Seksualinis priekabiavimas

Septynios Latvijos Muzikos akademijos studentės pasiskundė dėl dėstytojų seksualinio priekabiavimo

Latvijos televizijos laida "Kultūrinis šokas" sulaukė septynių Jāzepo Vitolio Latvijos muzikos akademijos studenčių liudijimų apie dėstytojų seksualinį priekabiavimą, - skelbia press.lv

 

Muzikos akademijos rektorius Guntars Pranis atsisakė duoti interviu laidai, apsiribodamas rašytiniu pranešimu, kuriame paragino studentes pranešti jam arba kitiems patikimiems asmenims.

Kai kurios studentės papasakojo praeities situacijas. Akademijos pareigūnai jau ne vienerius metus gauna skundų dėl atskirų dėstytojų, kurie ir toliau dirba.

Ekrano nuotr.
Asociatyvi  nuotr.

Priverstinis bučiavimasis; pabudimas dėstytojo lovoje

"Viskas pasiekė tokį lygį, kad vieną rytą atsibudau, o mano dėstytojas gulėjo šalia manęs.

Atvėriau akis ir norėjau tiesiog dingti iš šio pasaulio. Dar niekada nesijaučiau taip siaubingai.

Nenorėjau jo daugiau niekada matyti, bet tą vakarą sutikau jį akademijoje ir pajutau paniką.

Daugiau niekada nevaikščiojau į jo paskaitas, man kažkaip pavyko išlaikyti egzaminą...

Buvo bjauru - jis tiek daug metų vyresnis už mane. Visiškai nesuprantu, kas dedasi jo galvoje ir kodėl jis taip pasielgė", - laidoje pasakoja vienas iš studentų.

Jis apgailestauja dėl to, kas įvyko.

Jauna moteris supranta, kad tai iš tiesų nebuvo išprievartavimas ir kad dėstytojas pasinaudojo situacija, kai ji buvo apsvaigusi, tačiau kito studento atveju jau kalbama apie seksualinį smurtą: "Be tironijos ir manipuliacijos, buvo ir tas fizinis kontaktas.

Konkretus katedros vedėjas sugriebė man už galvos, prisitraukė ją prie lūpų, prievarta įkišo liežuvį. Visa tai vyko per didelę prievartą. Ir tuomet aš jį sustabdžiau."

Per savaitę "Culture Shock" gavo septynių studenčių liudijimus apie atskirus akademijos dėstytojus.

Keletas pasakojimų susiję su tuo pačiu asmeniu: "Viskas prasidėjo nuo žinučių "Messenger", komentarų apie mano veiksmus, aš, žinoma, jaučiausi labai nepatogiai ir norėjau kristi po žeme, nes kai buvo siunčiamos šios žinutės, mes buvome tame pačiame kambaryje ir jis stebėjo mano reakciją į šią žinutę.

Paskui pasipylė kvietimai susitikti, kurių, žinoma, atsisakiau".

Kitos aukos liudijimas: "Merginos iš kitų kursų jau buvo mane įspėjusios, kad nedėvėčiau trumpų sijonų ir nedažyčiau lūpų raudonai, bet jis vis tiek rašo pirmas, ir greičiausiai jis jau matė jus internete.

Taip ir atsitiko - jis jau atsakinėjo man reakcijomis instagrame - širdelėmis, komplimentais, atsakymais į storius.

Buvo ir kvietimų susitikti - buvo bjauru skaityti, kad.....

O tu vis klausinėji savęs, kodėl tau taip nemalonu? Gal instruktorius tiesiog draugiškas, gal jis puikus menininkas - gal tai svarbu rezultatui? Galbūt jūs ką nors perdedate ar neteisingai suprantate?"

Studentai dažniausiai tylėjo, tačiau buvo atvejų, apie kuriuos vadovybė žinojo

Ekrano nuotr.
Asociatyvi  nuotr.

Kai kurie Muzikos akademijos dėstytojai daugelį metų seksualiai priekabiavo prie studentų. Dauguma aukų tylėjo, nes bijojo.

"Kaip žinote, Latvija yra maža šalis, kurioje vienas neteisingas veiksmas gali sugriauti tavo karjerą ir reputaciją.

Be to, jei pažiūrėsime, mano žodis ir jo žodis nesulyginami, todėl jau atsiranda baimė, kad manimi nepatikės, o paskui supranti, kad tas žmogus turi patirties ir kažkaip žino, kaip išsisukti iš padėties.

Daromos konkrečios užuominos apie pasekmes, ir tada tikrai atsiranda baimė, kaip tai paveiks mano tolesnį gyvenimą.... Ir, žinoma, manau, kad ne visiems lengva viešai pripažinti save auka, nes dalis visuomenės bandys įžvelgti mano kaltę", - sako vienas studentas.

