Kirvis

Perrašoma žmonijos istorija: rastas priešistorinis 300 000 metų senumo rankinis kirvis

(8)

Omano dykumose dvi bebaimių mokslininkų komandos aptiko revoliucinių atradimų, kurie perrašo istorijos vadovėlius apie senuosius žmonijos civilizacijos pagrindus.

Daugiau nei dvidešimties archeologų ir geologų komanda iš dešimties skirtingų šalių ką tik baigė trečiąjį kasinėjimų sezoną dviejose regiono archeologinėse vietovėse, rašo Ancient Origins.

Jų pastangos leido rasti neįkainojamų artefaktų lobį, kuris suteikia netikėtų žinių apie šiuolaikinės visuomenės formavimąsi Pietų Arabijoje.

Archeologai aptiko retų rankinių kirvių kolekciją, datuojamą pirmosiomis žmonių migracijos iš Afrikos bangomis, taip pat apvalias laidojimo kameras ir uolų raižinių kolekciją.

Tikimasi, kad šie radiniai, esantys didžiausioje pasaulyje smėlio dykumoje, labai padės suprasti ankstyvąją dabartinio Omano teritorijos istoriją.

Rub al Chalio dykuma Omano Dofaro provincijoje yra garsi visame pasaulyje.

Šis retai apgyvendintas Arabijos pusiasalio regionas, užimantis 647 500 kvadratinių kilometrų plotą, yra vientisiausia smėlio dykuma pasaulyje.

Tarp 984 pėdų aukščio smėlio kopų archeologai aptiko išnykusios stručių rūšies kiaušinių lukštų, taip pat suakmenėjusią kopą ir seną upės vagą iš tų laikų, kai Arabijos klimatas buvo daug drėgnesnis.

Visų pirma archeologų komanda šioje vietoje iškasė akmeninių rankinių kirvių kolekciją.

Datavę šiuos įrankius, tyrėjai nustatė, kad juos pagamino ir naudojo vieni pirmųjų žmonių, maždaug prieš 300 000 metų atsikėlusių iš Afrikos.

Mokslininkai taip pat naudoja branduolinę fiziką, kad nustatytų artefaktų amžių.

Kosmogeninių radionuklidų datavimas padeda įvertinti geologines medžiagas matuojant kosminių spindulių sukurtų izotopų koncentraciją.

Šis metodas leidžia tiksliai datuoti Žemės paviršiaus uolienas ir nuosėdas, taip pat naudojamas vertinant istorinius klimato ir tektonikos pokyčius.

Laiko ir erdvės analizė ir radiokarboninis datavimas padėjo mokslininkams daugiau sužinoti apie ritualinius akmeninius paminklus, vadinamuosius trilitus, randamus visoje pietų Arabijoje.

Šie maždaug prieš du tūkstančius metų pastatyti apvalūs laidojimo statiniai primena mažesnę garsiojo Anglijos Stounhendžo versiją.

Tačiau kol kas neaišku, kas ir kokiu tikslu juos pastatė.

Antroji ekspedicijos komanda daugiausia dėmesio skyrė neolitinei kapavietei Nafunos vietovėje, netoli Ibri miesto, esančio Duqm provincijoje, centrinėje Omano dalyje, Arabijos jūros pakrantėje.

Ši vieta, pastatyta tarp IV ir III tūkstantmečio pr. m. e., pasižymi unikaliu dizainu.

Kapavietę supa apskrita riedulių siena, o įėjimas į ją - ilgas siauras praėjimas, vedantis į apskritą kamerą. Viduje tyrėjai rado keletą molinių indų, akmeninių įrankių ir keletą žmonių kaulų.

Komanda, naudodama radiokarboninį datavimą, nustatė kapavietės amžių: ji buvo pastatyta vėlyvojo neolito laikotarpiu, maždaug prieš 4500-3500 metų.

Vienas iš labiausiai tyrėjus nustebinusių atradimų buvo akmeninių graviūrų, vaizduojančių gyvūnus, žmones ir geometrines figūras, rinkinys.

Kai kurių iš jų amžius viršija 5 000 metų, todėl jos yra vienos seniausių uolų meno kūrinių Arabijos pusiasalyje.

Iš jų galima spręsti apie neolito laikotarpiu šiame regione gyvenusių žmonių gyvenimą ir tikėjimą.

Tikimasi, kad ekspedicijų rezultatai padės naujai atskleisti ankstyvąją žmonių migracijos ir įsikūrimo pietų Arabijoje istoriją, taip pat ankstyvųjų regiono visuomenių ir kultūrų raidą.

Mokslininkai toliau tirs ir analizuos artefaktus, fosilijas ir kitą medžiagą, surinktą ekspedicijų metu.

Organizatorių nuotr.

Visų pirma archeologų komanda vietovėje atkasė akmeninių rankinių kirvių kolekciją/ Nuotrauka: Romanas Garba ir Alžbeta Danielisova/ČAS Archeologijos institutas Prahoje

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder