„Politico“: Europos karinė parama Ukrainai mažėja nuo balandžio mėnesio
Remiantis naujais duomenimis, per visą liepos mėnesį šešios didžiausios Europos šalys nepasiūlė Ukrainai jokių naujų dvišalių karinių įsipareigojimų - tai pirmas toks mėnuo nuo Rusijos invazijos vasario mėn.
Šis atskleidimas yra ženklas, kad, nepaisant istorinių pokyčių Europos gynybos politikoje, dėl kurių kadaise nenoriai ginklus Ukrainai siuntė tokios šalys kaip Prancūzija ir Vokietija, karinė pagalba Ukrainai gali mažėti kaip tik tuo metu, kai Kijevas pradeda lemiamą kontrpuolimą.
Naujus duomenis, apimančius Jungtinę Karalystę, Prancūziją, Vokietiją, Ispaniją, Italiją, Italiją ir Lenkiją, kurie bus paskelbti ketvirtadienį, pateikė Kylio pasaulio ekonomikos institutas, kuris visą karo laikotarpį vykdė paramos Ukrainai sekimo programą.
Jie iliustruoja tai, apie ką ne kartą kalbėjo Ukrainos kariuomenės pareigūnai ir politikai: Didžiosios Europos valstybės neatsilieka nuo JAV teikiamos karinės pagalbos, o Didžioji Britanija ir Lenkija, pradėjusios teikti pagalbą, gali pritrūkti jėgų.
Pastaruoju metu šią mintį vis dažniau kartoja kariniai specialistai ir kai kurie Europos Parlamento nariai.
Christophas Trebeschas, grupės, rengiančios Paramos Ukrainai sekimo programą, vadovas, sakė, kad organizacijos duomenys rodo, jog nuo balandžio pabaigos Europos karinės pagalbos Ukrainai įsipareigojimai mažėja.
"Nepaisant to, kad karas įžengė į kritinę fazę, naujos pagalbos iniciatyvos išseko", - sakė jis.
Praėjusią savaitę Vakarų sąjungininkės vis dėlto susitiko Kopenhagoje, kad surinktų pažadus paremti Ukrainos kariuomenę, ir sukaupė 1,5 mlrd. eurų įsipareigojimų.
Tačiau Trebeschas, kuris sakė, kad jo komanda vis dar analizuoja skaičius, įspėjo, kad ši suma "yra menka, palyginti su ta, kuri buvo iškelta ankstesnėse konferencijose".
Trebeschas teigė, kad Europos šalys karą Ukrainoje turėtų vertinti kaip panašesnį į euro zonos krizę ar koronaviruso pandemiją - du įvykius, kurie paskatino žemyną skirti šimtus milijardų nepaprastosioms finansavimo priemonėms.
"Palyginus greitį, kuriuo buvo ištraukta čekių knygelė, ir pristatytų pinigų dydį su tuo, kas siūloma Ukrainai, tai yra mažytė suma", - sakė jis.
J. Trebeschas atkreipė dėmesį į ES pandemijos padarinių likvidavimo fondą, kuris apima maždaug 800 mlrd. eurų paskolų ir dotacijų.
Bendra Europos pagalba Ukrainai iki šiol sudaro tik nedidelę šios sumos dalį.
"Sakyčiau, kad ji stebėtinai maža, atsižvelgiant į tai, kas pastatyta ant kortos", - sakė jis.
Latvijos gynybos ministras Artis Pabriksas neseniai sakė POLITICO, kad tokios šalys kaip Prancūzija ir Vokietija turi daugiau prisidėti prie Ukrainos kovos su Rusija.
"Jei norime, kad karas kuo greičiau baigtųsi, jos turi savęs paklausti, ar daro pakankamai?" - sakė jis.
A. Pabrikas paragino Europos valstybes skirti proporcingą paramą, panašią į tą, kurią skiria kelios Vidurio Europos šalys, konkrečiai nurodydamas Lenkiją, Slovakiją ir Čekiją.
Buvęs Estijos gynybos vadovas Riho Terras, dabar Europos Parlamento narys, sakė, kad Europa turi "atsibusti", ir teigė, kad taikos nebus, kol nebus pasiekta pergalė prieš Rusiją.
"Kasdien žūsta šimtai žmonių, ne tik karių, bet ir moterų bei vaikų", - sakė jis. "Žmonės iš tikrųjų nesupranta, kad mes kariaujame."
Ypač Vokietija susidūrė su aštriais kaltinimais, kad ji per lėtai įgyvendina plačiai reklamuojamus apsikeitimus tankais su Europos kaimynėmis, leisdama toms šalims paskui siųsti savo sovietinių laikų tankus į Ukrainą.
Berlynas gynė savo požiūrį ir ne kartą pabrėžė, kad Ukrainai reguliariai siunčiami ginklai.
Danielis Fiottas, Europos gynybos analitikas iš Briuselio Vrije universiteto, sakė, kad pažadai nieko nereiškia, jei jie neperkeliami į mūšio lauką.
"Ukrainai reikia technikos, o ne karšto palaikymo", - sakė jis.
Fiottas teigė, kad artimiausiomis savaitėmis ir mėnesiais bus išbandytas Europos politinis ir ekonominis patikimumas.
"Turėtume tikėtis, kad Europos ginklų gamintojai sugebės patenkinti didėjančią paklausą, tačiau lygiai taip pat turėtume tikėtis, kad vyriausybės netrukdys tiekimui, kai karinė įranga taps prieinama", - sakė jis.
Rašyti komentarą