Mongolija

Per atšiauriausią žiemą Mongolijoje nugaišo beveik 5 milijonai gyvūnų

(2)

Mongolija šąla per atšiauriausią žiemą per pusę amžiaus, o ekstremalios sąlygos pražudė daugiau kaip 4,7 mln. gyvūnų ir kelia grėsmę tūkstančių žmonių pragyvenimui ir apsirūpinimui maistu, perspėjo Tarptautinė Raudonojo Kryžiaus federacija.

 Sunkmečio sąlygomis, vadinamomis dzud, vyrauja žema temperatūra, gilus sniegas ir ledas, kuris užkloja ganyklas ir užkerta kelią gyvulių maistui.

Apie 300 000 Mongolijos gyventojų yra tradiciniai klajokliai piemenys, kurių gyvuliai, ožkos ir arkliai yra priklausomi nuo maisto ir pardavimo turguje.

"Tie žmonės, kurių išgyvenimas visiškai priklauso nuo jų gyvulių, vos per kelis mėnesius tapo skurdžiais", - ketvirtadienį CNN sakė Tarptautinės Raudonojo Kryžiaus pagalbos federacijos (IFRC) Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono direktorius Alexander Matheou.

"Kai kurie iš jų dabar nebegali savęs išmaitinti ar apšildyti savo namų."

IFRC duomenimis, nuo lapkričio mėn. mažiausiai 2 250 piemenų šeimų neteko daugiau kaip 70 proc. savo gyvulių.

Daugiau nei 7 000 šeimų dabar neturi galimybės gauti tinkamo maisto, pridūrė ji.

Dzudai paveikė tris ketvirtadalius šalies teritorijos, tačiau tikimasi, kad žiemai tęsiantis sąlygos dar pablogės.

"Dabar pavasaris, bet Mongolijoje žiema užsitęsė, žemę vis dar dengia sniegas, o gyvuliai vis dar gaišta", - sakė Matheou.

Praėjusį mėnesį Mongolijos vyriausybė paskelbė padidintos parengties padėtį, kuri truks iki gegužės 15 d., o antradienį Tarptautinė Raudonojo Kryžiaus pagalbos federacija (IFRC) paskelbė kreipimąsi dėl lėšų pragyvenimo šaltinių netekusių žmonių kančioms palengvinti.

"Net ir esant aukštam pasirengimo lygiui, kuris Mongolijoje buvo šiemet ir ankstesniais metais, jo nepakanka susidoroti su ekstremaliomis sąlygomis", - sakė Matheou.

"Mes daug ruošėmės, o jos mastas vis tiek mus nustebino".

Dzudai padarė pražūtingą ekonominę žalą gyvulių augintojams ir sutrikdė daugelio mongolų, ypač gyvenančių kaimo vietovėse, keliones, prekybą ir sveikatos priežiūros bei švietimo paslaugų prieinamumą, nes dėl gausaus sniego buvo nutrauktas susisiekimas keliais.

Kodėl šiemet dzudai tokie baisūs?

Organizatorių nuotr.

Piemenų šeimos dažnai keliauja kartu su metų laikais, keliaudamos po didžiules šalies pievas ir ieškodamos naujų ganyklų gyvuliams ganyti.

Vasaros mėnesiais jie augina pašarus, žolę ir javus, kad gyvuliai galėtų peržiemoti.

Nors jie pripratę prie atšiaurių Mongolijos žiemų, dzud - arba "nelaimė" - ištinka tada, kai po vasaros sausros iškrenta gausus sniegas ir smarkus šaltis.

Temperatūra gali nukristi iki -30 laipsnių Celsijaus ar žemiau.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, šiemet iškrito daugiausiai sniego per 49 metus, o sausio mėnesį, kai jis buvo didžiausias, jis padengė 90 % šalies teritorijos.

Praėjusių metų vasara prasidėjo gerai - gausiai iškrito daug kritulių. Tačiau lapkričio mėn. smarkiai nukritus temperatūrai ir anksti iškritus sniegui, staiga pakilo temperatūra, todėl sniegas nutirpo, teigia JT.

Po to ilgai laikėsi šaltis, kai kuriose vietovėse temperatūra nukrito žemiau -40 °C.

Tai reiškė, kad ganyklos buvo prastos, todėl gyvuliai negalėjo pasisotinti prieš žiemą, o piemenys negalėjo paruošti pakankamai šieno.

Dabar Mongoliją ištiko dvigubas "baltasis" ir "geležinis" dzudas, t. y. labai gilus sniegas neleidžia gyvuliams pasiekti žolės, o stiprus šaltis ganyklas sukausto ledu.

Mongolijoje vis dažniau siaučia dzudai, todėl ganyklos ir piemenys neturi laiko atsigauti tarp ekstremalių orų priepuolių.

"Šie dzudai yra cikliški ir jie kartojasi vis dažniau ir dažniau. Per pastaruosius 10 metų jų buvo šeši... šis yra bene baisiausias.

Tačiau jos vis pasikartoja. Anksčiau jie pasitaikydavo retai, o dabar - dažnai", - sakė IFRC atstovas Matheou.

Mongolija yra viena iš labiausiai nuo klimato krizės nukentėjusių šalių, kurioje, JT plėtros programos (UNDP) duomenimis, vidutinė oro temperatūra per pastaruosius 70 metų padidėjo 2,1 laipsnio Celsijaus.

JT agentūrų duomenimis, dėl žmogaus veiklos sukeltos klimato kaitos šalyje sutriko keturi skirtingi metų laikai, todėl padažnėjo pasikartojančios vasaros sausros, o po jų - atšiaurios žiemos.

Prognozuojama, kad šių metų krizės padariniai bus didesni nei 2010 m. Mongoliją užklupusio dzudo, dėl kurio, IFRC duomenimis, žuvo 10,3 mln. gyvulių.

"Esame liudininkai, kad daugelis piemenų namų ūkių susiduria su daugybe sunkumų - nuo brangių gyvulių netekties iki finansinių sunkumų, ribotų išteklių ir didžiulio spaudimo žmonių psichinei ir fizinei sveikatai", - pareiškime sakė IFRC Rytų Azijos delegacijos vadovė Olga Džumajeva.

"Tačiau matome nepalaužiamą viltį ir daugelio šeimų atsparumą, nes jos neįtikėtinai stipriai kovoja su žiemos rūstybe.

Šią žiemą Mongolijoje tebesitęsianti gyvulių žūtis, mažėjantys ištekliai ir blogėjančios sąlygos šimtams tūkstančių žmonių akivaizdžiai primena, kad skubiai reikia pagalbos."

Šaltinis: CNN

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder