Marse aptikta keista „zebro uoliena“, nepanaši į nieką anksčiau matytą

Akmuo, kurį mokslininkai pavadino „Frėjos pilis" (Freya Castle), pasižymi iki šiol nematyta tekstūra.

NASA marsaeigis „Perseverance“ Marse Džezero krateryje aptiko neįprastą „zebro akmenį“, kuris nepanašus į jokį anksčiau Raudonojoje planetoje matytą akmenį.

Šio mėnesio pradžioje sumontuota kamera užfiksavo juodai baltai dryžuoto akmens vaizdus. NASA mokslininkai nuotraukas gavo rugsėjo 13 d., kai „Perseverance“ jau buvo palikęs tą vietovę, sakoma agentūros pranešime .

Akmuo, kurį mokslininkai pavadino „Frėjos pilis", pasižymi iki šiol nematyta tekstūra.

„Mūsų žinios apie jo cheminę sudėtį yra ribotos, tačiau preliminarios interpretacijos rodo, kad jo dryžiai galėjo atsirasti dėl magminių ir (arba) metamorfinių procesų“, - rašoma NASA pareigūnų pareiškime.

Magminiai procesai susiję su magmos kristalizacija, o metamorfiniai procesai - tai uolienų sudėties pokyčiai dėl aukštos temperatūros ir slėgio.

„Frėjos pilis" yra maždaug 20 cm skersmens. Zebro uoliena yra trapi ir skiriasi nuo po ja esančių uolienų, o tai rodo, kad ji atsirado kažkur kitur, teigiama pareiškime.

„Frėjos pilis" yra viena iš kelių intriguojančių uolienų, kurias „Perseverance“ aptiko Džezero krateryje / NASA nuotrauka / JPL-Caltech/ASU

Viena iš galimybių yra ta, kad uoliena galėjo nukristi iš aukštesnės kraterio dalies.

„Ši galimybė mums teikia vilčių, - sakė NASA atstovai. „Tikimės, kad toliau kildamas į kalną „Perseverance“ susidurs su šios naujos rūšies uolienos atodanga, kad būtų galima atlikti išsamesnius matavimus.“

„Frėjos pilis" yra viena iš kelių intriguojančių uolienų, kurias „Perseverance“ aptiko Džezero krateryje.

Birželio mėnesį NASA gavo nuotraukų, kuriose matyti neįprastai šviesios spalvos riedulys netoli kraterio kalno Washburn, o liepą agentūra gavo leopardo dėmėmis pažymėto akmens nuotraukų, kuriose yra viliojančių užuominų apie senovinę gyvybę Marse.

Mokslininkai tikisi, kad zebro akmuo bus vienas iš daugelio atradimų per penktąją roverio misiją į Marsą.

„Mūsų roveris yra puikios būklės prasidėjus Krater Rim kampanijai, ir komanda nekantrauja pamatyti, kas yra šios vietovės viršuje“, - sakė Art Thompson, ‚Perseverance‘ projekto vadovas iš NASA Reaktyvinių variklių laboratorijos Pietų Kalifornijoje.

Marso tyrinėjimas - išsami informacija

Šiuo metu „Perseverance“ kopia stačiais Džezero kraterio šlaitais, kur pirmą kartą nusileido 2021 m. vasarį. Nuo to laiko, kai roveris pradėjo kilti, praėjo beveik mėnuo. Iš pradžių pažanga buvo lėta, tačiau pastarosiomis dienomis roveris keliauja lygesniu reljefu, teigiama pranešime.

Roveris „Perseverance“ baigė keturias mokslines kampanijas Marse, o kopimas į kraterį yra penktosios, vadinamos „Kraterio apvado kampanija“, pradžia. Marsaeigis ieško senovinės gyvybės ženklų ir užuominų apie ankstyvąją Raudonosios planetos istoriją. 

Roveris jau padarė potencialiai revoliucinių atradimų, įskaitant senovinių ežerų nuosėdas, kuriose gali būti mikrobų fosilijų.

Šaltinis: unian.net

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder