Mokslininkai mano radę atsakymą į klausimą apie milžinišką gravitacinę skylę vandenyne

Mokslininkai mano, kad jiems pagaliau pavyko išspręsti nuostabiausios anomalijos Indijos vandenyne paslaptį.

Gravitacijos jėga Žemėje yra pastovi, tačiau mūsų planeta nėra vientisas rutulys - ją dengia grumstai ir iškilimai.

Skirtingo tankio geologiniai dariniai iš tikrųjų šiek tiek skirtinga jėga traukia netoliese esančias mases į banguojantį Žemės žemėlapį, vadinamą geoidu, rašo "Science Alert".

Mokslininkai jau pastebėjo, kad giliai po Indijos vandenynu gravitacija susilpnėja iki itin žemo lygio, sukurdama, kaip mokslininkai vadina, "didžiulę gravitacinę skylę", kurios plotas siekia apie 3 mln. km².

Iš tiesų tai viena giliausių gravitacinių anomalijų Žemėje ir iki šiol mokslininkams taip ir nepavyko įminti jos paslapties.

Palydoviniai matavimai ir tyrimai laivuose jau seniai atskleidė, kad jūros lygis nukrito netoli Indijos subkontinento galo ir kad dėl to kalta gravitacinė trauka tarp geoido žemumos Indijos vandenyne ir aplinkinių aukštumų.

Vis dėlto, kas tiksliai lėmė šią anomaliją, nebuvo išsiaiškinta.

Naujajame tyrime Indijos mokslų instituto geologai Debanjan Pal ir Attri Ghosh teigia, kad jiems pavyko geriau suprasti, kokie planetos reiškiniai su tuo susiję.

Mokslininkai pažymi, kad ankstesniuose tyrimuose buvo nagrinėjama anomalija, tačiau nebuvo nagrinėjama, kaip tiksliai atsirado minimumas Indijos vandenyne.

Išvados leidžia manyti, kad užuomina slypi daugiau nei 1 000 km po Žemės pluta, vietoje, vadinamoje "plokščių kapinėmis".

Šioje vietoje maždaug prieš 30 mln. metų po Afrika nusileido šalti, tankūs senovinio vandenyno likučiai, išjudindami išlydytas karštas uolienas.

Tačiau geologų išvados pagrįstos kompiuteriniais modeliais, todėl vargu ar jos užbaigs karštas diskusijas dėl geoido minimumo kilmės.

Bent jau kol kas.

2018 m. Indijos nacionalinio poliarinių ir vandenynų tyrimų centro mokslininkai palei jūros dugną deformacijos zonoje įrengė kelis seismometrus.

Tai leido jiems sudaryti vietovės žemėlapį.

Kadangi ši teritorija yra labai nutolusi nuo kranto, anksčiau joje buvo surinkta labai mažai seisminių duomenų.

Šio tyrimo rezultatai parodė, kad iš Indijos vandenyno gelmių kyla karšti išsilydžiusių uolienų pliūpsniai, kurie kažkokiu būdu veikia "didįjį įdubimą".

Naujajame darbe Palas ir Ghoshas žengė dar toliau - jie atsekė, kaip susiformavo didžiulis geoidas, naudodamiesi modeliavimu, kaip tektoninės plokštės per pastaruosius 140 mln. metų slinkdavo per karštą ir lipnią mūsų planetos mantiją.

Atkreipkite dėmesį, kad tuo metu Indijos tektoninė plokštė tik pradėjo atsiskirti nuo superkontinento Gondvanos, kad vėliau toliau judėtų į šiaurę.

Plokštei judant, senovinio vandenyno, vadinamo Tečio jūra, dugnas nugrimzdo į Žemės mantiją, o už jo atsivėrė Indijos vandenynas.

Savo darbe Palas ir Ghoshas naudojo daugiau nei dešimt kompiuterinių plokščių ir mantijos judėjimo modelių ir palygino pagal šiuos modelius numatytą vandenyno minimumo formą su paties įdubimo stebėjimais.

Rezultatai rodo, kad visi modeliai, galėję atkurti dabartinę Indijos vandenyno gravitacinio įdubimo formą, turėjo vieną bendrą bruožą: karštos magmos pliūpsnius.

Mokslininkai dabar mano, kad būtent šie pliūpsniai ir sukėlė geoido pažemėjimą.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder