Po sprogimo Gazos ligoninėje dezinformacijai skleisti naudojamos netikros socialinės žiniasklaidos paskyros

Po antradienį Gazoje įvykusio sprogimo ligoninėje socialinę žiniasklaidą užplūdo dezinformacija apie tai, kam tenka atsakomybė. 

Vis dar yra daug neatsakytų klausimų, susijusių su antradienio sprogimu, tačiau "The Cube" yra čia, kad padėtų jums atskirti faktus nuo prasimanymų, paneigdamas labiausiai paplitusius teiginius ir klaidinančius vaizdo įrašus internete.

Gazos mieste esančioje al Ahli baptistų ligoninėje nugriaudėjo sprogimas, per kurį, kaip pranešė Gazos sveikatos apsaugos ministerija, žuvo šimtai civilių.

Tikslus žuvusiųjų skaičius lieka neaiškus ir nepatvirtintas.

Nė viena pusė neprisiėmė atsakomybės.

Gazos pareigūnai teigė, kad sprogimą sukėlė Izraelio oro antskrydis, o Izraelis kaltino neteisingai paleistą palestiniečių "Islamo džihado", kitos galingos vietos kovotojų grupuotės, raketą. 

Nuo penktadienio ryto vis dar neaišku, iš kur paleista raketa.

Socialinėje žiniasklaidoje kilo sumaištis, nes X, anksčiau žinomame kaip "Twitter", ėmė rastis netikrų paskyrų, apsimetančių žurnalistais ir vyriausybės pareigūnais.

Save pavdinusi žurnaliste Farida Khan, teigė, kad dirba televizijos tinkle "Al-Jazeera", dabar jau ištrintame įraše tviteryje tvirtino, kad matė, kaip į ligoninę pataikė klaidingai paleista "Hamas" raketa. 

Tik jokia Farida Khan nedirba "Al-Jazeera".

Televizija paskelbė pareiškimą, kuriame teigiama, kad ši paskyra melagingai nurodo savo priklausomybę, tačiau neturi jokio ryšio su "Al-Jazeera", jos nuomonėmis ar turiniu. 

Kaip nurodė daugybė socialinės žiniasklaidos naudotojų, paskyra buvo sukurta 2023 m. rugsėjo mėn. ir iki tol skelbė pranešimus apie Indijos politiką ir kriketą, kol staiga pradėjo rašyti apie Gazą.

IDF paskyros kopijavimas sukėlė sumaištį internete

Dar viena daug sumaišties sukėlusi netikra paskyra - tai paskyra, apsimetanti Izraelio gynybos pajėgomis (IDF).

Virusiniame tviteryje arabų kalba grubiai prisiimta atsakomybė už sprogimą. 

Organizatorių nuotr.

 

Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

Twitterio žinutėje buvo rašoma: "Avarija, kurią įvykdė Izraelio kariuomenė: "Dėl įrangos ir personalo trūkumo nusprendėme susprogdinti ligoninę, kad padovanotume jiems mirtį eutanazijos būdu".

Nors sunku įsivaizduoti, kad kokia nors oficiali paskyra vartotų tokius žodžius, žinute buvo masiškai dalijamasi. 

Tačiau BBC žurnalistas pastebėjo, kad X profilio nuotrauka, naudota X, neatitiko oficialaus IDF logotipo. 

Vienintelis arabiškai kalbantis Izraelio kariuomenės socialinės žiniasklaidos puslapis yra Izraelio karininko Avichay Adraee, atsakingo už komunikaciją arabų kalba, puslapis.

Avichay Adraee "Telegram" paskelbė, kad: "Neskelbiau jokio pareiškimo ar komentaro dėl ligoninės Gazoje. Visa mano vardu skleidžiama informacija yra iš "Hamas" žiniasklaidos ir yra visiškai melaginga".

Išplatinta daugiau pasenusių vaizdo įrašų, kuriais siekiama suversti kaltę dėl sprogimo

Internete Izraelio šalininkai dalijosi vaizdo įrašais, tikindami, kad tai įrodymas, jog į ligoninę pataikė nepavykusi Gazos Ruožo raketa.

Tačiau, kaip nurodė kitas BBC žurnalistas, šis vaizdo įrašas iš tikrųjų yra iš 2022 m., todėl jis niekaip nesusijęs su antradienį Gazoje įvykusiu sprogimu.

Trečiadienį IDF paskelbė įrašą, kuriame, pasak jos, perimtas dviejų "Hamas" kovotojų pokalbis, kuriame pripažįstama, kad į ligoninę pataikė palestiniečių "Islamo džihado" paleistas sviedinys. 

Tačiau šio teiginio neįmanoma nepriklausomai patikrinti.

Pareiškime Palestinos islamo džihadas neigė bet kokį savo dalyvavimą ir dėl sprogimo kaltino Izraelį.

Organizatorių nuotr.

Šaltinis: CNN

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder