Neandertaliečių pakrantės urve buvo aptikta 60 000 metų senumo klijų gamybos krosnis

Žinomoje neandertaliečių gyvenvietėje archeologai aptiko statinį, kuris, jų manymu, buvo naudojamas priešistoriniams klijams gaminti.

Kaip rašo IFLScience, šis atradimas padarytas Vangardo urve, kuris yra Goramo urvų komplekso dalis Didžiosios Britanijos užjūrio teritorijoje Gibraltare. Manoma, kad tai viena iš paskutinių žinomų neandertaliečių gyvenviečių Europoje prieš jiems išnykstant.

Maždaug 67 000-60 000 metų senumo nuosėdinių uolienų sluoksnyje mokslininkai rado židinio struktūrą, kuri, pasak jų, „aiškiai“ buvo pastatyta žmogaus rankomis. Jų tyrimas paskelbtas žurnale „Quaternary Science Reviews“.

Jie rado įrodymų, kad židinys buvo naudojamas beržo degutui - klampiai medžiagai, kurią  senovės žmonės naudojo įrankio ar ginklo rankenai pritvirtinti.

Pastebėta, kad statinys buvo apvalus, su dviem kanalais ir storomis sienelėmis, o tai rodo, kad jis buvo sudėtingesnės konstrukcijos nei įprasta maisto ruošimo duobė. O židinys buvo išmargintas cheminiais pėdsakais, kurie leidžia manyti, kad deginta dervinga augalinė medžiaga. Tai ir apanglėjusi mediena, ir mikroskopiniai pelenų fragmentai, ir augaliniai junginiai, kurie dažnai siejami su deguto gamyba iš beržo žievės ir panašių augalų.

Šie įrodymai leido mokslininkams daryti prielaidą, kad statinys buvo naudojamas žydinčiam augalui - smilkalams - šildyti, deginant žolynus ir krūmus deguonies neturinčiomis sąlygomis.

Jie pastatė panašią konstrukciją ir atliko eksperimentą, siekdami patikrinti, ar galima išvirti šiek tiek beržų deguto. Tyrimo autoriai pažymėjo:

„Uždaroje ir beveik anoksinėje aplinkoje pakankamą laiką distiliuojant nedidelę jaunų uolaskėlės lapų kekę buvo galima pagaminti dervą, kurios pakako dviem ieties antgaliams, naudojant tik toje vietovėje tuo laikotarpiu turimus įrankius ir medžiagas“, - rašo tyrimo autoriai. 

Pažymima, kad lipnios, į klijus panašios medžiagos gaminimo iš žaliavų procesas, o vėliau jos naudojimas sudėtingiems įrankiams tobulinti gali būti vertinamas kaip įrodymas, kad neandertaliečiai pasižymėjo aukštu intelekto lygiu.

Kai kurie antropologai teigia, kad tai rodo, jog mūsų gimininga rūšis turėjo turėti tam tikrą supratimą apie degimą ir pagrindinę chemiją, jau nekalbant apie aukštą bendradarbiavimo ir bendravimo lygį.

Šaltinis: 

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder