Rusija netenka didžiausio partnerio Vidurinėje Azijoje: Kazachstanas paskelbė apie strateginį bendradarbiavimą su JAV

(2)

Didžiausia posovietinės Vidurio Azijos ekonomika ir pagrindinė Kremliaus karinio bloko CSTO narė žengia žingsnį tolyn nuo Rusijos, kuri po invazijos į Ukrainą tapo toksišku pasaulio paribiu.

Kazachstanas ketina plėtoti strateginį bendradarbiavimą su JAV ir Vakarais, sakė Kazachstano prezidentas Kasimas-Žomartas Tokajevas per susitikimą su Astanoje viešinčiu valstybės sekretoriumi Anthony Blinkenu.

"Esame pasirengę toliau plėtoti šį bendradarbiavimą", - sakė K. Tokajevas ir pridūrė, kad yra dėkingas Amerikos valdžios institucijoms už "nepriklausomybės, teritorinio vientisumo ir suverenumo palaikymą".

A. Tokajevas sakė, kad Kazachstanas atkreipia dėmesį į "patikimą" ir ilgalaikę partnerystę saugumo, energetikos, prekybos ir investicijų srityse.

JAV savo ruožtu ketina investuoti į naudingųjų iškasenų žvalgybą Kazachstane.

Pasak respublikos Pramonės ir infrastruktūros plėtros ministerijos spaudos tarnybos, atitinkamą memorandumą pasirašė Pramonės ir infrastruktūros plėtros ministerijos Geologijos komiteto pirmininkas Jerlanas Akbarovas ir ambasadorius Danielis Rosenblumas.

Be Tokajevo, Astanos mieste Blinkenas susitiko su kitų Vidurinės Azijos šalių - Kirgizijos, Tadžikistano, Turkmėnistano ir Uzbekistano - vadovais ir atskirai planuoja apsilankyti Taškente.

Džo Baideno (Joe Biden) administracijos tikslas - sustiprinti savo įtaką regione ir įtikinti buvusias sovietines respublikas nepadėti Kremliui apeiti sankcijų, laikraščiui "The Wall Street Journal" sakė su tuo susipažinę pareigūnai.

Per pastaruosius metus A. Tokajevas lankėsi Turkijoje, Saudo Arabijoje, Katare ir JAE, kad užmegztų prekybinius ryšius ir pritrauktų investicijų.

Kazachstanas taip pat siekia pakeisti Rusiją Europos naftos rinkoje, be kita ko, apeidamas Rusijos infrastruktūrą. Lapkritį Astana paskelbė, kad padidins Kaspijos jūros naftos eksportą 1,5 mln. tonų naftotiekiu Baku-Džeichanas.

Tokajevas teigė, kad ilgainiui šiuo naftotiekiu tiekimas gali padidėti iki 20 mln. tonų.

Kazachstano vyriausybė taip pat pasirašė sutartį su Vokietijos "Svevind Energy Group" dėl vienos didžiausių pasaulyje ekologiško vandenilio gamyklų statybos.

Pagal planą per 10 metų ji galės patenkinti penktadalį Europos naujojo kuro importo poreikių.

Tokia pozicija patinka Vašingtonui, kuris manė, kad tai galimybė sustiprinti savo pozicijas regione, glaudžiai susijusiame su Rusija ir užmezgusiame ryšius su Kinija.

JAV administracija paskatino Kazachstano veiksmus, WSJ sakė pareigūnai.

Anksčiau Vašingtonas, išduodamas leidimus, padėjo Kazachstano nuosavybėn perduoti tris vietinius sankcionuotų Rusijos bankų padalinius.

Šaltinis: moscowtimes

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder