Rusijos dujos

Nuo 2025 m. ES ketina atsisakyti rusiškų dujų tranzito per Ukrainą

Po metų, kai baigsis dabartinės Rusijos dujų eksporto į Europos Sąjungą per Ukrainą sutarties galiojimas, dujų tiekimas greičiausiai bus nutrauktas. Tiesą sakant, visos trys šalys yra tam pasirengusios.

Dėl to "Gazprom" eksportas į ES sumažės 10 kartų, palyginti su prieš karą buvusiu lygiu.

ES ruošiasi nuo 2025 m. nebegauti degalų iš Rusijos per Ukrainos dujų transportavimo sistemą (GTS), pranešė "Bloomberg", remdamasi su Europos Komisijos planais susipažinusiais asmenimis.

Jų teigimu, Briuselis mano, kad iki to laiko net šalys, kurios vis dar labai priklausomos nuo rusiškų dujų tiekimo - Austrija, Slovakija ir Čekija - sugebės rasti alternatyvių šaltinių.  

Europos Komisija atliko preliminarią analizę, kurioje apsvarstė tranzitinio tiekimo per Ukrainą nutraukimo scenarijus; taip pat buvo modeliuojama galimybė iš dalies jį pakeisti importu per kitus kanalus, įskaitant "Turkish Stream".

Tiekimą Europai didina Azerbaidžanas, kuris 2022 m. sutiko per penkerius metus padidinti pumpavimą iki 20 mlrd. kubinių metrų (2021 m. jis siekė 8 mlrd. kubinių metrų, o pernai buvo tikimasi, kad jis išaugs iki 12 mlrd. kubinių metrų).

Vasario mėnesį Europos Komisija su ES šalimis aptars tranzito per Ukrainą sustabdymo klausimą, o kovo 4 d. energetikos ministrų susitikime tikisi pateikti oficialų planą, teigia "Bloomberg" šaltiniai.

Taigi visos šalys ruošiasi tranzito per šalį, kurioje tęsiasi Vladimiro Putino sukeltas karas, nutraukimui.

Kijevas anksčiau yra sakęs, kad neketina pratęsti sutarties su "Gazprom" po to, kai ji baigsis 2024 m. pabaigoje.

Tačiau šią savaitę Slovakijos ministras pirmininkas Robertas Fitzo po susitikimo su savo kolega iš Ukrainos Denisu Šmygaliu pareiškė, kad tranzitas gali būti tęsiamas.

Tačiau Kijevas į tai atsakė sakydamas, kad "neketina derėtis" su Maskva dėl sutarties pratęsimo. Ukrainos vyriausybės spaudos tarnyba tik pripažino, kad ji "gali kalbėtis su Europos šalimi (ES nare) dėl naudojimosi jos dujų transportavimo tinklu".

Techniškai tokia galimybė yra, pažymi "Bloomberg": pasak vieno iš agentūros šaltinių, Rusija galėtų tiekti dujas iki Ukrainos sienos, o tada Europos bendrovė pagal sutartį su Ukrainos GTS jas paimtų ir transportuotų į bet kurią ES šalį.

Maskva, matyt, jau pasiruošusi tam, kad po metų liks tik vienas kelias - per "Turkish Stream" atšaką į Pietų Europą.

"Kyla klausimas, kaip šios dujos pateks ten [į ES]", jei Kijevas atsisakys pratęsti sutartį, penktadienį sakė Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas ir pridūrė:

Be abejo, "yra esamų maršrutų, susijusių su Turkija", taip pat suskystintų gamtinių dujų.

Pagal penkerių metų sutartį su Ukraina numatoma perpumpuoti 225 mlrd. kubinių metrų dujų: 2020 m. - 65 mlrd. kubinių metrų, o per kitus ketverius metus - po 40 mlrd. kubinių metrų.

Šaltinis: "Bloomberg"

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder