NASA roveris "Perseverance" paėmė pirmąjį į Žemę grąžinamą Marso uolienų mėginį
Jis klajojo po deltą, ieškodamas mėginių ėmimo vietų, kuriose galėtų būti senovinių mikrobų ir organinių medžiagų, prieš gręždamas žemyn, kad paimtų mėginį.
Dauguma iki šiol surinktų mėginių lieka, tačiau šis mėginys yra pirmasis, numestas deltos dugne ir gali būti paimtas ir atgabentas į Žemę per būsimą misiją.
Šiame titaniniame vamzdelyje (nuotraukoje) yra magminės uolienos šerdis, išgauta iš Marso Džezero kraterio regiono, vadinamo "Pietų Sieta
Mėginys neoficialiai pavadintas "Malajumi" ir yra vieno iš 17 mėginių, šiuo metu paslėptų "Perseverance" viduje, dublikatas.
Planuojama, kad "Perseverance" pristatys originalius mėginius į robotą-šaldytuvą, kuris ateityje atvyks į Marsą.
Tuomet nusileidimo aparatas roboto ranka įdės mėgintuvėlius į nedidelės raketos kapsulę, kuri bus paleista į Marso orbitą.
Ten atskris kitas erdvėlaivis, kuris paims kapsulę ir pargabens ją atgal į Žemę, taip vadinamoje Marso mėginių grąžinimo kampanijoje.
Tačiau jei "Perseverance" negalės pristatyti originalių mėginių į nusileidimo modulį, tuomet du mėginių paėmimo sraigtasparniai surinks mėginių dublikatus.
Faktai ir skaičiai
Marsas yra ketvirtoji planeta nuo Saulės, "beveik miręs" dulkėtas, šaltas, dykumų pasaulis su labai plona atmosfera.
Marsas taip pat yra dinamiška planeta su metų laikais, poliarinėmis ledo kepurėmis, kanjonais, užgesusiais ugnikalniais ir įrodymais, kad praeityje jis buvo dar aktyvesnis.
Viena diena Marse trunka kiek daugiau nei 24 valandas, o metai trunka 687 Žemės dienas.
Orbitos periodas: 687 dienos
Paviršiaus plotas: 144,8 mln. km² Marso plotas
Atstumas nuo Saulės: 227,9 mln. km
Gravitacija: 3,721 m/s²
Spindulys: 3 389,5 km
Mėnuliai: Palydovai: Fobas, Deimosas.
Rašyti komentarą