Milžiniškos žiurkės su aukštųjų technologijų kuprinėmis yra apmokytos gelbėti jūsų gyvybę

Jei Belgijos ne pelno siekiančiai APOPO pavyks, Tanzanijos paieškos ir gelbėjimo tarnybos darbuotojai gali turėti naują mažytį sąjungininką, kuris padės atlikti jų sudėtingą darbą: milžinišką žiurkę mažytėje aukštųjų technologijų kuprinėje, - rašo euronews.com.

Organizacija jau yra išmokiusi žiurkes, kurias vadina "HeroRATs", ir šunis, kad šie galėtų aptikti minas ir tuberkuliozės protrūkius.

Tačiau dėl savo dydžio, judrumo ir aštraus uoslės pojūčio žiurkės taip pat galėtų tapti vertinga priemone dabartinėms paieškos ir gelbėjimo operacijoms.

Tačiau bandyme naudotos žiurkės nėra įprasti graužikai, kurie daugumai žmonių asocijuojasi su šiukšlėmis ir ligomis.

Tai afrikietiškos milžiniškos putliosios žiurkės, kurios gali sverti iki maždaug 1,5 kg.

Šios žiurkės ne tik yra labai judrios, t. y. jas galima dresuoti panašiai kaip šunis, bet ir gyvena ilgiau nei kitos žiurkės.

"Mūsų žiurkės nelaisvėje gali gyventi iki 8-10 metų, o tai reiškia, kad net ir po dresūros, kuri gali trukti nuo devynių mėnesių iki metų, jų dar laukia gana ilga darbinė karjera", - sakė projekto pagrindinė tyrėja daktarė Donna Kean.

Gelbėjimo žiurkių mokymai prasidėjo 2021 m. rugpjūtį APOPO mokymų ir tyrimų centre, įsikūrusiame Sokoine žemės ūkio universitete (SUA) Morogoro mieste, Tanzanijoje.

Žiurkės buvo mokomos nustatyti žmonių buvimo vietą imitacinėje nelaimės zonoje ir galiausiai bus aprūpintos technologijomis aprūpintomis kuprinėmis, kad būtų galima realiuoju laiku palaikyti belaidį garso ir vaizdo ryšį iš griuvėsių vietos.

Jos taip pat mokomos traukti ant kaklo esantį mikrojungiklį, kai surandama auka.

"Žiurkės traukia ant kaklo pakabintą rankenėlę... ir gali nuotoliniu būdu pranešti mums, kai randa potencialią auką", - pridūrė Keanas.

Bandymų metu žiurkės sugebėjo išmokti pagrindinę elgesio seką ribotoje paieškos erdvėje: ieškoti "įkalintos aukos" ir prie jos priartėti, suradus auką, traukiant prie liemenės pritvirtintą kamuoliuką, įjungti mikrojungiklį ir grįžti į paleidimo tašką gauti maisto, kai vedlys įjungia garsinį signalą.

Keanas sakė, kad dabar jie didina aplinkos sudėtingumą, kad ji labiau atitiktų realias nelaimės vietas.

Eindhoveno technologijos universiteto inžinierių komanda kuria daugiafunkcinę kuprinę, kurioje bus vaizdo kamera, mikrofonas ir garsiakalbis dvipusiam bendravimui, taip pat įrenginys žiurkės buvimo vietai sekti.

Kai žiurkės bus įgudusios, Keanas sakė, kad jas planuojama perkelti į Turkiją, kur bus atliekami papildomi mokymo bandymai su Turkijos paieškos ir gelbėjimo grupe GEA.

Jei tai pavyks, bus galima pradėti operatyvinius bandymus, kurių metu žiurkės bus pasitelkiamos reaguojant į bet kokią stichinę nelaimę.

ziurke

ziurke

 

Ekrano nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder