Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras princas Faisalas bin Farhanas pavadino BRICS "naudingu ir svarbiu kanalu" ekonominiam bendradarbiavimui stiprinti.
Johanesburge vykusiame aukščiausiojo lygio susitikime paskelbta, kad 2023 m. rugpjūčio mėn. prie BRICS prisijungs šešios naujos šalys.
Be jau išvardytų, grupės nare turėjo tapti Argentina.
Tačiau gruodžio pabaigoje naujasis šalies prezidentas Javieras Milay oficialiai pranešė savo kolegai Rusijoje Vladimirui Putinui, Kinijos prezidentui Xi Jinpingui ir kitiems BRICS vadovams, kad Argentina prie asociacijos neprisijungs, nes šiuo metu tai nėra tikslinga.
J. Milay dar prieš išrenkant jį prezidentu nepritarė narystei BRICS ir sakė, kad nenori turėti verslo reikalų su Kinija ir Brazilija.
Jis sakė, kad Argentina turėtų siekti ekonominio suartėjimo su JAV ir Izraeliu.
BRICS buvo įkurta 2006 m. kaip besivystančių šalių ekonominio bendradarbiavimo ir jų padėties pasaulyje stiprinimo platforma.
Sausio 1 d. Rusija perėmė pirmininkavimą šiai grupei.
Tuo pat metu V. Putinas sakė, kad "vienokia ar kitokia forma" prie BRICS yra pasirengusios prisijungti apie 30 šalių.
Darbo tikslu 2024 m. jis pavadino "daugiašališkumo stiprinimą siekiant teisingo pasaulio vystymosi ir saugumo".
Asociacijos aukščiausiojo lygio susitikimas planuojamas spalio mėnesį Kazanėje.
Savo ruožtu Irano užsienio reikalų viceministras Mehdi Safari neatmetė galimybės, kad BRICS gali virsti visaverte organizacija, nes išsiplėtusi grupė atstovauja šalims, kuriose gyvena daugiau kaip 2,5 mlrd. žmonių, o bendras BVP viršija 16 trln. dolerių.
Safari teigimu, Rusija gali įsteigti BRICS sekretoriatą.
Dabar jo nėra, todėl kiekviena pirmininkaujanti šalis savarankiškai kaupia informaciją apie įvairias grupės veiklos sritis ir šiais duomenimis nesidalijama.
Safari pridūrė, kad Iranas "labai suinteresuotas, kad šis sekretoriatas būtų įsteigtas kuo greičiau".
Gruodžio pabaigoje Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad šiuo metu nėra reikalo reformuoti BRICS ir paversti ją visaverte organizacija.
Pasak jo, ši asociacija simbolizuoja "pasaulio daugumos norą" kartu rengti savo iniciatyvas, "lygiavertiškai atsižvelgiant į vieni kitų interesus".
Prisijungimas prie BRICS neturi jokių teisinių pasekmių.
Per 17 grupės gyvavimo metų jos šalims narėms net nepavyko pasirašyti laisvosios prekybos susitarimo.
Rašyti komentarą