Escobaro palikimas: narkobaronas mirė, bet jo begemotų kaimenė virto grėsminga armija, terorizuojančia Kolumbiją

Pablo Escobaro palikimas: narkobaronas mirė, bet jo begemotų kaimenė virto grėsminga armija, terorizuojančia Kolumbiją

Legendinio Pietų Amerikos narkobarono Pablo Escobaro begemotai puola žmones Kolumbijoje: keturi narkotikų karaliui priklausę gyvūnai per kelis dešimtmečius išaugo į 200 gyvulių bandą, kurios teritorija tapo didžiausia šalies upė, skelbia britų dienraštis „Daily Mail“.

 

XX a. aštuntajame dešimtmetyje P. Escobaro į Kolumbiją įvežtų nelegalių begemotų palikuonys bėgant metams išaugo į grėsmingą būrį ir ėmė puldinėti žmones.

Begemotai, pabėgę iš privataus P. Escobaro zoologijos sodo, išplito į netoliese esančias upes, kuriose suklestėjo. Šie gyvūnai šalyje neturi natūralių plėšrūnų ir galiausiai buvo paskelbti invazine rūšimi, keliančia grėsmę ekosistemai.

Po P. Escobaro mirties 1993 m. Hacienda Nápoles dvaras tapo turistų traukos centru. Dauguma gyvūnų iki šiol laisvai gyvena upėse ir nekontroliuojamai dauginasi, todėl Kolumbijos aplinkos ministerija lapkričio mėnesį pradėjo juos sterilizuoti.

„Jie labai pavojingi. Begemotai pradėjo pulti žmones“, - sakė vienas vietinis gyventojas „Fox News“.

Kiti šiuos begemotus vadino „nenuspėjamais“ ir “agresyviais“, patardami žmonėms slėptis, jeigu su jais tektų susidurti.

Tuo tarpu Kolumbijos aplinkos ministrė Susana Muhamad laikraščiui „New York Times“ sakė: „Mes lenktyniaujame su laiku dėl nuolatinio poveikio aplinkai ir ekosistemoms“.

Lapkritį dviem begemotų patinams ir vienai patelei buvo atlikta chirurginė sterilizacija, pranešė aplinkosaugos institucijos.

Tai didesnės vyriausybės pastangos kontroliuoti 169 žinduolių populiaciją, kuri be priežiūros klaidžioja kai kuriose upėse.

Plane numatyta per metus sterilizuoti 40 begemotų, o kai kuriuos iš jų perkelti į kitas šalis ir galbūt atlikti eutanaziją.

„Sterilizacija užtrunka, nes pastebėti ir sugauti teritorinius, agresyvius, tris tonas sveriančius gyvūnus yra sudėtinga“, - spaudai išplatintame vaizdo įraše teigė už planą atsakingas Aplinkos biuro vadovas Davidas Echeverry Lópezas.

„Lietūs aplink vietovę apsunkino pastangas sugauti gyvūnus. Daugiau augančios žolės reiškia, kad jie turi maisto perteklių, todėl juos gaudyti masalais tampa dar sudėtingiau“, – sakė D. Echeverry.

Vyriausybės duomenimis, Kolumbijoje, ypač Magdalenos upės baseine, yra 169 begemotai, tačiau, jei nebus imtasi jokių priemonių, iki 2035 metų jų gali būti 1000.

Kai apie planą buvo paskelbta pirmą kartą, Aplinkos ministerija teigė, kad procedūra yra brangi – kiekviena sterilizacija kainuoja apie 9,8 tūkst. JAV dolerių – ir yra susijusi su rizika begemotams, įskaitant alergines reakcijas į anesteziją ar mirtį, taip pat kyla rizika gyvūnų sveikatos priežiūros darbuotojams.

Meksikos Kintana Roo universiteto ekologė Nataly Castblanco-Martínez, kuri buvo pagrindinė 2021 m. grupės tyrimo autorė, tuo metu agentūrai AP sakė, kad begemotų krizė yra „vienas didžiausių invazinių rūšių iššūkių pasaulyje“.

Ji pasiūlė, kad kai kuriuos gyvūnus reikia išžudyti.

Ekspertai teigė, kad begemotų sterilizavimo gali nepakakti, kad sustabdytų jų augimą. Kovo mėnesį vyriausybė paskelbė planą perkelti kai kuriuos gyvūnus į Filipinus, Meksiką ir Indiją, kur bus išsiųsta 60 gyvūnų.

„Šiuo metu rengiame gyvūnų eksporto protokolą. Neketiname eksportuoti nė vieno gyvūno, jei nėra kitos šalies aplinkosaugos institucijos leidimo“, – sakė Muhammadas.

Siekė savo zoologijos sodo

P. Escobaras savo zoologijos sodą Hacienda Nápoles įsteigė naudodamasis savo turtais, gautais iš tarptautinės prekybos narkotikais.

Puerto Triunfo vietos pareigūnai nutraukė jo planus įkurti miesto zoologijos sodą, nes toks jau buvo Medeljine (aut. past. miestas Kolumbijoje, prie Medeljino upės), rašoma jo vienintelio sūnaus Chuano Pablo Escobaro knygoje „Pablas Escobaras, mano tėvas“.

"
Kolumbijoje vykdoma 10 000 USD vertės begemoto patino sterilizacija.CORNARE/AFP

Baimę keliantis narkotikų karalius taip pat buvo suinteresuotas įkurti savo zoologijos sodą, pastebėjęs, kad jo bendražygiai ir kartelio lyderiai Fabio Ochoa, Juanas Ochoa ir Jorge Ochoa savo valdose turi egzotinių gyvūnų kolekciją.

Taigi, Medeljino kartelio bosas už 2 mln. dolerių iš Dalaso zoologijos sodo įsigijo 1,9 tūkst. egzotinių ir laukinių gyvūnų kolekciją.

Jis susirūpino, kad buvo tik vienas begemotas – patinas, ir pasakė savo patikėtiniui, kad jam reikia daugiau.

„Tu turi nupirkti begemotą, nes Nojaus arka klibikščiuoja. Paskambink į Majamį ir paprašyk, kad lėktuvu man atsiųstų patelę“, – pasakė Pablas Escobaras.

Zoologijos sodo begemotų kolekcija išaugo iki keturių, įskaitant tris pateles.

Kai kurie gyvūnai po P. Escobaro mirties 1993 m. buvo perkelti į zoologijos sodus, o kiti pabėgo ir dauginosi.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder