„Mama Uganda“: ką būsimoms mamos pataria daugiausia vaikų pasaulyje turinti moteris
(1)Afrikos Pelenė ir 40-metis Princas
Mariam gyvenimas prasidėjo nelaimingai. Jos mama mirė, kai mažylė nebuvo išgyvenusi nė keturių dienų, o tėvas ilgai nesielvartavo ir iškart vėl vedė. Toliau - kaip pasakoje apie Pelenę: pamotė jos nekentė, kaip ir kitų savo vyro vaikų iš pirmosios santuokos (Mariam turėjo kelis vyresniuosius brolius ir seseris).
Sulaukusi, kai mergaitei sukako 12 metų, pamotė ją ištekino už pirmo pasipainiojusio vyro. Nesunku suprasti, kad už tai moteris iš jo nulupo nemažai pinigų, kitaip tariant, nepilnametę mergaitę tiesiog pardavė. Nelaimingoji Mariam iki paskutinės minutės nesuvokė, kad yra atiduodama nepažįstamam žmogui, kad taps jo nuosavybe. Iš pradžių 40-metis nepažįstamasis ateidavo pas juos į svečius ir atnešdavo tėvams dovanų, o vieną gražią dieną, kai ji su giminaite išėjo iš namų, ši tiesiog perdavė ją „jaunikiui".
Po vestuvių 12-metei tamsiaodei Pelenei rūpesčių tik padaugėjo. Jai prisiėjo ne tik triūsti namuose, bet dar ir prižiūrėti vyro vaikus iš pirmosios santuokos. Be to, vyras ją nuolat mušdavo.
Moterys Ugandoje turi mažai teisių, ir Mariam net neįtarė, kad vyras su žmona gali elgtis kitaip. Net dabar, praėjus daugybei metų, ji tik atsidūsta: atseit, šiuose kraštuose nuo senų senovės yra priimta, kad moteris turi būti nuolanki ir klusni.
Nesibaigiantys gimdymai gydytojui patarus
Tėvas Mariam davė kraičio nedidelį žemės sklypelį, ir jauna mergina tikėjosi, kad jie gyvens jaukiame namuke, kad ji vyrui pagimdys šešis vaikus ir juos labai mylės, kaip ją su broliais ir seserimis būtų mylėjusi velionė mama, jeigu nebūtų įvykusi tragedija. Tačiau jaunosios žmonos organizmas pradėjo elgtis visai ne pagal planą. Trylikametei Mariam gimė dvynukai, o sulaukus 15-os - trynukai, o dar po metų ir 7 mėnesių - iškart keturi kūdikiai. Iš viso - devyni. Būnant 16-os metų!
Kaip tvirtina Mariam, polinkis gimdyti iškart po kelis vaikus jai yra įgimtas, paveldėtas, beje, iš tėvo. Jis turėjo 45 vaikus su skirtingomis moterimis, ir visos jos gimdė po kelis vaikus (kai kurios net po keturis ir penkis). O kai Mariam atžalų skaičius pasiekė 18, ji suprato, kad metas sustoti.
Bet nesustojo. Kaip tvirtina moteris, vietos gydytojas jai nerekomendavo nustoti gimdyti dėl medicininių priežasčių, neva tai būtų pavojinga jos organizmui. Kartu jis tvirtino: jeigu ji toliau vis gimdys, jos vaisingumas po truputį mažės ir sunyks.
Kaip vėliau paaiškino Ugandos ginekologų ir akušerių asociacijos prezidentas Čarlzas Kigundu (Charles Kiggundu), Mariam turi retą genetinį ypatumą, kurio esmė yra hiperovuliacija, kai per vieną ciklą moters organizme atsiranda ne viena kiaušialąstė, o dvi ir daugiau.
Tai yra susiję su tuo, kad kai kada ciklo metu ovuliacija neįvyksta, ir tada jos kiaušidės tai kompensuoja, pagamindamos jų daugiau. Ir kiekvieną kartą visos tos kiaušialąstės būdavo apvaisinamos, kas taip pat yra retenybė.
Dr. Č.Kigundu mano, kad pirmasis gydytojas, į kurį prieš daugelį metų kreipėsi Mariam, ir kuris pareiškė, kad jai yra pavojinga nustoti gimdyti, apsiriko. Kolega supainiojo hiperovuliaciją su hiperstimuliacija (pastaroji išties gali būti pavojinga).
O dar teta, kurios patarimų Mariam visada klausydavo, jai kaskart pasakydavo: „Susitaikyk ir toliau gimdyk nuo teisėto vyro".
Vyras pabėgo ir paliko šeimą be namo
Kaip pripažįsta Mariam, po 25-ojo vaiko, jau gerokai pavargusi nuo tokios hipermotinystės, ji vis dėlto paprašė gydytojo jai išrašyti kontraceptinių tablečių. Tada jai buvo tik 23 metai. Gydytojas sutiko.
Tačiau tabletės nepadėjo: ji vis tiek pastodavo. Tada ji kreipėsi į ligoninę ir įsidėjo kontraceptinę spiralę, bet čia atsirado kita problema: nuo spiralės moteriai pasidarė taip blogai, kad ją ištiko koma. Mariam per stebuklą liko gyva. Ir nutarė: jei jau jai skirta gimdyti, vadinasi, gimdys toliau.
O Mariam vyras nuolatos lėbavo, ir pasitaikydavo, kad namo negrįždavo kelis mėnesius. Auklėjant vaikus jis nedalyvavo ir jiems niekaip nepadėdavo. Nebent „rūpestingai" paskambindavo žmonai prieš gimdymą, sugalvojęs būsimiems vaikams vardus.
Prieš 8 metus , kai Mariam pagimdė 42-ąjį vaiką, daugiavaikis tėvas išvis paliko šeimą, išsigandęs, kad nepajėgs išlaikyti visų vaikų. O ji tapo daugiausia vaikų turinčia vieniša mama pasaulyje. Beje, vyrui jau palikus šeimą, Mariam suprato, kad vėl yra nėščia.
Vėliau sutuoktinis pardavė namą, kuriame gyveno ji su vaikais, ir nelaimingai moteriai teko persikelti gyventi pas močiutę. Jai mirus, Mariam ilgai bylinėjosi su giminaičiais, kurie taip pat pretendavo į šį nekilnojamąjį turtą. Jos sunki padėtis nieko nedomino ir jai prireikė daug pastangų įtikinti giminaičius jai nusileisti. Tiesa, ji dabar yra priversta mokėti jiems dideles netesybas, o būtinos sumos dar nesukaupė.
Po cezario pjūvio operacijos pagimdžiusi 43 ir 44 vaiką (vienas jų mirė), moteris vis dėlto pasiryžo paklausyti autoritetingesnių medikų ir sutiko perrišti kiaušintakius. Nuo tada ji nebegimdo. Mažiausiam jos vaikui dabar 6 metai, o vyriausiajam - 28. Iš 44 pagimdytų vaikų 6 mirė, 38 yra gyvi.
Dėl ko apgailestauja supermama
Žinoma, daugiavaikei mamai nėra lengva. Jų sklype stovi penki namukai, bet baldams pinigų nėra. Net lovas turi ne visi vaikai, kai kuriems tenka miegoti ant grindų (laimė, klimatas Ugandoje yra karštas). O kai kurie vyresnieji vaikai jau vedė ir net padovanojo jai anūkų, ir jie visi gyvena kartu su ja.
Gyvenimui Mariam užsidirba kirpykloje. Be to, ji pagal užsakymus siuva, ruošia žolių mišinius ir daro makiažą nuotakoms. Ir svajoja kada nors atidaryti savo restoraną arba grožio saloną.
Mariam nenusimena ir nesigaili tiek kartų gimdžiusi. Ji myli visus savo vaikus. Tik dėl vieno dalyko moteris vis dėlto labai apgailestauja: kad jai nepavyko įgyti gero išsilavinimo. Ji spėjo baigti tik dvi mokyklos klases, nors iš pradžių puoselėjo dideles ambicijas. „Nepamirškite savęs, mokykitės, - pataria Mariam būsimoms mamoms. - O aš pasistengsiu, kad gerą išsilavinimą gautų bent mano vaikai, jei jau neišsipildė mano svajonė. Visi mano vaikai labai atkaklūs, nori stoti į universitetą."
Rašyti komentarą