Rusija

Rosstatas įspėja apie grėsmę, kad Rusijos gyventojų skaičius sumažės iki XIX a. lygio

(2)

Per ateinančius du dešimtmečius Rusija tikriausiai išmirs vidutiniškai daugiau nei 800 000 žmonių per metus, o iki XXI a. vidurio ji gali netekti 15,1 mln. nuolatinių gyventojų, - skelbia moscowtimes.

Pasak RBC, tokia yra "Rosstat" "neigiama" prognozė, paskelbta greta "bazinio" scenarijaus, kuris buvo pristatytas spalio mėnesį ir kuriuo remiantis buvo išdėstytas šalies pensijų ir išmokų vaikams biudžetas.

Remiantis "bazine" prognoze, natūralus gyventojų skaičiaus mažėjimas Rusijoje 2023-2046 m. vidutiniškai sudarys apie 500 000 žmonių per metus, o bendras gyventojų skaičius sumažės 7,6 mln. žmonių iki 138,8 mln. ir bus mažiausias nuo 1981 m.

Pagal Rosstat "pesimistinį" scenarijų Rusija XIX a. antrąją pusę pasitiks turėdama tik 130,6 mln. nuolatinių gyventojų, o tai atitinka RSFSR XX a. septintojo dešimtmečio pradžioje (130 mln.) arba Rusijos imperijos 1897 m. (129 mln.) lygį.

Nepaisant vidutinės tikėtinos gyvenimo trukmės pailgėjimo nuo 73,17 metų 2024 m. iki 77,15 metų 2045 m., mirčių skaičius Rusijoje, remiantis "pesimistine" prognoze, didės ir 2039 m. prilygs COVID-19 pandemijos rekordams - 2,09 mln. žmonių per metus.

Tuo pat metu net ir pagal "pesimistinį" scenarijų Rosstat numato gimstamumo didėjimą: nuo 7,9 vaiko 100 tūkst. gyventojų šiais metais iki 9,3 vaiko 2045 m.

Didžiausio gimimų skaičiaus demografai tikisi 2042 m. - 1,23 mln. vaikų, po to prognozuoja tolesnį rodiklio mažėjimą.

Prognozuojama, kad situacija gali būti dar blogesnė, jei neįvyks migrantų antplūdis: pagal "pesimistinį" scenarijų Rosstatas tikisi, kad jis sieks 154 tūkst. žmonių per metus.

Tai leis kompensuoti maždaug penktadalį natūralios gyventojų netekties.

"Pesimistinė" Rosstato prognozė atitinka JT Ekonomikos ir socialinių reikalų departamento bazinę prognozę.

Pagal ją tikimasi, kad iki 2050 m. Rusijos nuolatinių gyventojų skaičius sumažės nuo 146 mln. dabar iki 133 mln.

Dėl to Rusija iškris iš dešimties didžiausių pasaulio šalių pagal gyventojų skaičių, palikdama, pavyzdžiui, Kongo Respubliką, Etiopiją ir Meksiką.  

Etiopijos gyventojų skaičius nuo 122 mln. dabar, JT prognozėmis, iki 2050 m. išaugs iki 213 mln. žmonių, Kongo - nuo 97 iki 215 mln. žmonių, Meksikos - nuo 127 iki 144 mln. žmonių.

Iš Sovietų Sąjungos griuvėsių Rusija atsinešė 148 mln. žmonių ir šeštąją vietą pagal gyventojų skaičių pasaulyje (po Brazilijos, Indonezijos,

Jungtinių Amerikos Valstijų, Indijos ir Kinijos), tačiau per 30 šiuolaikinės istorijos metų ji neteko daugiau kaip 14 mln. žmonių dėl natūralaus gyventojų nykimo, t. y. gimimų skaičiaus viršijimo virš mirčių.

Faktinis gyventojų skaičius sumažėjo mažiau dėl teritorijų aneksijos ir migrantų antplūdžio, kurie iš dalies kompensavo demografinę nesėkmę.

Rusija susiduria su "sudėtingiausiais demografiniais iššūkiais", o norint juos įveikti, būtina atgaivinti daugiavaikių šeimų tradiciją, lapkritį pareiškė prezidentas Vladimiras Putinas.

Jis priminė, kad vos prieš kelias kartas - dabartinių rusų močiutės ir prosenelės - savo šeimose augino septynis ar aštuonis vaikus, jei ne daugiau.

"Išsaugokime ir atgaivinkime šias nuostabias tradicijas.

Turėti daug vaikų, didelę šeimą turėtų tapti norma, gyvenimo būdu visoms Rusijos tautoms", - ragino prezidentas.

Pasak V. Putino, paaiškėjo, kad demografinių problemų "neįmanoma" išspręsti vien pinigais, pašalpomis, socialinėmis išmokomis ir išmokomis.

2018 m. Kremlius pradėjo 4 trilijonų rublių vertės nacionalinį projektą "Demografija", pagal kurį planuota per 6 metus sustabdyti šalies išmirimą.

Iš tikrųjų nuo 2018 iki 2022 m. Rusija dėl natūralaus gyventojų skaičiaus mažėjimo neteko 2,9 mln. žmonių.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder