Nuotraukoje matyti Šebekino turgaus apšaudymo padariniai 2022 m. lapkričio 4 d.

Ukrainietiškų bepiločių ataka: ką parodė masinis dronų smūgis keliuose Rusijos regionuose

(2)

Masinis dronų antskrydis keliuose Rusijos regionuose tapo didžiausiu tokio pobūdžio įvykiu nuo visavertės Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios. Pirmadienio vakarą trys dronai nukrito arba buvo numušti Belgorode, o dar vienas - virš Suražo rajono Briansko srityje. Naktį dronų smūgis sukėlė sprogimą naftos saugykloje Tuapsėje, o dar vienas dronas nukrito Adygėjoje, - rašo BBC.

Antradienio rytą pranešta, kad dar vienas dronas nukrito netoli dujų kompresorių stoties Maskvos srities Kolomnos rajone.

Galiausiai dėl neatpažinto skraidančio objekto kuriam laikui buvo užblokuota Leningrado srities oro erdvė, pranešė "Fontanka", remdamasi savo šaltiniais.

Įvairūs šaltiniai pranešė, kad kariškiai į Vieningąją oro eismo valdymo sistemą perdavė sąlyginį signalą "Kover", reiškiantį bandymą kirsti Rusijos valstybinę oro sieną.

Perdavus tokį signalą, visiems civiliniams orlaiviams paprastai nurodoma nedelsiant palikti teritoriją arba nusileisti.

Bepiločiai orlaiviai nukrito Maskvos srityje ir dar keturiuose Rusijos regionuose.

Vėliau Rusijos gynybos ministerija pranešė, kad vykdo mokymus "dėl sąveikos su civiline oro eismo kontrole", ir teigė, kad ore yra naikintuvų.

Tikslios informacijos, ar ore buvo objektas, nebuvo.

Kijevas šių incidentų niekaip nekomentavo, tačiau atsižvelgiant į tai, kad Ukrainoje jau daugiau kaip metus vyksta plataus masto karas, per kurį prieš Rusiją jau buvo panaudoti bepiločiai orlaiviai, yra pagrindo manyti, kad už šių smūgių taip pat stovi Ukrainos ginkluotosios pajėgos..

Be to, gruodžio pradžioje dronų smūgiai buvo suduoti keliems aerodromams Saratovo ir Riazanės srityse.

Rusijos gynybos ministerija dėl jų apkaltino Ukrainą, teigdama, kad ji naudojo senus sovietinius žvalgybinius bepiločius lėktuvus, perdarytus į smogiamuosius.

Vienintelis toks dronas, kurio veikimo nuotolis leidžia pasiekti tuos taikinius, buvo Tu-141, kurių Ukraina turi atsargų.

Apie nukentėjusiuosius nepranešama.

Tuapsėje yra sprogimo sukeltų sugriovimų. Be to, apgadinti daugiaaukščiai pastatai Belgorode. Ar visi bepiločiai lėktuvai turėjo kovines galvutes su sprogmenimis ir ar šie sprogstamieji įtaisai sprogo, taip pat nėra tiksliai žinoma.

Parengtas, koordinuotas, masinis reidas

Šis smūgis pasižymi keletu ypatumų, kurie jį išskiria iš kitų išpuolių.

Tai pirmas kartas, kai dronas pasiekė Maskvos priemiesčius. Tai reiškia, kad, pirma, potencialiai galėjo būti smogta ir Maskvai su jos vyriausybiniais pastatais, svarbiausia infrastruktūra ir gyventojais, kurie bent jau nuo jų priklauso.

Drono kritimas Maskvos priemiestyje neabejotinai turėtų ir psichologinį poveikį Maskvos ir regiono gyventojams. Kol kas, pasak stebėtojų, už šimtų kilometrų vykstantis karas Rusijos sostinėje beveik nepajuntamas.

Tačiau po to, kai sausio pabaigoje ant kelių Maskvos pastatų stogų buvo įrengtos priešlėktuvinės gynybos sistemos, vietos gyventojai socialiniuose tinkluose pastebėjo, kad daugelis tai suvokė su nerimu - tokios sistemos rodė galimą realų pavojų.

Dabar pavojus iš hipotetinio perėjo į realų, nes į priemiestį įskrido dronas.

Tuo tarpu atstumas nuo Ukrainos sienos iki dronų kritimo vietos Maskvos priemiestyje yra daugiau kaip 450 km.

Nuo Tuapsės iki fronto linijos Ukrainoje - apie 420 kilometrų, o nuo Naujojo kaimo Adygėjoje - apie 380 kilometrų.

Organizatorių nuotr.

Kita svarbi aplinkybė yra ta, kad keli smūgiai buvo suduoti maždaug tuo pačiu metu, kelių valandų skirtumu.

Net ir pažangią oro gynybos sistemą turinčiai šaliai atremti smūgį iš kelių krypčių yra sunkiau nei įveikti krizę vienoje vietoje.

Be to, jau ryte keliuose Rusijos regionuose vietinės radijo ir televizijos stotys transliavo perspėjimus apie oro antskrydžius.

Jos transliavo pranešimus apie "raketų smūgį", ragindamos, skambant sirenoms, nedelsiant slėptis.

Rusijos nepaprastųjų situacijų ministerija vėliau pareiškė, kad tai įvyko dėl programišių įsilaužimo į perspėjimo sistemas.

Jei tai tiesa, toks veiksmas tik sustiprintų psichologinį paties Rusijos teritorijos pažeidžiamumo fakto poveikį.

Skirtingi aparatai

Be to, kad šis išpuolis buvo masinis ir koordinuotas, jis taip pat buvo įvykdytas naudojant skirtingas priemones.

Sprendžiant iš nuotraukų iš Adygėjoje nukritusio drono vietos, jame buvo įrengtas turboreaktyvinis variklis - nuotraukoje aiškiai matyti turbinos mentės.

Smūgį į Tuapsės objektą užfiksavo stebėjimo kamera. Ji tikriausiai užfiksavo ir garsą, nors filmuotoje medžiagoje vaizdo ir garso takelis nesutampa.

Tačiau, jei tai yra originalus garsas, taip pat atrodo, kad dronas turėjo reaktyvinį variklį, kuris veikė iki pat smūgio į žemę.

Organizatorių nuotr.

BORIS KAVASHKIN/TASS NUOTR. Tu-141 yra senas sovietinis dronas, kuris Ukrainoje, kaip spėjama, buvo perdarytas į smogiamąjį bepilotį orlaivį

Jei šiuos smūgius vykdė Ukrainos ginkluotosios pajėgos, tikėtina, kad šie reaktyviniai bepiločiai lėktuvai buvo perdaryti sovietiniai dronai Tu-141.

Ukraina juos jau buvo panaudojusi per smūgius tolimojo nuotolio ir strateginiams aerodromams gruodžio mėn.

Kaip seni sovietiniai bepiločiai lėktuvai galėjo smogti giliai Rusijoje esantiems aerodromams?

Sprendžiant iš nuotraukų iš drono katastrofos vietos netoli Maskvos, tai buvo kitoks aparatas.

Išoriškai jis panašus į Ukrainos bendrovės "Ukrjet" gaminamą UJ-22 "Airborne". Tai mažesnis vidutinio aukščio ir ištvermės klasės (MALE) dronas.

Tokie bepiločiai orlaiviai karyboje paprastai naudojami žvalgybai, stebėjimui ir įvairių ginklų, pavyzdžiui, bombų ar raketų, panaudojimui. UJ-22 gali mėtyti nedidelius šaudmenis.

Tai nėra labai didelė savo klasės transporto priemonė - jos sparnų ilgis siekia vos 4,6 metro. Palyginimui, jo "klasiokas" TB-2 "Bayraktar" turi 12 metrų sparnų ilgį.

UJ-22 "Airborne" neskirtas veikti kaip kamikadzių dronas, tačiau jo naudingasis krovinys gali būti įvairus.

Jis gali pakelti į orą iki 20 kg, tačiau, norint padidinti nuotolio nuotolį, naudingąją apkrovą galima sumažinti.

Transporto priemonė gali nuskristi iki 100 kilometrų, valdoma operatoriaus, arba iki 800 kilometrų autonominiu režimu.

Organizatorių nuotr.

IGORIO ONUČINO/TASS NUOTR.  "Rosneft" naftos perdirbimo gamykla Tuapsėje

Filmuotoje medžiagoje, kuri buvo nufilmuota Belgorodo srityje, matyti dronas, kuris savo kontūrais ir proporcijomis panašus į UJ-22 "Airborne", tačiau sunku nustatyti tikslų jo tipą.

Priešlėktuvinės gynybos darbą apsunkina ir tai, kad per reidą buvo naudojami tokie skirtingi dronai.

Faktas tas, kad kiekvienas iš šių taikinių pasižymi savitomis savybėmis.

Tu-141 yra didelis metalinis objektas, aiškiai matomas radarų ekranuose. Jis gali skristi nedideliame aukštyje ir gana dideliu greičiu. Jo ženklas ekrane atitiks reaktyvinį naikintuvą.

UJ-22 radarų ekranuose pastebėti daug sunkiau, nes jis pagamintas iš anglies pluošto, o transporto priemonė, kuri gana lėtai skrenda nedideliame aukštyje, yra prastai matoma antžeminiams lokatoriams.

Ukrainos ginkluotosios pajėgos susidūrė su tolimų bepiločių orlaivių paleidimo stebėjimo problema, kai Rusija pradėjo apšaudyti Ukrainos teritoriją Irano gamybos bepiločiais orlaiviais "Shahed-136".

Apie gaisrą Tuapsėje pranešta apie 2 val. nakties. Adygėjos vadovas sakė, kad maždaug tuo metu taip pat buvo užfiksuotas sprogimas netoli Naujojo kaimo.

Abiem atvejais, kaip spėjama, buvo panaudoti lėktuvai "Tu-141".

Pranešimai apie bepiločių orlaivių smūgius Belgorode pradėti gauti ankstesnį vakarą.

Kada buvo numuštas dronas Briansko srityje, nebuvo pranešta. Apie incidentus Maskvos ir Leningrado srityse pranešta antradienio rytą.

Tai, kad visi šie smūgiai vyko "bangomis", taip pat galėjo apsunkinti priešlėktuvinės gynybos darbą.

Jei iš tiesų buvo naudojami Tu-141 ir UJ-22, radarų ekrane jie atrodo skirtingai ir skrenda skirtingu greičiu - po kiekvienos bangos priešlėktuvinė gynyba galėjo pasirengti ieškoti tų transporto priemonių, kurios, kaip žinoma, dalyvavo ankstesniame paleidime.

Prie ko privedė "dronų ataka"?

Šio smūgio taikiniai lieka nežinomi. Matyt, tik vienas dronas sugebėjo pataikyti į taikinį - naftos saugyklą Tuapsėje. Maskvos srityje dronas nukrito netoli infrastruktūros objekto.

Kitus numušė oro gynybos ar elektroninės kovos sistemos arba jie nukrito dėl kokių nors kitų priežasčių, o apie svarbius objektus netoli smūgio vietų nepranešta.

Visų pirma buvo iškelta prielaida, kad Belgorode dronai tiesiog susidūrė su namais dėl navigacijos klaidų, o Maskvos regione nukritęs dronas buvo arba neteisingai nukreiptas, arba jam baigėsi degalai.

Smūgis turi psichologinį poveikį - atakos parodė, kad Ukraina tikriausiai turi priemonių smogti taikiniams Rusijos teritorijos gilumoje, o priešlėktuvinė gynyba ne visada sugeba su jais susidoroti.

Galiausiai yra ir dar vienas rezultatas, kurį galėjo duoti tokia ataka - per šį reidą buvo galima gauti informacijos apie priešlėktuvinės gynybos sistemų veikimą. Tai ypač pasakytina apie bepiločius orlaivius, kurie atakavo taikinius Tuapsėje ir Adygėjoje.

Jie yra netoli Juodosios jūros, virš kurios nuo pat Rusijos invazijos pradžios budi Vakarų žvalgybos lėktuvai.

Todėl antrinis tokių smūgių tikslas galėjo būti atskleisti oro gynybos sistemas - ypač radarų buvimo vietą.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder