Taivanas teigia, kad per galimą imituojamą ataką pastebėti keli Kinijos orlaiviai ir laivai
Ministerija teigė, kad kai kurie orlaiviai ir laivai kirto jautrią Taivano sąsiaurio vidurio liniją, skiriančią salą nuo žemyninės Kinijos dalies.
"Mūsų kariuomenė, reaguodama į susidariusią padėtį, transliavo perspėjimus, dislokavo kovinį oro patruliavimą ir karinio jūrų laivyno laivus bei aktyvavo sausumos raketų sistemas", - sakė ministerija.
Kinija kol kas nepateikė jokių pareiškimų apie šeštadienį vykusių karinių pratybų tikslą.
Ši žinia pasirodė po to, kai Kinija nuo ketvirtadienio surengė keletą karinių pratybų aplink Taivaną po prieštaringai vertinamo JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizito į savivaldžią demokratinę salą šios savaitės pradžioje.
Kinijos komunistų partija Taivaną laiko savo teritorija, nors niekada jos nekontroliavo, ir jau seniai žada "suvienyti" salą su Kinijos žemynine dalimi - prireikus, jėga.
N. Pelosi nepaisė įnirtingo Kinijos pasipriešinimo jos vizitui ir antradienį vakare nusileido Taipėjuje, kur vyko jos kelionė po Aziją, kuri baigėsi penktadienį paskutiniu sustojimu Japonijoje.
Didėjant įtampai Kinija siunčia karo laivus ir lėktuvus netoli Taivano, o Japonijoje kyla pavojus
Tačiau visos jos vizito pasekmės išryškėjo tik dabar, kai Kinija sustabdė bendradarbiavimą įvairiais klausimais, pablogino ir taip įtemptus JAV ir Kinijos santykius ir suintensyvino pratybas danguje ir vandenyse aplink Taivaną.
Taivano gynybos ministerijos duomenimis, penktadienį Taivano sąsiauryje buvo užfiksuoti 68 Kinijos karo lėktuvai.
Iš jų 49 įskrido į Taivano oro gynybos identifikavimo zoną - oro erdvės buferinę zoną, paprastai vadinamą ADIZ.
Tai buvo vos keli lėktuvai, palyginti su praėjusių metų rekordu, kai tą pačią dieną į ADIZ įskrido 56 Kinijos karo lėktuvai.
Devyniolika karo lėktuvų penktadienį taip pat kirto Taivano sąsiaurį skiriančią vidurio liniją, pranešė ministerija.
Ketvirtadienį Kinija paleido 11 balistinių raketų - kai kurios iš jų praskrido virš Taivano salos ir nukrito Japonijos išskirtinėje ekonominėje zonoje, todėl Tokijas pateikė oficialų skundą Pekinui.
Tai buvo pirmas kartas, kai Kinija pasiuntė raketas virš salos.
Taip pat ketvirtadienį du Kinijos bepiločiai orlaiviai praskrido netoli Japonijos Okinavos prefektūros, todėl Japonijos oro savigynos pajėgos, reaguodamos į tai, paleido naikintuvus.
Pasak Kinijos valstybinės žiniasklaidos, planuojama, kad pratybos Pekine tęsis iki sekmadienio vietos laiku.
Japonija ir kitos Didžiojo septyneto šalys paragino Kiniją nutraukti pratybas sąsiauryje ir išlaikyti status quo regione.
Karinės pratybos patvirtina negailestingą Kinijos žinią Taivano sąsiauryje
Pekinas į tai atsakė diplomatinėmis priemonėmis - atšaukė būsimus Kinijos ir JAV gynybos vadovų pokalbius telefonu, kasmetinius abiejų šalių karinių jūrų pajėgų susitikimus ir planuotus Kinijos ir Japonijos pareigūnų susitikimus.
Penktadienį Kinijos užsienio reikalų ministerija paskelbė daugybę atsakomųjų priemonių prieš JAV, įskaitant sankcijas N. Pelosi ir jos artimiausiems šeimos nariams.
Kinija taip pat sustabdė dvišales derybas dėl klimato kaitos; bendradarbiavimą nelegalių imigrantų repatriacijos, tarptautinių nusikaltimų ir operacijų su narkotikais srityje; teisinę pagalbą baudžiamosiose bylose.
Baltieji rūmai penktadienį apkaltino Kiniją, kad nutraukdama bendradarbiavimą klimato srityje ji "baudžia visą pasaulį", o Gynybos departamentas pareiškė, kad Kinija "nusprendė perdėtai reaguoti ir pasinaudoti pranešėjos vizitu kaip pretekstu padidinti provokacinę karinę veiklą Taivano sąsiauryje ir aplink jį".
Nacionalinio saugumo tarybos ryšių koordinatorius Johnas Kirby sakė, kad ne visi JAV ir Kinijos ryšiai buvo nutraukti ir kad tam tikri kanalai tarp vyresniųjų vadovų liko atviri, tačiau pridūrė, kad sustabdymas vis tiek buvo "neatsakingas veiksmas".
Rašyti komentarą