Sergejus Lavrovas

Maskva atsitraukia? Šis pareiškimas galbūt žymi Maskvos ketinimus nusileisti ir sumažinti įtampą

(2)

Nepaisant agresyvios viešos retorikos, Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pirmadienį pranešė prezidentui Vladimirui Putinui, kad yra „šansas“ susitarti su Vakarais dėl saugumo.

Šis pareiškimas galbūt žymi Maskvos ketinimus nusileisti ir sumažinti įtampą, kilus Rusijos įsiveržimo į Ukrainą grėsmei.

„Kaip Užsienio reikalų ministerijos vadovas privalau pasakyti, kad visada yra šansas“ sudaryti susitarimą, S. Lavrovas sakė V. Putinui per kruopščiai surežisuotą susitikimą, kai buvo paklaustas apie šiuo metu vykstančias derybas su Vakarais.

Jungtinės Valstijos yra įspėjusios, kad Rusijos invazija į Ukrainą gali prasidėti netrukus, o Vašingtono sąjungininkės Vakaruose grasina Maskvai skaudžiomis ekonominėmis sankcijomis.

Tačiau kalbėdamasis su V. Putinu S. Lavrovas užsiminė, kad Maskva yra pasirengusi tęsti derybas su Vakarais.

„Ar yra šansas pasiekti susitarimą su mūsų partneriais svarbiais klausimais, ar tai bandymas įtraukti mus į nesibaigiantį derybų procesą?“ – per televizijos transliuotą susitikimą S. Lavrovo paklausė V. Putinas.

S. Lavrovas atsakė: „Mūsų galimybės dar toli gražu neišsemtos. Jos (derybos) tikrai neturėtų tęstis amžinai, bet aš siūlyčiau jas tęsti ir intensyvinti.“

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu pirmadienį irgi informavo prezidentą V. Putiną, kad kai kurios iš šiuo metu vykdomų karinių pratybų bus baigtos artimiausiomis dienomis.

„Dalis šių mokymų artėja prie pabaigos, dalis jų bus baigti artimiausiu laiku“, – per susitikimą su V. Putinu sakė S. Šoigu.

Jis pridūrė, kad dalis nuo gruodžio vykstančių manevrų jau yra užbaigti. „Mokymai vyksta, kažkokia jų dalis jau užbaigta, kažkokia dalis – baigiama“, – aiškino ministras.

S. Šoigu sakė V. Putinui, kad „didelio masto“ pratybos vyko Rusijos vakarų karinėje apygardoje ir beveik visuose laivynuose – „Barenco, Juodojoje, Baltijos jūrose, Ramiojo vandenyno laivyne“.

Tuo metu Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pirmadienį paragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną atsitraukti nuo „bedugnės krašto“ ir įspėjo, kad invazija į Ukrainą galėtų prasidėti per ateinančias dvi paras.

„Prie Ukrainos sienų sutelkta apie 130 tūkst. karių. Tai labai, labai pavojinga, sunki situacija“, – reporteriams sakė B. Johnsonas.

„Esame prie bedugnės krašto, bet prezidentas Putinas dar turi laiko atsitraukti“, – sakė jis ir atkartojo JAV įspėjimus, kad invazija gali prasidėti visai netrukus.

B. Johnsonas paragino sąjungininkes Vakaruose „pademonstruoti vieningą frontą“, o Europos lyderius – išmokti Maskvos 2014 metų veiksmų Kryme pamokas ir sumažinti savo priklausomybę nuo rusiškų gamtinių dujų.

„Visoms Europos šalims reikia pašalinti [dujotiekį] „Nord Stream“ iš „kraujotakos“, ištraukti tą poodinę Rusijos angliavandenilių lašelinę, palaikančią daug Europos ekonomikų“, – sakė jis.

B. Johnsono teigimu, jis neplanuoja apsilankyti Maskvoje, bet „labai greitai“ aptars krizę su „įvairiais lyderiais", tarp jų JAV prezidentu Joe Bidenu.

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pirmadienį jau atskrido į Kijevą derybų su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, kuriose bus ieškoma būdų užkirsti kelią galimam Rusijos įsiveržimui į kaimyninę valstybę.

O. Scholzo ir V. Zelenskio derybos vyks už uždarų durų. Po susitikimo jie ketina pasikalbėti su žurnalistais.

Po derybų Kijeve Vokietijos kancleris vyks į Maskvą, kur antradienį susitiks su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Kartu Ukraina paprašė skubaus susitikimo su Rusija ir dešimtimis kitų Europos šalių dėl rusų pajėgų sutelkimo prie šalies sienų.

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba sekmadienį vėlai vakare socialiniame tinkle „Facebook“ nurodė, kad Rusija ignoravo oficialų Kijevo prašymą pateikti paaiškinimą, kodėl Maskva sutelkė aplink Ukrainą daugiau kaip 100 tūkst. karių ir pažangios ginkluotės.

„Ukraina per ateinančias 48 valandas šaukia susitikimą su Rusija ir visomis valstybėmis narėmis aptarti rusų pajėgų sutelkimo ir judėjimo prie mūsų sienos“, – rašė ministras.

1990 metų Vienos dokumentas įpareigoja 57-ias Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) nares dalytis informacija apie savo karines pajėgas ir pranešti viena kitai apie svarbią veiklą.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder