NASA erdvėlaivis milžinišku greičiu sėkmingai įsirėžė į asteroidą
Smūgis įvyko į nekenksmingą asteroidą, esantį už 11,3 mln. km, o erdvėlaivis, pavadintas DART, rėžėsi į kosminę uolą 22 500 km/val. greičiu.
Mokslininkai tikėjosi, kad smūgis išraus kraterį, sukels į kosmosą išmestų uolienų ir purvo srautus ir, svarbiausia, pakeistų asteroido orbitą.
"Smūgis pavykoį!", - pranešė misijos kontrolės skyriaus darbuotoja Elena Adams, šokinėdama aukštyn ir žemyn ir mosuodama rankomis į dangų.
Teleskopai visame pasaulyje ir kosmose buvo nukreipti į tą patį dangaus tašką, kad užfiksuotų šį reginį.
Nors susidūrimas buvo akivaizdus iš karto - DART radijo signalas staiga nutrūko - prireiks net poros mėnesių, kad būtų nustatyta, kiek pasikeitė asteroido trajektorija.
325 mln. dolerių (333 mln. eurų) kainavusi misija buvo pirmasis bandymas pakeisti asteroido ar kito gamtinio objekto padėtį kosmose.
"NASA administratorius Billas Nelsonas anksčiau tą pačią dieną per "Twitter" priminė: "Ne, tai ne filmo siužetas". Jis pridūrė iš anksto įrašytame vaizdo įraše: "Visi tai matėme tokiuose filmuose kaip "Armagedonas", tačiau realiame gyvenime statymai yra dideli".
Pirmadienio taikinys: 160 metrų ilgio asteroidas, pavadintas Dimorphos.
Tai Didymos, graikiškai dvynio, greitai besisukančio penkiskart didesnio asteroido, kuris atmušė medžiagą, suformavusią jaunesnįjį partnerį, mėnuleigis.
Pora jau daugybę amžių skrieja aplink Saulę, nekeldama grėsmės Žemei, todėl yra idealūs kandidatai į pasaulio gelbėjimo bandymus.
Mokslininkai tvirtino, kad DART nebūtų sudaužęs Dimorfoso.
Erdvėlaivis svėrė vos 570 kg, o asteroidas - 5 mlrd. kg.
Tačiau to turėtų pakakti, kad sutrumpėtų jo 11 valandų ir 55 minučių trukmės orbita aplink Didymosą.
"Dabar prasideda mokslas", - sakė NASA planetų mokslo skyriaus direktorė Lori Glaze. "Dabar iš tikrųjų pamatysime, kokie veiksmingi buvome."
Planetų gynybos ekspertai teikia pirmenybę grėsmę keliančio asteroido ar kometos nustūmimui iš orbitos, jei tam skiriama pakankamai laiko, užuot jį susprogdinus ir sukūrus daugybę gabalų, galinčių nukristi ant Žemės.
Dideliems kosminiams akmenims gali prireikti kelių smūgių ir vadinamųjų gravitacinių traktorių - dar neišrastų prietaisų, kurie, naudodami savo gravitaciją, ištrauktų asteroidą į saugesnę orbitą - derinio.
"Dinozaurai neturėjo kosminės programos, kuri padėtų jiems sužinoti, kas artėja, o mes turime", - sakė NASA vyresnioji patarėja klimato klausimais Katherine Calvin, turėdama omenyje prieš 66 mln. metų vykusį masinį išnykimą, kurį, kaip manoma, sukėlė didelis asteroido smūgis, ugnikalnio išsiveržimas arba ir viena, ir kita.
Pelno nesiekiantis fondas B612, siekiantis apsaugoti Žemę nuo asteroidų smūgių, nuo pat savo įkūrimo prieš 20 metų, kai jį įkūrė astronautai ir fizikai, siekė, kad būtų atliekami tokie smūgių bandymai kaip DART.
Nepaisant pirmadienio pasiekimo, pasaulis turi geriau atpažinti nesuskaičiuojamą daugybę ten tykančių kosminių uolienų, perspėjo fondo vykdomasis direktorius Edas Lu, buvęs astronautas.
Žymiai mažiau nei pusė iš maždaug 25 000 netoli Žemės esančių objektų