Krabai

Krabai evoliucionuoja, kad galėtų iš jūros persikelti į sausumą ir atgal

Mokslininkai nustatė, kad per pastaruosius 100 milijonų metų krabai evoliucionavo taip, kad galėjo daug kartų migruoti iš jūros į sausumą ir vėl grįžti atgal. 

Naujame tyrime, lapkričio 6 d. paskelbtame žurnale "Systematic Biology", nustatyta, kad tikrieji krabai (Brachyura), kuriuos sudaro 7600 rūšių iš 109 šeimų, iš jūros į sausumą migravo nuo septynių iki 17 kartų.

(Tikrieji krabai skiriasi nuo kitų vėžiagyvių, kurių kūnai panašūs į krabų).

Jie taip pat nustatė, kad du ar tris kartus krabai iš sausumos net grįžo atgal į jūrą. "Iš sausumos į vandenį grįžti 100 proc. sunkiau", - "Live Science" sakė pagrindinė autorė Joanna Wolfe, Harvardo universiteto organizmų ir evoliucinės biologijos tyrėja. 

Dauguma nariuotakojų per evoliucijos pokyčius prieš daugiau nei 300 mln. metų tik kartą paliko vandenyną, vykstant procesui, vadinamam terestrializacija. 

Naujajame tyrime mokslininkai siekė išsiaiškinti, kaip dažnai ir kada tikrieji krabai paliko jūros aplinką ir iš jos išėjo į sausumą.

Jie surinko tris naujus duomenų rinkinius apie 333 tikruosius krabus iš 88 šeimų, apimančius tiek jūrines, tiek ne jūrines grupes. 

Remdamiesi visa krabų fosilijų medžiaga, mokslininkai pritaikė du kartografavimo kelius: vieną, kai krabas iš visiškai jūrinės aplinkos į sausumą keliauja tiesiogiai per potvynių ir atoslūgių zonas, pavyzdžiui, paplūdimius, ir antrą, kai rūšis iš visiškai jūrinės aplinkos į sausumą migruoja netiesiogiai, per upių žiotis, gėluosius vandenis, upių pakrantes, pakrančių miškus ir džiungles.

Gauti rezultatai leido komandai suskirstyti kiekvieną krabų rūšį į sausumos gradientus, t. y. pagal tai, kiek jos tinkamos gyventi sausumoje.

Naudodami metodus, iš pradžių sukurtus tiriant tokių virusų kaip COVID-19 evoliuciją, mokslininkai nustatė tikrosios krabų evoliucijos laiką. 

Jų išvados rodo, kad tikrieji krabai atsirado maždaug 45 mln. metų anksčiau nei ankstesniais skaičiavimais ir galėtų atsirasti Triso periodo viduryje (prieš 251,9-201,3 mln. metų), taigi, jie yra tokie pat seni kaip ir kai kurie ankstyviausi žinomi dinozaurai.

Tikrųjų krabų filogenezės ir divergencijos laiko įverčių santrauka, nuspalvinta pagal taksonominę virššeimą.

Organizatorių nuotr.

Tikrųjų krabų filogenezės ir divergencijos laiko įverčių suvestinė, nuspalvinta pagal taksonomines superšeimas. (Paveikslėlio autorius: Joanna Wolfe, linijiniai piešiniai - Javier Luque ir Harrison Mancke)

Dėl konvergentinės evoliucijos - kai skirtingi organizmai nepriklausomai išvysto panašius požymius - jie iš vandenyno iškeliavo nuo septynių iki septyniolikos kartų. 

Jie nustatė, kad dauguma krabų sugeba išgyventi tik pusiau sausumos buveinėse, o sausumoje gyvenantys krabai susitelkė vienoje gausioje šeimos medžio grupėje.

"Paplitusi klaidinga nuomonė, kad krabai stengiasi evoliucionuoti taip, kad galėtų nuolat gyventi sausumoje.

Dauguma krabų rūšių vis dar klesti vandenyne", - sakė Wolfe'as.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder