„The Moscow Times": Kremlius nurodė visoje Rusijoje parengti slėptuves nuo bombų

Visoje Rusijoje pradėtos tikrinti ir remontuoti slėptuvės nuo bombų pagal Kremliaus nurodymą atnaujinti griūvančią sovietmečio infrastruktūrą. Keletas esamų ir buvusių pareigūnų sakė laikraščiui "The Moscow Times".

Rusijoje yra tūkstančiai bunkerių, įtvirtintų rūsių ir kitų saugių slėptuvių, kurių daugelis dešimtmečius buvo užkonservuotos.

Tačiau tęsiantis karui Ukrainoje vietos valdžios institucijos pradėjo leisti šimtus milijonų rublių, kad jie vėl taptų tinkamos naudoti.

"Sprendimą patikrinti slėptuvių tinklą vyriausybė priėmė dar pavasarį", - sakė vienas Rusijos pareigūnas, remdamasis informacija apie vyriausybės posėdžius šiuo klausimu.

- Įsakymas pradėti plataus masto patikrinimą ir valymą buvo duotas Nepaprastųjų situacijų ministerijai, Gynybos ministerijai ir [kitoms] civilinėms ministerijoms."

Nors Rusijos pareigūnai viešai nepaskelbė apie nacionalinę kampaniją, kurios tikslas - atnaujinti slėptuves nuo bombų, pareigūnai teigia, kad ji vykdoma jau kelis mėnesius.

"The Moscow Times" kalbėjosi su keturiais dabartiniais ir buvusiais Rusijos pareigūnais, kurie patvirtino, kad modernizacija vykdoma Maskvos nurodymu.

Patikrinimai ir remontas prasidėjo po invazijos į Ukrainą 2022 m. vasarį ir tęsis iki 2023 m., sakė dabartinis pareigūnas, pageidavęs likti anonimu.

Visų pirma Krasnodaro krašto valdžios institucijos šiemet išleis daugiau nei 6 mln. rublių slėptuvėms nuo bombų remontuoti, Nižnij Novgorodas - 50 mln. rublių, o Riazanė - 1 mln. rublių.

Praėjusį mėnesį Kazanės valdžia pranešė, kad apie 30 proc. miesto bombų slėptuvių yra netinkamos gyventi žmonėms. Jie pažadėjo patikrinti, ar galima miesto metro panaudoti kaip prieglaudą.

Apie tai, kad Maskva davė nurodymą atnaujinti slėptuves nuo bombų, dienraščiui "The Moscow Times" patvirtino ir vieno iš Rusijos tolimųjų rytų regionų, esančio už daugiau nei 7 000 km nuo fronto linijos, administracijos aukšto rango pareigūnas.

"Iš Maskvos buvo gautas nurodymas visur atlikti šiuos darbus - apžiūrą ir remontą", - sakė jis.

Problema ta, kad dauguma šalies slėptuvių nuo bombų, kurias pagal įstatymus turėtų prižiūrėti vietos valdžios institucijos, nuo Sovietų Sąjungos žlugimo yra avarinės būklės arba apleistos.

"Jų [slėptuvių nuo bombų] neprireikė žlugus Sovietų Sąjungai.

Tačiau dabar, atsižvelgiant į padėtį fronto linijoje, Kremlius įsakė juos visus sutvarkyti", - laikraščiui "The Moscow Times" sakė vieno iš vakarinių Rusijos regionų pareigūnas.

Бомбоубежище в Норильске.  Денис Кожевников / ТАСС

Bombų slėptuvė Norilske. Denisas Koževnikovas / TASS

"Po mobilizacijos [slėptuvių nuo bombų atnaujinimas] atrodo kaip priverstinė priemonė ir netgi kaip valstybės rūpesčio paprastais žmonėmis išraiška", - sako nevyriausybinės organizacijos "International Crisis Group" vyresnysis analitikas Olegas Ignatovas.

Politikos analitikas Abbasas Galliamovas priduria, kad kai kuriuos bandymus modernizuoti slėptuves nuo bombų inicijavo vietos valdžios institucijos, norėdamos padaryti įspūdį savo viršininkams.

"Kiekvienas biurokratas stengiasi atitikti darbotvarkę taip, kaip jam atrodo", - sakė jis laikraščiui "The Moscow Times".

- "Tai būdas apsisaugoti nuo galimų didžiųjų viršininkų pretenzijų: "Kodėl nesate pasiruošę? Ar nematote, kas vyksta?!".

Viešųjų pirkimų portale paskelbta šimtai konkursų, skirtų atnaujinti slėptuves nuo bombų visos šalies regionuose.

Sutartys apima ventiliacijos remontą, hidroizoliaciją, durų keitimą, oro filtro ir apšvietimo įrengimą.

Pavyzdžiui, lapkričio mėn. buvo paskelbtas konkursas dėl Samaros srities slėptuvės nuo bombų hidroizoliacijos darbų už 3,8 mln. rublių.

Praėjusį mėnesį Petrozavodsko valdžia pranešė, kad tik aštuntadalis miesto gyventojų gali tilpti viešose slėptuvėse nuo bombų.  

Šį trūkumą iš dalies gali lemti tai, kad daugelis sovietmečiu pastatytų slėptuvių buvo parduotos arba išnuomotos privačioje rinkoje.

Pavyzdžiui, praėjusių metų pabaigoje Petrozavodske už 15 mln. rublių buvo parduotas restauruotas Šaltojo karo laikų bunkeris rausvomis sienomis ir senoviniais šviestuvais.

Kai kuriais atvejais tokie sandoriai buvo pripažinti neteisėtais.

Pavyzdžiui, praėjusią vasarą Permės miesto teismas Urale iškėlė baudžiamąją bylą verslininkui už tai, kad jis bombų slėptuvę naudojo kaip sandėlį ir joje neįrengė sandarių durų, oro filtrų ir vandentiekio, pranešė vietos žiniasklaida.

Vienas buvęs pareigūnas, kuris kalbėjosi su "The Moscow Times", valstybės susidomėjimą bombų slėptuvėmis sieja su padidėjusia branduolinio karo baime po to, kai V. Putinas vasario pabaigoje įsakė įvesti Rusijos branduolinių pajėgų "aukštą parengtį".

"["Aukšta parengtis"] yra tik ledkalnio viršūnė.

Bombų slėptuvės ir kiti civilinės gynybos objektai yra povandeninė jo dalis", - sakė į pensiją išėjęs pareigūnas.

Kai kuriais atvejais vietos valdžios institucijos, siekdamos išvengti panikos, bandė sumenkinti slėptuvių nuo bombų remonto svarbą.

Pavyzdžiui, Saratovo srities, esančios už kelių šimtų kilometrų nuo fronto linijos, pareigūnai gruodį pradėjo vadinti slėptuves nuo bombų "giluminiais būstais".

O Nižnij Tagile pakeliui į bunkerius buvo atvirai įrengtos rodyklės.

Выставленное на продажу бомбоубежище в Петрозаводске. авито.ру

Petrozavodske parduodama slėptuvė nuo bombų. avito.ru

Дверь в бомбоубежище в Москве.  Агентство «Москва»

Maskvoje esančios slėptuvės nuo bombų durys. Agentūra Maskva

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder