Rusija, padedant Maldyvams, perka puslaidininkių už dešimtis milijonų dolerių
Per tą laiką per Maldyvus į Rusiją buvo išsiųsta apie 400 000 puslaidininkių už 53,6 mln. dolerių, teigia leidinys, remdamasis Rusijos muitinės duomenimis, gautais iš Indijos tyrimų bendrovės "Export Genius".
Į juos įeina siuntos, kurių vertė 50 000 JAV dolerių ir daugiau.
Tai sudaro 19 proc. viso 2021 m. Maldyvų prekių eksporto, kuris, JT vertinimu, siekė 280 mln. dolerių.
Pasiekus šį rezultatą, paaiškėjo, kad salų valstybė tapo antrąja puslaidininkių tiekėja Rusijai po Kinijos, atsižvelgiant į Honkongą, nors prieš metus šių produktų praktiškai netiekė.
Tai ypač stebina, nes puslaidininkių rinkos Maldyvuose apskritai nėra, Nikkei Asia cituoja Omdia vyresnįjį direktorių-konsultantą Akira Minamikawa.
Iki "specialiosios operacijos" didžiausi puslaidininkių eksportuotojai į Rusiją buvo Kinija, Malaizija, Taivanas, Vietnamas ir Pietų Korėja.
Sankcijos viską pakeitė: JAV, ES ir jų sąjungininkės uždraudė parduoti Rusijai viską, kas naudojama karinėje pramonėje, įskaitant elektroniką.
Nors Kinija, Malaizija ir Vietnamas prie sankcijų neprisijungė, tiesioginis elektronikos tiekimas iš šių šalių į Rusijos Federaciją nebuvo sankcionuotas.
JAV, kuri anksčiau buvo viena iš dešimties didžiausių eksportuotojų, visiškai nustojo eksportuoti.
Tačiau, kaip "Nikkei" sakė šaltinis vienoje iš laivybos bendrovių, puslaidininkių pristatymą iš JAV į Rusiją galima suorganizuoti, jei gavėju nurodoma Maldyvų prekybos ar ekspedijavimo bendrovė.
Kaip išsiaiškino leidinys, beveik visi elektroniniai komponentai iš Maldyvų į Rusiją buvo gabenami pagal perkrovimo schemą, t. y. jie nebuvo išmuitinti saloje.
JAV valdžios institucijos jau yra atkreipusios dėmesį į Maldyvų vaidmenį apeinant antirusiškas sankcijas: 2022 m. gegužę JAV prekybos departamentas apkaltino Maldyvų bendrovę "Intermodal Maldives" remiant orlaivių komponentų eksportą į Rusiją.
Puslaidininkių siuntos iš Maldyvų smarkiai išaugo 2022 m. gegužę - po to, kai "Aeroflot" atnaujino tiesioginius reguliarius skrydžius iš Maskvos į valstybės sostinę Malę, pažymi Nikkei Asia.Valstybinės oro linijų bendrovės lėktuvai galėtų tapti puslaidininkių gabenimo priemone.
Nė viena iš 14 puslaidininkius į Rusiją siuntusių bendrovių nėra įsikūrusi Maldyvuose.
Daugiausia mikroschemų - apie 40 mln. dolerių - į Rusiją išsiuntė Londone įregistruota Mykines Corp.
Financial Times skaičiavimais, iki 2023 m. balandžio mėn. ši bendrovė į Rusiją išsiuntė elektronikos už 1,2 mlrd. dolerių.
Antroje vietoje tarp importuotojų yra Honkonge įsikūrusi bendrovė Pixel Devices.
Jos atstovas patvirtino, kad ji dirba su Rusijos klientais, tačiau pabrėžė, kad visos jos operacijos griežtai atitinka Honkongo įstatymus ir nieko nepažeidžia.
Puslaidininkiai ir mikroschemos yra vieninteliai prekių kodai, kurių siuntos į Rusiją nuo sankcijų įvedimo ne sumažėjo, o netgi padidėjo, rodo mokslininkų grupės tyrimas, taip pat paremtas Rusijos muitinės duomenimis.
"Jie sudaro tik 1 proc. viso Rusijos importo vertės, tačiau yra labai svarbūs kelioms pramonės šakoms, įskaitant karinę", - teigiama jų dokumente.
Per visus 2022 m. Rusijos mikroprocesorių ir puslaidininkių importas padidėjo nuo 1,82 mlrd. iki 2,45 mlrd. dolerių, pažymima kitame mokslininkų tyrime.
Rašyti komentarą