Sprogusiame Černobylio atominės elektrinės energobloke reakcijos vyks dar tūkstančius metų

Sprogusiame Černobylio atominės elektrinės energobloke reakcijos vyksta ir vyks dar tūkstančius metų, teigia Rusijos branduolinės fizikos specialistai. Tiesa, pasak jų, pavojaus šie procesai nekelia.

Tokius teiginius ekspertai išsakė komentuodami žurnale „Science" pateiktą Ukrainos specialistų nuomonę apie tai, kad Černobylyje bręsta nauja avarija. Perspėjimai pasirodė po to, kai vienoje iš buvusios AE patalpų davikliai užfiksavo augantį neutronų kiekį.

„Ukrainiečių mokslininkų straipsnyje nurodoma, kad fiksuojama daugiau neutronų ir tai galėjo lemti keletas priežasčių", - patikslino Branduolinės fizikos ir technologijų instituto direktoriaus pavaduotojas Georgijus Tichomirovas.

Jo nuomone, prie minėtų priežasčių galima priskirti į koriumą (lavą primenantis branduolinio reaktoriaus turinio lydinys) patekusį vandenį arba, priešingai, jį supusių medžiagų išsausėjimą, kas lėmė tuštumų, per kurias neutronai sparčiau patenka į aplinką, susidarymą. Nepaisant to, mokslininko vertinimu, nekorektiška būtų kalbėti apie radikalius situacijos pokyčius.

Sankt Peterburgo politechnikos universiteto Aukštosios atominės ir šiluminės energetikos mokyklos profesorius Jevgenijus Fedorovičius irgi buvo įsitikinęs, kad į sarkofago vidų pateko neutronų susidarymui būtinas vanduo.

„Tam, kad vyktų atominė reakcija, būtina kritinė branduolinio kuro masė ir kritinės jos apimtys. Energobloko viduje tai galėjo išlikti. Labai tikėtina, kad ten prasidėjo pati save skatinanti grandininė reakcija", - savo mintį patikslino ekspertas.

Kiek kitokią poziciją išsakė Rusijos mokslų akademijos Saugaus atominės energetikos vystymo instituto direktoriaus pavaduotojas Igoris Lingė. Jo nuomone, reikalas ne neutronų srauto pokytyje, o tame, kuri jų dalis yra registruojama. Ekspertas patikslino - davikliai sumontuoti per tam tikrą atstumą nuo kuro masės. Juos pasiekia ne visi neutronai, nes daugelį jų sulėtina vanduo. Jeigu vandens nebeliko, tai sudarė prielaidą ne faktiniam neutronų skaičiaus, o daviklius pasiekiančio jų kiekio didėjimui.

Be to, specialistų vertinimu, net jeigu padidėtų ir faktinis neutronų kiekis, pavojaus saugumui tai nekeltų.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder