Senovės Egiptas

Kokia buvo ilgiausiai Žemėje gyvavusi civilizacija?

Senovės Egiptas, Kinija ir Mesopotamija dažnai minimos kaip ilgaamžės civilizacijos, gyvavusios tūkstančius metų. Tačiau kuri iš šių visuomenių gyvavo ilgiausiai? - rašo livescience.com.

Pasirodo, šis klausimas nėra paprastas dėl kelių priežasčių.

Pirma, šiuolaikiniai istorikai ir archeologai nesutaria dėl vieno civilizacijos apibrėžimo, įskaitant tai, kada ji prasideda ir kada baigiasi, ir daugelis ekspertų abejoja, ar civilizacijas galima taip vertinti. 

Antra, visos didžiosios civilizacijos turėjo laikotarpių, kai jas valdė "svetimšaliai", pavyzdžiui, Egipto hiksai, o tai apsunkina klausimą, ar jas reikėtų laikyti tęstinėmis civilizacijomis.

Trečia, kultūra, buvusi civilizacijos pradžioje, galėjo skirtis nuo kultūros, buvusios jos pabaigoje. Todėl daugelis šiuolaikinių istorikų ir archeologų nemano, kad "civilizacijos" sąvoka yra naudinga; vietoj to jie kalba apie "kultūras" ir "tradicijas". 

Kitokia situacija buvo prieš 100 metų, kai istorikai ir archeologai kai kurioms kultūroms mielai klijavo "civilizacijų" etiketes.

XIX a. ir XX a. pradžioje buvo "sudėtingai pripažįstama žmonių visuomenių hierarchija", iš dalies siekiant pateisinti Europos kolonijines imperijas, "Live Science" sakė Harvardo universiteto archeologas Rowanas Fladas.

"Žmonėms, atvykusiems iš Europos ar Amerikos, nebuvo sunku identifikuoti tam tikras tradicijas ir kultūras kaip civilizuotas, o kitas - ne", - sakė jis.

Ar Kinija yra ilgiausiai gyvuojanti civilizacija?

Organizatorių nuotr.

Šis kinų tekstas gali būti seniausias

Pagal daugumą rodiklių - rašto naudojimą, miestų įkūrimą (ką iš pradžių reiškė "civilizacija") ar nenutrūkstamas tradicijas - atrodo, kad kinų civilizacija gali būti ilgiausiai gyvuojanti.

Tačiau ginčijamasi, kaip ją reikėtų vertinti. 

"Tai priklauso nuo to, kaip apibrėšite civilizaciją ir kaip apibrėšite kinų kalbą, nes manau, kad abi šias sąvokas galima pagrįstai apibrėžti įvairiais būdais", - sakė Fladas, sudėtingų visuomenių atsiradimo Kinijoje ekspertas. 

Kaip pavyzdį jis išskyrė kinų raštą; tų pačių simbolių formos naudojamos ir šiandien, ir ant 3200 metų senumo Orakulo kaulų - ankstyviausių rašto pavyzdžių Kinijoje. 

"Kai galvojate apie kinų rašytinę kalbą, visiškai nesiginčijama, kad yra tęstinumas nuo maždaug 3 250 metų iki dabar", - sakė jis. 

Tačiau to paties kriterijaus negalima taikyti kitur, sakė Fladas.

Pavyzdžiui, anksčiausias raštas Amerikoje priskiriamas olmekams apie 900 m. pr. m. e. Raštą žinojo ir majai maždaug po 250 m. pr. m. e.

Tačiau inkai, valdę dalį Pietų Amerikos maždaug 400 metų iki ispanų užkariavimo XVI a., atrodo, neturėjo jokio rašto (nors informacijai užkoduoti naudojo mezginius iš virvių, vadinamus quipu arba khipu).

Senovės ir šiuolaikinė Kinija

Organizatorių nuotr.

Remiantis ankstyvųjų valstybių archeologiniais radiniais dabartinės Kinijos teritorijoje, įskaitant neolitinius Liangdzu kultūros griuvėsius Jangdzės upės deltoje, kartais teigiama, kad Kinijos civilizacijai daugiau nei 5000 metų.

Tačiau kai kurie istorikai mano, kad Kinijos dabartis pernelyg skiriasi nuo praeities, kad ją būtų galima laikyti viena tęstine civilizacija. 

"Nemanau, kad tai, kas šiandien vyksta Kinijoje, yra glaudžiai susiję su dalykais, kurie vyko, tarkime, prieš 1949 m. (Kinijos revoliucija valdant Mao Dzedongu) arba 1911 m. (Sinhai revoliucija, užbaigusi paskutinę Kinijos imperatoriškąją dinastiją)", - "Live Science" sakė Julia Schneider, Airijos Korko universiteto koledžo istorikė konceptualistė.

Kinijos istorijos ekspertė J. Schneider pažymėjo, kad prokinietiškai nusiteikę politikai ir istorikai kartais tvirtina, kad Kinijos civilizacija yra ilgiausiai pasaulyje gyvuojanti, taip siekdami "įteisinti savo teisėtumą".

Tačiau "kas buvo kinų? - tai ir yra problema." Regionas apėmė didžiulę teritoriją ir daugybę skirtingų etninių grupių skirtingais laikotarpiais, todėl tai, kas vyko Kinijos širdyje, gali būti "kultūriškai labai toli" nuo to, kas vyko kitur, sakė ji.

Egiptas ir Mesopotamija

Organizatorių nuotr.

Senovės Egiptas ir Mesopotamija, greta Kinijos, paprastai laikomi ilgiausiai gyvavusiomis civilizacijomis.

Vienais skaičiavimais, skaičiuojant nuo pirmųjų faraonų atsiradimo ir hieroglifų rašto naudojimo iki tol, kol vietinę religiją pakeitė krikščionybė, senovės Egipto civilizacija gyvavo apie 3500 metų.

Tačiau Egiptą kartais valdė svetimos dinastijos, o hieroglifai ir egiptiečių religija tam tikrais laikotarpiais turėjo skirtingas formas. 

Mesopotamijoje šumerų raštas pradėtas rašyti apie 3200 m. pr. m. e., o Mesopotamijos dievų garbinimas tikriausiai tęsėsi iki III a. po Kristaus, "Live Science" pasakojo Filadelfijos Penno muziejaus Babilono skyriaus asocijuotas kuratorius ir kolekcijų saugotojas Filipas Džounsas (Philip Jones).

Pagal tai Mesopotamiją galima laikyti gyvavusia tiek pat ilgai, kiek ir Egipto civilizaciją. 

"Tai, ką dauguma žmonių turi omenyje sakydami "civilizacija", reikia suprasti kaip aukšto lygio ekstrapoliaciją, kuri, pažvelgus atidžiau, paprastai praranda kryptį", - sakė Jonesas.

"Tačiau, jei istorijos nelaikysime beveik begaliniu mikroįvykių rinkiniu, žmonės turi teisę tikėtis, kad istorikai bandys suskirstyti istoriją į lengviau valdomas dalis."

Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder