Giliavandenis aštuonkojis, aptiktas daugiau nei 8 200 pėdų po Ramiojo vandenyno paviršiumi.

Mokslininkai giluminiuose jūros urvuose padarė stulbinantį atradimą

Neseniai surengta jūrinė ekspedicija į atokias, anksčiau nežinomas vandenyno olų ertmes, esančias daugiau kaip 8 200 pėdų gylyje, atskleidė gyvybę, klestinčią po hidroterminėmis versmėmis - versmėmis, iš kurių į vandenį išsiskiria karštas, cheminių medžiagų turtingas skystis.

Kas slepiasi slaptuose vandenyno koridoriuose? Giluminė jūra yra siaubingai paslaptinga.

Tačiau mokslininkai stengiasi, kad ji tokia nebūtų.

Šiame vandenyje, kurį įkaitina apačioje esanti žemė, gali būti palaikomos laukinės vandenyno ekosistemos.

Vandenynų tyrėjai neseniai leidosi į šią 30 dienų trukmės kelionę į Ramiojo vandenyno rytinę pakrantę (prie Centrinės Amerikos) laivu "Falkor" (taip pat) - laivu, kurį valdo Šmidto vandenynų instituto - organizacijos, tiriančios jūras, - laivas.

Tai pirmas kartas, kai mokslininkai sėkmingai žvilgtelėjo į tai, kas gali slypėti po hidroterminėmis versmėmis.

"Naudodama povandeninį robotą, mokslininkų komanda nuvertė vulkaninės plutos gabalus ir atrado urvų sistemas, kuriose knibždėte knibžda sliekų, sraigių ir chemosintetinių bakterijų, gyvenančių 75 laipsnių pagal Farenheitą (25 laipsnių pagal Celsijų) vandenyje", - sakoma instituto pranešime.

"Šis atradimas suteikia hidroterminėms versmėms naują dimensiją, parodydamas, kad jų buveinės egzistuoja ir virš, ir po jūros dugnu."

Štai ypač įdomus radinys: Mokslininkai pastebėjo, kad tokios būtybės kaip vamzdiniai kirminai "keliauja po jūros dugnu per angų skystį, kad kolonizuotų naujas buveines". Jie migruoja beveik nežinomais koridoriais.

"Šis išties nepaprastas naujos ekosistemos, pasislėpusios po kita ekosistema, atradimas pateikia naujų įrodymų, kad gyvybė egzistuoja neįtikėtinose vietose", - pareiškime teigė Šmidto vandenynų instituto vykdomoji direktorė, okeanografė Džotika Virmani (Jyotika Virmani). 

Organizatorių nuotr.

Povandeninis robotas "ROV SuBastian", naudodamas metalinį strypą, ištraukė vandenyno plutos dalis ir atskleidė mažus urvus, kuriuose knibždėte knibžda gyvybės. ROV SuBastian / Schmidt Ocean Institute

Organizatorių nuotr.

Vamzdelinių kirmėlių kolonija ventiliacijos angų sistemoje, esančioje daugiau kaip 8 200 pėdų po paviršiumi. / Schmidt Ocean Institute

Organizatorių nuotr.

Roboto ROV "SuBastian" surinkti giliavandenių vamzdinių kirmėlių pavyzdžiai, iškelti į paviršių tyrimams. / Schmidt Ocean Institute

Organizatorių nuotr.

Smalsiai atrodantis ungurys, plaukia pro vamzdinių kirmėlių koloniją hidroterminio išsiveržimo vietoje. ROV SuBastian / Schmidt Ocean Institute

Paskutinėje nuotraukoje žemiau parodytas eksperimentas, kurį atlikti pavyko tik su giliavandeniu robotu ir kuris įrodė, kad gyvybė keliauja po vandenyno dugnu esančiu skysčiu iš šios ventiliacijos angos.

Robotas ant jūros dugno įtrūkimų priklijavo tinklines dėžes, užblokuodamas patekimą į jį. Po kelių dienų robotas dėžes pašalino.

Gyvūnai, keliaujantys požeminiu paviršiumi, apsigyveno apačioje.

Organizatorių nuotr.

Eksperimentas su tinklinėmis dėžutėmis rodo, kad gyvybė keliauja po vandenyno dugnu. Kreditas: ROV SuBastian / Schmidt Ocean Institute

Giliųjų jūrų tyrinėjimo misijos yra gyvybiškai svarbios. Mokslininkai nori sištirti - tiesiogine ir perkeltine prasme - tai, kas yra ten apačioje.

Žinojimo pasekmės yra nesuskaičiuojamos, ypač kai giliavandenių mineralų ieškotojai ruošiasi paleisti į tankus panašią pramoninę įrangą per dalį jūros dugno.

Pavyzdžiui, mokslinių tyrimų ekspedicijos nustatė, kad vandenynų gyvybė turi didelį naujų vaistų potencialą.

"Sistemingos naujų vaistų paieškos parodė, kad jūrų bestuburiai gamina daugiau antibiotikų, priešvėžinių ir priešuždegiminių medžiagų nei bet kuri sausumos organizmų grupė", - pažymi Nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija.

"Sekite naujienas ir laukite daugiau giliavandenių atradimų. "Kai išplaukiame į jūros gelmes, visada ką nors atrandame.

Visada randame dalykų, kurių anksčiau nematėme", - praėjusiais metais "Mashable" sakė NOAA vandenynų tyrinėjimo ekspedicijos vadovas Derekas Sowersas.

Šaltinis: mashable.com

 

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder