Pristatomas naujas Vakarų ginklas, dirbantis viršvalandžius, kad pakreiptų karą Kijevo naudai

Raketų paleidimo įrenginiai "Himars" atakavo Rusijos invazijos centrą nuo tada, kai praėjusį mėnesį buvo įtraukti į mūšį.

Pirmadienį Ukrainos gynybos ministerija paskelbė filmuotą medžiagą, kurioje užfiksuota, kaip raketų paleidimo įrenginys šaudo iš vidurio greitkelio kažkur Zaporožės regione, o raketos lekia aukštai į, kaip atrodė, ankstyvą vakaro dangų. Jie nenurodė, į ką buvo šaudoma. Tačiau tą pačią dieną buvo pranešta apie galingą smūgį oro pajėgų bazei okupuotame Melitopolio mieste, esančiame maždaug už 82 km į pietus nuo Zaporožės srities fronto linijos.

Tai buvo naujausias iš serijos gilių tikslių Vakarų ginklų smūgių, kurie, kaip tikisi Kijevas, galėtų pakeisti karo eigą.

JAV yra pažadėjusios Ukrainai aštuonias didelio judrumo artilerijos raketų sistemas M142 ("Himars"). Mažiausiai keturi, įskaitant pirmadienį pastebėtą šaudantį iš Zaporožės, atvyko paskutinę birželio savaitę. Likusieji turėtų atvykti iki šio mėnesio pabaigos.

Tai nedidelis skaičius, tačiau "Himars" yra pranašesni ir tikslesni už bet ką, ką turi ukrainiečiai ar rusai. Kijevas tikisi, kad tai gali padėti sumažinti didžiausią Rusijos pranašumą mūšio lauke.

Pasak Ukrainos pareigūnų, kurie cituojami neseniai paskelbtoje Karališkojo Jungtinių paslaugų instituto (Rusi) ataskaitoje, Rusija šiuo metu per dieną paleidžia apie 20 000 artilerijos sviedinių, palyginti su 6 000 Ukrainos sviedinių.

Per tris mėnesius trukusį mūšį dėl Severodonecko ir Lysičansko buvo surengtos niokojančios haubicų ir raketų atakos, kurios pareikalavo daug aukų ir galiausiai privertė Ukrainą savaitgalį pasitraukti iš Luhansko srities.

Ukraina negali prilygti rusams ginklas į ginklą, net ir turėdama vakarietišką ginkluotę. Tačiau taikydamiesi į šaudmenų tiekimo grandinę jie tikisi, kad pavyks priversti badauti priešą.

Himarsai neabejotinai dirba viršvalandžius nuo birželio 23 d., kai Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas paskelbė apie jų atvykimą į mūšio lauką.

Vien pirmadienio rytą Ukraina teigė sudavusi dar tris smūgius amunicijos sandėliams Donecko ir Charkovo srityse.

Chaosas tęsėsi ir antradienį, kai virš Donecko, 2014 m. Rusijos okupuotos regiono sostinės, kilo tiršti dūmų stulpai, nes ukrainiečiai taikėsi į geležinkelio stotį ir netoliese esančias transporto priemonių remonto dirbtuves.

Teorijoje teigiama, kad netekusi galimybės per dieną paleisti tūkstančius sviedinių, Rusija nesugebės pakartoti savo triuškinančio žygio per Luhanską ir jos puolimas Donecko srityje įstrigs.

"Tai patikima koncepcija, kuri turėtų veikti tol, kol rusai nenaudoja tiksliai valdomos amunicijos, nes artileriją jie naudoja taip, kad negali neturėti šaudmenų sandėlių", - sakė Jackas Watlingas, Rusijos tyrėjas, ataskaitos autorius. "Ar tai veiks, pamatysime per artimiausias savaites."

Tiekimai dar kartą išryškino atotrūkį tarp to, ko Ukraina sako, kad jai reikia, ir to, ką Vakarai gali ar yra pasirengę pristatyti.

Buvęs Ukrainos gynybos ministras Andrijus Zagorodniukas, dalyvavęs derybose dėl ginklų įsigijimo iš Vakarų, sakė: "Tai puiki įranga. Galime zonduoti giliai fronte. Tačiau trumpas atsakymas - ne, jos visiškai nepakanka. Mums jų reikia dešimčių.

"Jei jų turėtume daugiau, galėtume persekioti jų įrangą, jų pačių artilerijos dalinius, jų pačių daugkartinius raketų paleidimo įrenginius - tada galėtume sustabdyti puolimą, o antra, grąžinti dinamiką ir pradėti juos išvežti. Tokia buvo idėja.

"Deja, šiuo metu visiškai neaišku, kada didžioji dalis tos medžiagos bus atvežta, ir neaišku, ką mes gausime."

Nuo karo pradžios Ukraina iš Vakarų sąjungininkų gavo Vakarų ir buvusios sovietinės ginkluotės šūsnį, tačiau dažnai vėliau ir mažesniais kiekiais, nei norėtų Kijevas.

Pastaruoju metu Ukrainai buvo pristatytos haubicos M777 ir raketos "Himars" iš JAV, 155 mm haubicos "Cezar" iš Prancūzijos, daugkartinių raketų paleidimo sistemos M270 iš Jungtinės Karalystės ir šarvuočiai "Bushmaster" iš Australijos.

Dėl atsitiktinių tiekimų - iš dalies dėl to, kad daugybės valstybių vadovai geranoriškai klausinėjo savo kariuomenių, ką jos gali skirti, - atsirado tai, ką A. Zagorodniukas vadina "logistiniu košmaru" - atskiros mokymo programos ir šaudmenų tiekimo grandinės skirtingiems daliniams.

Pasak jo, vėlavimas, kurį lėmė logistikos iššūkiai ir Vakarų vyriausybių bandymai suderinti Ukrainos prašymus su baime išprovokuoti tolesnę Rusijos eskalaciją, neabejotinai pareikalavo žmonių gyvybių ir leido rusams užimti Lysičanską.

Tačiau galbūt didesnį nerimą kelia Vakarų karinio planavimo esmė - atskleistos silpnosios vietos. Tik nedaugelis NATO narių iš tikrųjų turėjo daug ką atiduoti - nei amunicijos, nei ginkluotės, o dabar vyksta diskusijos dėl "labai rimtos" pramoninės karinės gamybos plėtros.

J. Watlingas, kuris, rengdamas savo naujausią ataskaitą, kelias savaites bendravo su Ukrainos kariuomenės vadais ir fronto kariais, teigė, kad Vakarų vyriausybės turės gerokai išplėsti ir racionalizuoti paramą, jei rimtai nori padėti Kijevui laimėti karą.

"Tuomet susiduriama su problema, kad dovanoti ekipuotę yra palyginti lengva, tačiau skirti pinigų, kad būtų pagaminta daugiau ekipuotės ar padidinta gamyba, yra didelė investicija, o pragyvenimo išlaidų krizės metu tai yra politiškai sudėtinga", - pažymėjo jis.

Pasak jo, reikės daugiau daugkartinio paleidimo raketų sistemų, skirtų atakuoti Rusijos artileriją, 155 mm (6,1 colio) haubicų, skirtų rusų pėstininkų susitelkimui skaidyti, ir šarvuočių, kad Ukrainos pėstininkai galėtų saugiai susitelkti prieš pradėdami savo puolimą.

Jis taip pat teigė, kad trukdymo įrenginiai sulėtina Ukrainos "žudymo grandinę" - laiką nuo taikinio identifikavimo iki apšaudymo - tiek, kad rusų ginklai dažnai išvengia ukrainiečių atsakomosios ugnies.

Norint pakeisti situaciją, reikės specialių radiacijos ieškančių raketų, kurios medžiotų ir naikintų "Shipovnik-Aero" elektroninės kovos sunkvežimius, trikdančius ukrainiečių bepiločių lėktuvų ir valdymo tinklų veikimą.

Kad tai pavyktų, Ukrainos kariai turės laimėti laiko: greičiausiai dar vienam įtemptam ir kruvinam gynybiniam mūšiui Donecko srityje.

Gali padėti "Himars" smūgių kampanija prieš rusų amunicijos atsargas, tačiau dar kelias savaites nebus aišku, ar rusų puolamieji pajėgumai išsemti.

"Logika laimėti laiko, kad Ukraina galėtų pasirengti geresnei gynybai ir turėtų daugiau galimybių ateityje, yra prasminga", - sakė J. Watlingas. "Kyla klausimas, ar jie neprarado per daug savo gerų žmonių".

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder