Prancūzija: ES šalys susitarė dėl pabėgėlių pasidalijimo
Prancūzijos vidaus reikalų ministras Géraldas Darmaninas penktadienį po konsultacijų su ES kolegomis tviteryje pranešė, kad „didelė šalių narių dauguma“ iš esmės pritarė naujam solidarumo mechanizmui. Jis leis perskirstyti tūkstančius migrantų, kurie pirmiausiai per Viduržemio jūrą atvyksta į Europą.
G. Darmaninas Liuksemburge posėdžiavusiems vidaus reikalų ministrams pateikė šešių puslapių dokumentą dėl „ laisvanoriško solidarumo mechanizmo“. Pagrindinė jo mintis: „Norinčiųjų koalicija“ priims migrantus iš ypač didelę migracijos naštą patiriančių šalių, pavyzdžiui, Italijos ar Graikijos. Kas to nedarys, turės skirti joms finansinių lėšų ar kitaip padėti. Taip per vienerius metus, ES diplomatų teigimu, Europoje numatyta perskirstyti apie 10 000 žmonių.
G. Darmaninas kalbėjo apie „istorinį susitarimą“ nuo 2015 metų pabėgėlių krizės rusenančiame ginče. Lenkija, Vengrija ir kitos ES valstybės nuo šios krizės laikų nesutinka priimti migrantų, pavyzdžiui, iš Sirijos ar Irako. Dabar Lenkija atkreipia dėmesį į 3 mln. ukrainiečių pabėgėlių, kuriuos priėmė dėl Rusijos invazijos į Ukrainą.
Šiuo metu ES pirmininkaujanti Prancūzija ateinančiomis dienomis kartu su Europos Komisija ketina surengti „solidarumo platformą“. Bus kalbama apie tai, kokia šalis priims kiek pabėgėlių. G. Darmanino teigimu, priimti pabėgėlius pasirengusios daugiau kaip 10 ES šalių iš 27. Kokios tai šalys, jis neatskleidė.
Austrijos vidaus reikalų ministras Gerhardas Karneris kalbėjo apie „netinkamą signalą“ žmonų kontrabandininkams. Žmonių prekeiviai atvirai skelbia, kad Europa atvira ir nori priimti daugiau žmonių, kritikavo jis. Daug svarbesnė esą yra „veiksminga išorės sienų apsauga“.
Rašyti komentarą