Maltos ordinas

Rečiausias pasaulyje pasas: jį turi tik 500 žmonių planetoje

Maltos ordinas yra ne tik katalikų religinis ordinas, turintis beveik 1000 metų istoriją, bet ir suvereni valstybė, turinti stebėtojos statusą Jungtinėse Tautose. Turėdamas savo konstituciją, valiutą ir pilietybę, Maltos ordinas neturi savo suverenios teritorijos, o tik suverenias rezidencijas kitose šalyse, todėl yra išties unikali valstybė.

Maltos ordinas kaip organizacija - riterių ordinas - atsirado Jeruzalėje apie 1099 metus. 1530 m. Ispanijos karalius padovanojo ordinui Maltos salyną, taip iš esmės paversdamas ordiną maža suverenia valstybe.

Tačiau 1798 m. Napoleonas Bonapartas sunaikino Maltos riterių valstybę, o šiandien Maltos ordinas de facto egzistuoja kaip tarptautinė organizacija, kurios pagrindinė būstinė yra Romoje.

Nors šiandien Maltos ordinas palaiko diplomatinius santykius su 113 pasaulio valstybių, ne visos jos pripažįsta jį kaip visavertę valstybę.

Tačiau tai netrukdo Ordinui išduoti savo pasus, kuriuos šios valstybės pripažįsta.

Nors diplomatinių dokumentų išdavimo savo atstovams praktika Ordine egzistuoja nuo XIV a., Maltos ordinas pasus šiuolaikine prasme pradėjo išduoti tik po Antrojo pasaulinio karo. 

Kadangi Maltos ordinas neturi savo teritorijos, jis neturi ir savo gyventojų.

Tačiau yra ordino narių - riterių ir damų. Dabar jų yra daugiau kaip 13 tūkstančių. Tačiau ne visi jie turi Maltos ordino pasus.

Šis dokumentas išduodamas tik aukščiausiems ordino vadovams ir diplomatiniams atstovams. Taigi apyvartoje yra tik apie 500 Maltos ordino diplomatinių pasų, todėl šis pasas yra rečiausias pasaulyje.

Verta paminėti, kad pats pasas atitinka visus šiuolaikinius reikalavimus - jame įdiegtos atitinkamos apsaugos nuo padirbinėjimo technologijos ir yra savininko biometriniai duomenys. Šiuos pasus gamina Austrijos valstybinė spaustuvė.

Paso viršelis yra violetinės spalvos, kuri tikriausiai simbolizuoja Kristaus kraują.

Jį puošia herbas ir užrašas aukso raidėmis - "Ordre Souverain Militaire Militaire de Malte", tai yra ordino pavadinimas prancūzų kalba.

Ordinas išduoda pasus vyriausybės nariams jų kadencijos laikotarpiui.

Didžiųjų magistrų pasai galioja ilgiausiai, nes jie renkami 10 metų, gali eiti pareigas dvi kadencijas ir turi išeiti į pensiją sulaukę 85 metų.

Kiti pasai galioja ketverius metus ir naudojami tik diplomatinėms misijoms. Pasus sudaro 44 puslapiai su Maltos kryžiaus vandens ženklu be didelės pompastikos - be paveikslėlių ar citatų.

Eugenio Airoldi Di Robbiate, buvęs ordino komunikacijos direktorius, CNN sakė, kad jam buvo juokinga stebėti muitinės pareigūnų reakciją, kai jie pamatė jo pasą.

"Jie tikriausiai niekada anksčiau nebuvo tokio matę.

Kartą, kai atvykau į Bankoko (Tailandas) oro uostą, minia muitinės pareigūnų prie pasų patikros norėjo pamatyti mano retą pasą ir pasidaryti su juo asmenukę", - pasakoja jis.

Pats Maltos ordinas šiandien visų pirma yra labdaros organizacija, viena didžiausių pasaulyje. Jis teikia medicininę ir humanitarinę pagalbą konfliktų ir stichinių nelaimių aukoms.

Jo globojamos ligoninės, slaugos namai, nemokamos valgyklos veikia visame pasaulyje.

Nors Maltos ordinas jau daugiau kaip du šimtmečius nebekontroliuoja Maltos salos ir šiandien čia yra kita suvereni valstybė (Maltos Respublika), vis dėlto išlikę daug Maltos riterių epochos paminklų.

Vienas pirmųjų dalykų, kuriuos pastebėsite atvykę į pagrindinę salą, yra didžiulis Šventojo Angelo fortas.

Didingas viduramžių bastionas kadaise buvo ordino būstinė ir yra vienintelis išlikęs pastatas saloje, kuris iš dalies vis dar priklauso riteriams.

Tai taip pat vienas didžiausių Maltos turistų traukos objektų, kuriame kiekvienas gali daug sužinoti apie beveik tūkstantmetę Maltos ordino istoriją.

Organizatorių nuotr.

Sent Andželo fortas / wikipedia.org nuotr.

Šaltinis: unian.com

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder