškiausias priešo atakas. Kokiu mastu tokia taktika daro Ukrainos oro gynybą pažeidžiamą?

- Iš pradžių gruodžio pradžioje priešas smogė nedideliu skaičiumi raketų - maždaug dviem dešimtimis, tiek Kijeve, tiek prie Dniepro.

Tai buvo sparnuotosios raketos X-101 ir X-535.

O gruodžio 29 d. jau buvo suduotas galingas smūgis - 158 raketomis.

Įvairių tipų raketos ir bepiločiai lėktuvai skriejo iš įvairių nešėjų ir krypčių. Buvo beveik visų tipų raketų, išskyrus "Kalibr".

Buvo numušti 134 taikiniai - tai beprecedentis rezultatas ir rekordas tiek atakuojant, tiek numušant oro taikinius.

Šių metų sausio 2 d. priešas taip pat vėl panaudojo tiek daug priemonių - daugiau kaip 100 įvairių tipų raketų ir dronų.

 - Kita ataka buvo ne tokia intensyvi - sausio 8 d. Kokio tikslo siekiama?

- Negalima sakyti, kad ataka nukreipta į oro gynybos išsekimą arba kad turėtume švaistytis raketomis.

Tai nėra teisinga. Kiekviena rusiška raketa ir dronas skrenda į taikinį, kiekviena raketa turi žymę, kur ji turėtų pataikyti - arba tai kritinės infrastruktūros objektas, arba karinis objektas, sandėliai ir pan.

Jie viską daro dėl tam tikros priežasties. Žinoma, didelis raketų ir dronų skaičius išsklaido visų gynybos pajėgų, ypač oro gynybos pajėgų, dėmesį.

Matėte Izraelio patirtį, kai "Hamas" atakavo.

Vienu metu skriejo daugybė raketų iš MLRS, dronų, sparnuotųjų ir balistinių raketų.

Net geriausia pasaulyje oro gynybos sistema, kurią turi Izraelis, negalėjo perimti visų taikinių.

Pralaimėjimo priemonės sukurtos taip, kad įveiktų priešlėktuvinės gynybos sistemas. Izraelis yra vienas Ukrainos regionas pagal teritoriją, galima gerokai padidinti priešlėktuvinės gynybos sistemų skaičių palei sieną ir šalies viduje.

Ukraina yra didžiulė teritorija, o priešas atakuoja iš įvairių krypčių.

Mūsų priešlėktuvinė gynyba orientuota į vietinę miestų, objektų ir pan. gynybą.

Atakų metu priešas stengiasi perkrauti mūsų oro gynybos sistemas tiek daug naikinimo priemonių, kad kuo daugiau jų pataikytų į taikinį.

Klausimai, kurių nereikėtų užduoti

- Atsižvelgiant į tai, kad oro gynyba stengiasi numušti visus priešo taikinius, ir žvelgiant į numuštų raketų statistiką, ar teisinga teigti, kad Vakarų oro gynybos sistemų šaudmenų atsargos yra šiek tiek išsekusios?

- Nemėgstu atsakinėti į šį klausimą ir nemėgstu, kai žurnalistai, ypač Vakarų, jį kelia. Tai neteisinga, jūs neturėtumėte domėtis mūsų koviniais pajėgumais, priemonių skaičiumi.

Tai sukelia gyventojų reakciją. Mūsų partneriai puikiai žino, kiek jų skraidė, kiek buvo numušta, kiek išleidome.

Jie tiekia mums šias raketas. Manote, kad mes čia gaminame? Ne! Mes negalime čia gaminti sovietinių raketų S-300, mes jas imame iš savo partnerių arba dar mažesnių sistemų.

Šiandien viską gauname iš savo partnerių. Karinės oro pajėgos stengiasi kuo racionaliau naudoti ginklus.

Nereikia švaistyti raketų ant "Šached", geriau jį numušti mobiliomis grupėmis. Aišku, kad jei ne visi dronai bus numušti, pavyzdžiui, 8 buvo numušti, bet 2 skraido, tai ant jų bus išleistos priešlėktuvinės valdomos raketos.

Kitas dalykas, kai kalbame apie S-300 SAM, kurie paleidžiami balistine trajektorija.

Štai tada mums reikia specializuotų ginklų, pavyzdžiui, "Patriot".

Bet jei pažvelgsime į priešo turimas S-300 raketų atsargas, mes neturime jokių atsargų, kurios galėtų jas numušti.

Taigi, žinoma, galime apie tai kalbėti, bet atsargiai. Nes kiekvieną kartą, kai sunaudojame tam tikrą raketų skaičių, suformuojame prašymą savo partneriams tiekti naują priešlėktuvinės gynybos raketų partiją.

Tai nėra daroma viešai.

Dažnai JAV, Didžiosios Britanijos ir Vokietijos pagalbos paketuose matote papildomą amuniciją priešlėktuvinės gynybos sistemoms - aiškiai ir be konkretumo.

Negalime iš karto pasiimti daugybės raketų - jas reikia saugoti, o priešas anksčiau ar vėliau apie tai sužinos.

Deja, žvalgyba, veikia, ir nėra prasmės Ukrainoje įrengti pilnus amunicijos sandėlius.

Ta pati istorija yra ir su lėktuvais F-16. Atrodo, kad viskas paruošta, o mes jų neimame, kodėl!

Kai jie atvyks, bus geras taikinys priešui.

Mes juos priimsime, kai viskas bus paruošta: žmonės, kurie juos pilotuos, žmonės, kurie juos aptarnaus, aerodromų infrastruktūra ir pan.

Kai viskas bus paruošta, tada bus racionalus grūdas orlaivių išdėstymui Ukrainoje.

O kol kas tegul jie ten bus remontuojami ir modernizuojami, kad ištikimai mums tarnautų.

- Neseniai ataskaitoje apie priešo taikinių perėmimą buvo teigiama, kad REB sistema "padėjo" kai kurioms raketoms ir dronams nepasiekti savo tikslų. Ar visas raketas gali perimti ir nukreipti REB?

- REB nereikėtų pervertinti, ypač tokio kiekio, kokį turime dabar.

Deja, sistemos buvo pristatytos pavėluotai, tiksliau, anksčiau tokios masinės gamybos nebuvo.

Bet pakalbėkime apie jūsų minėtą ataskaitą.

Buvo 40 oro pajėgų, įskaitant tris bepiločius orlaivius.

Numuštos aštuonios sparnuotosios raketos iš dvylikos. Tada tai iš tikrųjų yra balistinės raketos, dauguma jų.

Tiesą sakant, iš 20 raketų, kurios nepateko, kai kurias iš jų nuslopino REB sistemos.

Kai kurios nukrito lauke, kai kurios sprogo ore, buvo sunaikintos ir t. t.

Likusios raketos paprasčiausiai nukrito pačios, be pagalbos - kažkur rusai nebaigia jų gamybos, kažkur skuba, kažkur bando pakeisti kai kuriuos komponentus importuotais, kurių trūksta.

Iš tų 20 taikinių, kurie nepasiekė tikslo, - dalis REB darbo, dalis nekokybiško gaminio ar kitų veiksnių.

Todėl grįžtant prie REB sistemų klausimo - jos bus ateitis, jos jau naudojamos fronte, bus dar galingesnių stočių.

Deja, priešas jų turi, ir jos daro įtaką įvykiams. Jūs matote daugybę bepiločių skraidyklių - tūkstančiai jų naudojami fronte.

Tranšėjų REB vaidina labai svarbų vaidmenį - kovotojai stengiasi kuo daugiau gauti šių sistemų sau, tai tiesiog gelbsti gyvybes.

Karas pereina ir jau perėjo į kitą technologinį lygmenį, kur veikia labai tikslūs ginklai, naudojama net artilerija - kiekvienas sviedinys dabar yra "išmanusis", iš artilerijos statinės tipo sistemų jis skrenda tiksliai į taikinį.

- Dauguma ukrainiečių vis dar, praėjus dvejiems didžiojo karo metams, nesupranta, kodėl priešo dronai skraido aplink Ukrainą ir nėra sunaikinami, kai tik jie kerta Ukrainos oro erdvę.

- Dar kartą priminsime, kaip dirba AFU oro pajėgų kariai: ar yra oro gynybos linijos - ar jie leidžia dronus priartėti, kad jie būtų efektyviai naikinami, ar tam, kad būtų panaudoti konkretūs ginklai ant taikinių?

Jau ne kartą sakiau, kad visi dronai skraido Rusijos operatorių parengtais maršrutais. Šie maršrutai gali keistis, sąlyginai jų yra 10, ir operatoriai tiksliai pasirenka, kur šiandien skris taikiniai.

Dronai skraido tarp regionų, upių, naudodamiesi reljefu. Jie stengiasi nusileisti žemiau žemės, tačiau tai rizikinga, galima pataikyti į medį ar kitą atramą.

Tokių atvejų yra buvę - šachedai atsirenkė į medžius. Turime didžiulę teritoriją - siena su Baltarusija, šiaurės Rusijos teritorija, fronto linija, abiejų jūrų vandenys ir Padniestrė (mums priešiškas anklavas) - pasirodo, 2500 kilometrų.

"Šachedai" gali įskristi iš bet kurio taško. Žinoma, jie pasirinks tokius maršrutus, kad mes galėtume juos kuo mažiau perimti.

Mobilioji ugnies grupė ginkluota stambaus kalibro kulkosvaidžiais, prieštankiniais ginklais.

Taip, tokių grupių yra daug - šimtai ir tūkstančiai, bet Ukraina yra didelė šalis.

Priešas žino apytiksles mūsų priešlėktuvinių raketų sistemų buvimo vietas. Ir aišku, kad mes neišleisime į lauką minimalaus turimų priemonių skaičiaus.

Mums reikia saugoti ne lauką, o žmones milijoniniuose miestuose, kur sutelkti pagrindiniai objektai, kuriuos priešas nori sunaikinti.

Tai yra tiesiogiai Kijevas, todėl sostinėje yra daug priešlėktuvinės gynybos priemonių, todėl daug kas skrenda į sostinę.

Neįmanoma išsklaidyti priešlėktuvinės gynybos sistemų - pastatyti jas toliau nuo miesto. Tai padidintų žiedą, kuris turėtų apimti naikinimo spindulį.

Dažnai pasitaiko, kad atskrenda ir raketų bei bepiločių lėktuvų nuolaužos. Deja, būna ir pasekmių, tai užfiksuota vaizdo įrašuose (svarbu bendrauti su visuomene).

Bet rusai tada paima mūsų pačių filmuotą medžiagą ir sumontuoja ją, kad susidarytų siaubingas vaizdas - "visi objektai buvo sunaikinti", o paskui botai tai išplatina Telegramo kanalais.

O mūsų žmonės tai žiūri ir priima taip, tarsi "Generalinis štabas meluoja ataskaitose".

Ir atitinkamai Rusijos Federacija bando pasiekti savo tikslų net ir tokiu būdu - informaciniu.

Žinoma, kad bus nuolaužų, matote, kiek daug visko skraido. Todėl ir perspėjame žmones - slėpkitės, tai jus išgelbės.

Ginklai, kurie gali pakeisti karo eigą.

- Ne kartą sakėte, kad naikintuvai F-16 gali pakeisti karo eigą. Kaip tai atrodys, kai juos gausime?

- Oro pranašumas mūšio linijoje Ukrainos kontroliuojamoje ir okupuotoje teritorijoje yra raktas į sėkmingas operacijas. Šiai sėkmei pasiekti nereikia 2-3 lėktuvų.

Akivaizdu, kad mums reikia orlaivių, kurie savo taktinėmis ir techninėmis charakteristikomis nenusileistų Rusijos lėktuvams Su-35, kurie šiandien yra pagrindiniai priešininkai ore.

Mums reikia tų modernizuotų F-16, kurie galėtų pasipriešinti tokiam priešininkui, kurie turėtų galingus radarus, galinčius su jais konkuruoti.

Bus įvairių orlaivių - jie gali būti ir remontuojami, ir modernizuojami.

Pagrindinis dalykas lėktuve yra borto radaras - tai radaras, kuriuo galima pamatyti priešą. Dabar niekas nevykdo artimų oro mūšių, mums to nereikia.

Nėra prasmės įsitraukti į kovas kaip Antrojo pasaulinio karo metais.

Taip pat svarbu ginti valstybę iš vidaus nuo raketų ir dronų. Žinoma, balistinių raketų nenumuš F-16, joks lėktuvas nenumuš balistinių raketų.

Tačiau sparnuotosios raketos ir dronai gali. Tai orlaivis, skirtas būti oro gynybos dalimi ir aktyviai naudojamas.

Dabar mūsų pilotai bando tai daryti sovietiniais 80-ųjų metų MiG'ais ir Su-škomis, kurie nebuvo modernizuoti.

Tačiau tai nepaprastai sudėtinga užduotis. F-16 tai atliks efektyviau.

Be to, F-16 yra įvairios paskirties lėktuvas.

Kodėl svarbu susprogdinti arba sudeginti Krymo tiltą? Todėl, kad juo gabenamos strateginės atsargos - vanduo, maistas, drabužiai, šaudmenys, amunicija, degalai, ginklai.

Matote, kiek daug įrangos rusai kasdien sunaikina mūšio lauke. Ir jiems reikia ją visą papildyti.

Jei neatsiveža šovinių, gali pabėgti iš savo pozicijų. Taigi norint sunaikinti logistiką - šias mažas bazes, lauko valdymo centrus, amunicijos sandėlius - visa tai galima sunaikinti tiksliu smūgiu iš lėktuvo.

Lėktuvas F-16 turi platų ginkluotės spektrą ir gali suduoti skaudžius smūgius priešui į tokius taikinius.

Išmušti rusų lėktuvus yra sudėtinga, tai reikia daryti ne tik su F-16 lėktuvais.

Jau matėte, kaip "Patriot" pasiteisino, kai netikėtai šen ar ten pasirodė.

Tai puikios specialiosios operacijos, kurioms vadovauja karinių oro pajėgų vadas. Tai labai svarbu - priešas supranta, kad mes turime priemonių, kuriomis galime patekti ten, kur jie nesitiki.

- Jūs ką tik užsiminėte apie neseniai vykusią Rusijos lėktuvų (A-50 ir Il-22 - red.) naikinimo operaciją?

- Turėjome daug operacijų lėktuvams naikinti - Briansko kryptimi, Chersone, Odesoje.

Karinių oro pajėgų vadas ir AFU vyriausiasis vadas padėkojo mums už numuštus lėktuvus - pirmą kartą pasaulyje buvo numuštas toks taikinys.

Tai ne tik specialiosios technikos praradimas, tai rimtas įvaizdžio smūgis Putino režimui, signalas partneriams - štai, mes tai padarėme, mes galime, gausime daugiau ginklų.

Rusijos aviacijai galima pasipriešinti partnerių turimomis aviacijos platformomis, taip pat antžeminėmis sistemomis.

Skaudūs Rusijos kariuomenės nuostoliai

- Įvardykite 5 skaudžiausius Rusijos kariuomenės nuostolius Kryme?

- Geriausia operacija yra kreiserio "Maskva" sunaikinimas, čia dalyvavo visos gynybos pajėgos - oro, jūrų ir kitos.

Tai buvo geniali operacija, kuri jau buvo aprašyta, o "Bairaktaras" dalyvavo šiame sunaikinime, nukreipė dėmesį.

Tačiau šis kreiseris kaip tik labai trukdė, tai buvo Juodosios jūros laivyno flagmanas, kuriame buvo daug technikos, jis turėjo rimtų smogiamųjų funkcijų, ir tokį laivą sunaikinti buvo labai sunku.

Bet mūsų gynybos pajėgos juos pergudravo - tai klasika.

Manau, kad apie šią operaciją bus sukurtas ne vienas filmas.

Paskui matėte "Storm Shadow" raketų smūgius įvairiems objektams, pavyzdžiui, Juodosios jūros laivyno štabui.

Sevastopolis nėra "rusų jūreivių miestas", tai Ukrainos miestas, todėl smūgis buvo iškalbingas.

Pasekmės jau patvirtintos - valdymo centrai sunaikinti, okupantai nužudyti. Sunaikinta rusų aviacija aerodromuose - nesakysiu, kas, kaip ir kokiomis priemonėmis.

Triumf kompleksų sunaikinimas su vaizdo patvirtinimu. Dalyvavo Specialiųjų operacijų pajėgos ir GUR - tai ne tik oro pajėgos, tai visas kompleksas.

Ir Gvardeiskoje, ir Džankoje, kai traukiniu atkeliavo amunicija.

Taip, priešą reikia įveikti, ir aš jums apie tai pasakoju - tai logistika, tai parama, tai bazės, kontrolės punktai.

- Pusiasalyje vis dažniau skelbiami oro pavojaus signalai. Kokia jų oro gynybos padėtis ir kaip mes galime ją "išsekinti" arba padaryti labiau pažeidžiamą?

- Tai sunku, nes jie nuolat gamina raketas. O balistinių ir priešlėktuvinių raketų gamyba tęsiasi, todėl gynybos pajėgos sutelkia dėmesį į įrenginių naikinimą.

Nes jas galima išsekinti sunaikinus paleidimo sistemas.

Būtent tai pilotai ir bando padaryti su priešraketinėmis raketomis.

Taip pat naikinama artilerija - ji atlieka vis tikslesnius smūgius.

FPV dronai naikina priešo priešlėktuvinę gynybą, tai taip pat ne kartą įrodyta. Jie kainuoja centus, bet sunaikina priešo įrangos už milijonus.

Taigi priešo priešlėktuvinės gynybos naikinimo srityje yra pažanga.

Pažiūrėkite Generalinio štabo suvestinėje aprašyta, kiek sunaikinta SAM - tai bendras pavadinimas. Rusijos priešlėktuvinė gynyba retėja.

Tai, kad jie prisotinti kontakto linijos, - 100 %, tai, kad Krymas prisotintas - 200 %.

Bet matote, likusi Rusijos teritorija nėra taip prisotinta priešlėktuvinės gynybos. Tai yra kiemas.

Maskvą, Sankt Peterburgą, Putino bunkerius daugiau ar mažiau kažkas saugos, bet į Maskvą, Sankt Peterburgą ir kitas naftos saugyklas skraido ukrainiečių pagaminti dronai.

Tai labai geras ženklas.

Jie jaučia vis karštesnį karo skonį. Rusai manė, kad "ŠBO vyksta pagal planą", kad karas jų nepaveiks. Dabar jis paliečia visus. Mes, deja, taip pat jau dvejus pastaruosius metus jį patiriame - gaisrai, griūtis ir žūtys. Dabar jie irgi to sulaukia.

- Kiek dronų užteks Ukrainai, kad kuo labiau pakenktų RF? Tiek fronto linijoje, tiek priešo teritorijoje?

- Nežinau, kaip į tai atsakyti, nes nėra tinkamo skaičiaus. Yra tai, ko aš norėčiau.

Norėčiau, kad skraidytų milijonas ukrainietiškų dronų ir paleistų juos iki pat Uralo, bet mes suprantame, kad mūsų ir mūsų šalių partnerių galimybės nėra neribotos.

Tačiau gerai, kad yra ukrainietiškų dronų, gerai, kad jie gaminami, kad jie veiksmingi.

Suprantama, kad jie bus numušti. Kiek jie turi įvairių priešlėktuvinės gynybos priemonių.

Bet klausimas, kaip mūsų gynėjai ją panaudos, kokia taktika, kokie triukai bus naudojami.

Nepaisant visko, nepaisant jų priešlėktuvinės gynybos - skraido visur ir Kryme.

Daug dronų nebūna, FPV tiekiami dešimtimis tūkstančių, bet juos gamina ir Rusija. Taigi mums reikia kurti oro gynybą, kad apsisaugotume nuo jų dronų.

- Kokie dar ginklai, be F-16, gali pakeisti karo eigą?

- Negalime kovoti su kariuomene, kuri mus lenkia skaičiumi ir net technologijomis.

Mums reikia partnerių įrankio karui užbaigti. Ir tas įrankis yra aukštųjų technologijų tolimojo nuotolio ginklas.

Pavyzdžiui, ATACMS.

Laukiame, kol Vokietijos vyriausybė priims sprendimą dėl "Taurus".

Yra "Storm Shadow", taigi mums reikia vokiškos raketos, kuri prisijungtų prie britų ir prancūzų raketų.

Mums svarbu turėti kiekį, kad galėtume efektyviau smogti priešui. Tada tai bus rimta pagalba mūsų armijos broliams.

Suprantame, kokiomis sąlygomis jie dabar kovoja fronte. Jei oras už lango čia, užnugario regionuose, blogas, tai ten - sąlygos tampa sudėtingos.

Šaudo artilerija, šaudo aviacija, virš galvų skraido dronai, kurie jus naikina.

Tai labai sunkus darbas.

Todėl klausimas dėl vaikinų pakeitimo kuriam laikui, rotacijos vykdymo yra labai opus, nes tokiomis sąlygomis sunku.

Štai kodėl labai svarbi parama iš oro, ypač parama iš oro, apie kurią su jumis kalbėjome ir kuri apima smūgius tolimosiose prieigose, siekiant sumažinti priešo amunicijos ir logistikos tiekimą.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder