Žiniasklaidos etikos taryba straipsnį įvertino vienareikšmiškai: straipsnis pažeidžia Etikos kodeksą, įskaitant straipsnį, draudžiantį neapykantos kurstymą.
Anksčiau Valstybės saugumo tarnyba jame neįžvelgė jokių nusikalstamos veikos požymių.
"Putinas pasakė, kad užsiimame kiaulystėmis...
Sutinku.
Ten, kur yra kiaulių, paprastai tenka užsiimti kiaulininkyste.
Mūsų kiaulės yra ta visuomenės dalis, kuri šioje šalyje įpratusi kiauliauti.
Tokios kiaulės!
Mes net leidžiame savo kiaulėms būti tokioms kiaulėms, kad bet kuri kita gyva būtybė tvarte ar aptvare tam tikru momentu pagalvos: taip daro tik kiaulės...
Mirkdamos srutose iki akių, kiaulės sako, kad visi kiti yra kiaulės, manydamos, kad kiauliškumas nėra toks jau kiauliškas.
Kiaulė pažvelgia jums į akis ir sako: "Tu esi kiaulė.
- taip prasideda Armando Pučės gruodžio 12 d. LA.lv straipsnis apie tautinių mažumų mokyklas (kurio pradžioje autorius tikriausiai reaguoja į Rusijos prezidento Vladimiro Putino pareiškimą, kad jei Latvijos valstybė kiauliškai elgiasi su rusakalbiais gyventojais, tai ir šalies viduje susidurs su tokiu pat kiaulišku elgesiu).
"Nė vienos kiaulės prieš skerdžiant neklausiama, ar jai reikia pereinamojo laikotarpio pasiruošti karščiui...", - rašo autorius pabaigoje ir priduria, kad jei tautinių mažumų mokyklose pavasarį kyla problemų dėl mokymo latvių kalba, tokias mokyklas reikėtų tiesiog uždaryti.
Gruodžio 29 d. Valstybės saugumo tarnyba pareiškė, kad šioje medžiagoje nerado jokių nusikalstamos veikos požymių.
Vasario 6 d., Žiniasklaidos etikos taryba, visuomeninė žurnalistų profesionalų organizacija, paskelbė publikacijos vertinimą.
Taryba teigė, kad medžiaga buvo parašyta užplūdus stiprioms emocijoms. Jos nuomone, autoriai turi teisę naudoti ryškias išraiškos formas ir provokuoti.
"Tačiau yra ribos, kurias peržengus publikacija praranda žurnalistines savybes ir virsta emocijų protrūkiu, kuris iš esmės ne aprėpia ir paaiškina temą, o grubiai žeidžia dalį skaitytojų.
Tokiu atveju publikacijoje pastebimas dehumanizavimas, raginimai diskriminuoti, apibendrinimai, prietarai, neproporcingi įžeidinėjimai - neapykantos kalbos požymių visuma", - teigia Taryba.
Ji taip pat pažymi, kad redakcijos vaidmuo svarbus ir tais atvejais, kai autoriaus pozicija suprantama, tačiau publikacija nėra gerai apgalvota ir parengta kokybiškai, o išreiškia autoriaus tautinį nepakantumą, pyktį, įniršį ir pan. bei pažeidžia principus, kurių žiniasklaida turėtų laikytis skelbdama nuomones (kaip ir nagrinėjama medžiaga).
Prieš skelbiant tokį tekstą reikėtų įvertinti jo atitiktį profesiniams standartams, taisyklėms ir pan. ir, jei reikia, paprašyti autoriaus patobulinti medžiagą.
Kartais pakanka nedidelių pakeitimų, kad būtų pasakyta viskas, ką autorius norėjo pasakyti, tačiau be jokių netolerancijos nacionaliniu pagrindu požymių, be neapykantos kalbos ir pan. Etikos tarybos nuomone, šiuo atveju redakcija šios pareigos neįvykdė.
Šaltinis: press.lv
Rašyti komentarą