Kita studentė mano, kad skundimasis nepadės: "O kam aš tai papasakosiu - kitiems mokytojams, vadovybei?

Kokia prasmė? Ir kas manimi apskritai patikės?

Pažįstu merginų, kurioms buvo įvairių situacijų - mokytojų žinutės, kvietimai susitikti, paliepimai.... Nė viena iš jų nieko nesakė akademijai, nes kokia prasmė?

Tikriausiai nėra tikėjimo, kad ji ką nors padarys.

Nes akademijoje vis dar dirba įvairūs žmonės, kai kurie iškrypėliai iš mano tėvų mokyklos laikų. Ir ar kas nors ką nors dėl to padarė?"

Vis dėlto yra studentų, kurie kreipėsi pagalbos į Muzikos akademijos rektorių Guntarą Pranį: "Kai situacija paaštrėjo, pablogėjo ir pasijutau visiškai bejėgė, kreipiausi į akademijos rektorių ir papasakojau apie susidariusią situaciją, prašydama padėti ją išspręsti.

Reikėtų pažymėti, kad mano situacijos sprendimas iš dalies buvo rastas, tačiau tai netrukdo panašioms istorijoms tęstis ir šiandien. Todėl nei tada, nei dabar nesijaučiu saugi".

Viena iš studenčių "Culture Shock" rašo, kad jos tėvai, išleisdami dukrą į universitetą, gali tik tikėtis, kad niekas kitas prie jos nepriekabiavo: "Ar tai priimtina būsimų studentų tėvams? Atiduoti vaiką į įstaigą, kurioje jie tikriausiai nebus apsaugoti, jei kas nors panašaus nutiks, o stengsis tyliai ir teisingai viską sušluoti po kilimu."

Rašytoja Inga Gayle teigia, kad tai yra mūsų visuomenės problema: "Mes tikrai norime tai paslėpti po kilimu, po spinta.

Nenorime apie tai kalbėti, nes visa mūsų visuomenės struktūra daugiausia pagrįsta moterų objektyvizavimu ir tuo, kad moterys atlieka tam tikrą funkciją. Ir kadangi į tai mažai žiūrima ir apie tai mažai kalbama, mes norime, kad tai tęstųsi, nes "tai vyko taip gerai.... "".

Organizatorių nuotr.
Asociatyvi VDU nuotr.

Akademijos rektorius vengia tiesioginių klausimų

Neoficialiomis žiniomis, Muzikos akademijos vadovybė ne kartą girdėjo apie bent vieno dėstytojo veiksmus. Anete Ilves, ombudsmeno tarnybos diskriminacijos prevencijos skyriaus vadovė, mano, kad jei tai tiesa, tai meta šešėlį ant akademijos vadovybės:

"Žinoma, aš spėlioju, nes mes nieko nevertinome, negavome informacijos ir t. t., bet jei pažeidimai yra žinomi ir jau daug metų nieko nesprendžiama, tai iš esmės reiškia, kad vadovybė jau palaiko tokius veiksmus."

Nors "Culture Shock" siūlė įvairius interviu variantus, Muzikos akademijos rektorius Guntaras Pranis atsisakė kalbėti prieš kamerą, iki galo nepaaiškinęs priežasčių, kodėl savo nuomonę išsakys tik raštu.

Studentai, nusprendę kalbėtis su "Culture Shock", yra labai išsigandę, nors ir yra anonimiški.

Akademijos valdyba laidai sakė, kad sušaukusi neeilinį posėdį nusprendė nuo pirmadienio įvesti naują anoniminę anketą, kad mokiniai galėtų anonimiškai skųstis tiesiogiai valdybai.

Ekrano nuotr.
Asociatyvi 15min.lt nuotr.

"Culture Shock" žino kaltininkus, bet reikia daugiau įrodymų

Organizacija "Culture Shock" turi nusikaltėlių pavardes. Jie kol kas nebus viešinami dėl įrodymų trūkumo, jei vyktų teismas. Tačiau visų merginų pareiškimai bus perduoti ombudsmeno tarnybai.

Biuro atstovė Anete Ilves ragina nukentėjusias studentes kreiptis, kad būtų surinkti reikalingi įrodymai: 2020 m. Holivudo filmų prodiuseris Harvey Weinsteinas buvo pripažintas kaltu dėl seksualinės prievartos ir išžaginimo ir nuteistas 23 metus kalėti.

Prieš šešerius metus režisierius Jonsas Vaitkus buvo pašalintas iš Lietuvos muzikos ir teatro akademijos už seksualinį priekabiavimą prie studentų.

Vargu ar Latvijos muzikos ir teatro akademijai neveiklumo atveju užteks kilimų, po kuriais būtų galima "sumesti" visų nukentėjusiųjų parodymus.

Ekrano nuotr.
Asociatyvi  nuotr.

 

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder