Trūksta 33 minučių. Kaip saugumo tarnybos po apsinuodijimo Solsberyje ieškojo „Boširovo ir Petrovo“
Didžiosios Britanijos valdžios institucijos jau seniai kaltina tris rusus bandymu nunuodyti Skripalius.
Šie tikėtini Rusijos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos darbuotojai iš pradžių buvo žinomi kaip Aleksandras Petrovas, Ruslanas Boširovas ir Sergejus Fedotovas, tačiau vėliau žurnalistai išsiaiškino, kad tikrieji jų vardai buvo Anatolijus Čepiga, Aleksandras Miškinas ir Denisas Sergejevas).
Tačiau Dawn Sturgess apnuodijimo byloje nebuvo pateikti jokie kaltinimai.
Kaip teismo posėdžio metu paaiškino Murphy, taip atsitiko daugiausia dėl to, kad apsinuodijimo dieną Petrovas ir Boširovas 33 minutėms dingo iš stebėjimo kamerų akiračio.
Per tą laiką jie galėjo išmesti indą su nuodais, užmaskuotą kaip kvepalų buteliukas, kuriuo vėliau buvo nunuodyta Sturgess, tačiau tiksliai nežinoma, kur ir kaip jie tai padarė.
Sturgess draugas Charlie Rowley (kuris taip pat buvo paveiktas „Novičiok“, bet išgyveno) sakė, kad buteliuką rado labdaros šiukšliadėžėje, į kurią nepasiturintieji gali atnešti įvairių prekių ir maisto produktų.
Pasak Murphy, per tyrimą, kuris buvo pavadintas operacija „Caterva“ (žodis „caterva“ lotyniškai gali reikšti „žmonių grupė“), pavyko nustatyti Petrovo, Boširovo ir Fedotovo tapatybes.
Dėl to tyrėjai, dirbantys su Didžiosios Britanijos kontržvalgybos agentūra MI5, galėjo „gauti daug informacijos“, kad visiems trims būtų pateikti kaltinimai dėl apsinuodijimo Solsberyje, paaiškino Murphy.
Putinas bent jau leido mane nunuodyti, tvirtino Skripalis. Solsberyje prasidėjo Dawn Sturgess bylos dėl apsinuodijimo „Novičiok“ nagrinėjimas/
Kaip buvo ieškoma įtariamųjų
Kaip pasakojo Murphy, įtariamieji buvo GRU padalinio Nr. 29155 nariai: kalbame apie karinį padalinį Nr. 29155, Rusijoje geriau žinomą kaip 161-asis žvalgybos mokymo centras.
Dalis informacijos apie jų judėjimą buvo gauta iš populiarios viešbučių rezervavimo svetainės Booking.com pateiktų duomenų. Tokiu būdu policija nustatė viešbučius, kuriuose apsistodavo įtariamieji, ir galėjo sužinoti išsamią informaciją apie daugelį kitų operacijų, kurias jie vykdė visoje Europoje.
Be to, trijų rusų judėjimą patvirtino vaizdo kamerų įrašai ir jų mobilieji telefonai.
„Petrovas, Boširovas ir Fedotovas į Londoną atvyko 2018 m. kovo 2 d.
Tuo pačiu metu Fedotovas skrido į Hitrou oro uostą, o Petrovas ir Boširovas - į Gatviko oro uostą. Kovo 4 d. jie visi išvyko iš šalies.
Klausimynuose nurodyta, kad šie asmenys kirto sieną su 2017 m. gautomis Didžiosios Britanijos vizomis.
Murphy sakė, kad abu įtariamieji dėl apsinuodijimo Solsberyje lankėsi „žvalgybos tikslais“ dieną prieš S. Skripalio apnuodijimą, t. y. kovo 3 d.
Policija mano, kad visi trys įtariamieji susitiko Vaterlo stotyje Londone, o po to Petrovas ir Boširovas nuvyko į Solsberį.
Tačiau policija neturi dviejų įtariamųjų 2018 m. kovo 3 ar 4 d. mobiliųjų telefonų duomenų - t. y. dieną prieš apsinuodijimą ir kai S. Skripalis su dukra buvo rastas be sąmonės ant suoliuko Solsberio parke.
Boširovo telefonas buvo „atjungtas“, o Petrovo mobilusis telefonas buvo atjungtas Vaterlo rajone, sakė Murphy, pridurdamas, kad, jo nuomone, tai buvo padaryta siekiant „nesusieti jų su šia kelione ir (arba) Solsberiu“.
Tyrimui buvo pateikta vaizdo kamerų medžiaga, kurioje užfiksuoti Petrovas ir Boširovas kovo 3 d. Solsberyje, taip pat maršrutas, kuriuo jie tariamai važiavo.
Filmuotoje medžiagoje matyti, kad kartkartėmis abu įtariamieji žiūrėjo į savo telefonus. Murphy mano, kad jie galėjo naudotis šiais prietaisais navigacijai, tačiau ryšys su mobiliojo ryšio bokštais buvo nutrūkęs.
„Ten yra garsi katedra": Petrovas ir Boširovas papasakojo apie savo kelionę į Solsberį
Vėliau, duodami interviu Rusijos propagandistei Margaritai Simonjan, Petrovas ir Boširovas sakė, kad į Solsberį vyko apžiūrėti garsiosios 123 metrų aukščio katedros.
Tačiau policija mano, kad jie niekada nesilankė katedroje, o nuvyko į Christie Miller Road rajoną, kuriame gyveno Skripaliai.
Kovo 3 d. Petrovas ir Boširovas grįžo į stotį, o tada pėsčiomis nuėjo atgal į Skripalių namus.
Murphy mano, kad kovo 3 d. į Solsberį buvo nuvykta „žvalgybos tikslais“, siekiant susipažinti su Skripalių gyvenamosios vietos vieta ir maršrutais į kitas miesto dalis bei geležinkelio stotį.
Susitikimas su „Fedotovu“ Londone
Tyrimo duomenimis, tą dieną grįžę į Londoną Petrovas ir Boširovas nuvyko į Bond Street rajoną, kur vėl susitiko su „Fedotovu“.
Pasak Murphy, „Fedotovo“ vaidmuo buvo „būti savotišku koordinatoriumi arba bent jau tuo, kuris teikia paramą“.
Buteliukas su „Novičiok“, dėl kurio žuvo Dawn Sturgess, atrodė kaip įprasti kvepalai - atrodė kaip „Nina Ricci“ dėžutė ir buteliukas.
Kaip jis pateko į Jungtinę Karalystę, nežinoma, sakė Murphy, bet manė, kad „visai įmanoma“, jog „Fedotovas“, kuris buvo Londone, o ne Solsberyje, perdavė nervus paralyžiuojančią medžiagą „Petrovui“ ir „Boširovui“.
Kitą dieną, kovo 4 d., Petrovas ir Boširovas vėl nuvyko į Solsberį. Būtent tada, pasak Murphy, nuodais buvo užtepta ant Skripalių namų durų rankenos, o tyrimui buvo parodyta vaizdo kamerų įrašai, kuriuose užfiksuotas jų judėjimas.
Apsinuodijimo dieną abu į Solsberį keliaujantys agentai išsiregistravo iš viešbučio „City Stay“, esančio Bow rajone Rytų Londone. Po dviejų mėnesių prie jų kambario kriauklės ir lango rasta „Novičiok“ pėdsakų.
Paslaptingos 33 minutės
Apsinuodijimo dieną Solsberyje esančioje „Christie Miller Road“ aikštelėje 15 minučių neveikė vaizdo stebėjimo kameros. Policija mano, kad „Novičiok“ buvo užtepta ant Skripalių namų lauko durų rankenos tarp 12:00 ir 12:15, t. y. per šią kamerų pauzę.
Tada įtariamieji grįžo į Solsberio miesto centrą, bet po to vėl 33 minutėms dingo iš vaizdo kamerų.
Policija mano, kad būtent šiuo laikotarpiu jie išmetė indą su nuodais - tais pačiais nuodais, kuriais vėliau buvo apnuodyta Dawn Sturgess. Tačiau nėra tiksliai žinoma, kokiu maršrutu Petrovas ir Boširovas važiavo per tą pusvalandį.
Vaizdo stebėjimo kamerų įrašai rodo, kad prieš įlipdami į 14.33 val. traukinį į Londoną, Petrovas ir Boširovas ėjo pro stotį ir grįžo į Devizes Road, prie pat Christie Miller Road.
Tai būtų buvę kaip tik tuo metu, kai Skripaliai išėjo iš namų, t. y. tokiu būdu agentai galėjo įsitikinti, kad jų planas pavyko.
Policija mano, kad visi trys įtariamieji šiuo metu yra Rusijoje, su kuria Didžioji Britanija nėra sudariusi ekstradicijos sutarties. Tai reiškia, kad yra mažai galimybių juos pristatyti į Jungtinę Karalystę teismui.
Jungtinėje Karalystėje visi trys kaltinami sąmokslu nužudyti, pasikėsinimu nužudyti, tyčiniu sunkiu kūno sužalojimu ir cheminio ginklo panaudojimu. Visi šie kaltinimai susiję su Skripalių, o ne Dawn Sturgess apnuodijimu.
Šiuo metu vyksta teismo posėdis dėl D. Sturgesso mirties.
Rusija nuosekliai neigia prisidėjusi prie apsinuodijimo Solsberyje.
Šaltinis: press.lv
Rašyti komentarą